Упркос најави да ће плате онима који нису држали редовну наставу бити умањене, у јануару се то није догодило. Сада, кажу из врха власти, то више неће бити случај, те ће, према информацијама које су с медијима поделили Александар Вучић и Славица Ђукић Дејановић, плате просветних радника зависити од тога колико су радили.
То је, најпре, најавио председник државе, а потом и министарка просвете која се већ веома дуго није оглашавала нити појављивала у медјима. Према њеним речима, више од 50% школа ради пуним капацитетом.
„Праведно и правичније да праведније и правичније не може да буде. Ово није хир било чији већ је све у складу са законом. Кад не радите, онда ништа не зарадите“, рекао је Вучић на отварању Сајма туризма.
У међувремену, просветни радници подсећају на неколико кључних ствари.
Загорка Маринковић, педагог у једној новосадској основној школи, коментарисала је тако састанак који су директори новосадских школа тајно одржали у дворани Спенс, а на ком се, према неким информацијама, говорило о санкцијама за наставнике који су обуставили рад.
”Поред свих тензија и притисака, слободно могу рећи да смо се ми расплашили и да нема више тог осећаја страха и немоћи који смо имали. Али ипак сама чињеница да се тако нешто, на такав начин организује у нашем граду, мимо учешћа и знања просветних радника о којима се и говорило на том тајном састанку, даје једну дозу ауторитарности тим директорима и нарушава углед директора и школе у целини.” – истакла је Маринковић.
Она је подсетила и да се плата не може смањити тек тако већ у позадини мора бити вођење дисциплинског поступка.
”С обзиром на то да поступци нису вођени, законски основ за смањење плате не постоји. Уз то, сви наставници имају уставно право на обуставу рада, што је додатно конкретизовано Чланом 39. Закона о безбедности и здрављу на раду. Самим тим основа за вођење дисциплинког поступка нема. А уколико дође до умањења плата, постојаће законски основ, по ЗОСОВ-у, да се уложе жалбе и воде поступци. Од тога нећемо одустати.” – казала је педагошкиња Загорка Маринковић.
С друге стране, када се говори о смањењу плата, наставници на друштвеним мрежама оштро реагују, али се издвајају два кључна момента које најчешће помињу. Један је тај, да у јавним предузећима постоји огроман број фиктивно запослених који се на послу не појављују, али им се плата исплаћује, те да је потребно, онда, стопирате плате и посланицима који нису одржали ниједну скупштинску седницу још од новембра прошле године.
Други проблем који се отвара умањењем плате наставницима у обустави јесте и надонака изгубљених часова. Јер, ако се плата не исплати, кажу они, ни часови који су пропуштени неће бити надокнађени. Ако се, пак, буде од њих тражило да часове надокнаде, наставници ће моћи да затраже надокнаду за прековремени рад, што ће државу на крају скупље коштати.
– Уколико се власт определи за гушење обуставе, једино решење које им остаје је да не исплате зараду, јер ако би се догодило супротно практично би дали “ветар у леђа” наставницима који не раде. Међутим, ако не исплате зараду, ризикују да такав потез произведе солидарну реакцију свих запослених у просвети, па да се наставницима који су тренутно у обустави, у знак солидарности, придруже и они који раде на 30 минута, што би опет могло дати “ветар у леђа” обустави. Дакле, након вишенедељне обуставе јако је тешко проценити каква би могла бити рекација наставника на одлуку о одбијању зараде, али није лако ни проценити шта ће власт учинити – казао је бивши председник Форума Београдских гимназија Александар Марков за Данас.
Како је објаснио, један од потенцијалих сценарија је да Влада одигра на сигурну карту и поново исплати зараду у целости, уз обавезу да се изгубљено надокнади, уколико до 6. марта, када наставници примају аконтацију, власт процени да би студентски протести могли стати до половине марта.
– Ако пак процена не буде таква ближи сам мишљењу да ће наставници који су у обустави остати без плата за фебруар – каже Марков.
Прописи, подсетимо, не познају могућност штрајка са потпуном обуставом рада, а једина санкција за оне који су у незаконитом штрајку је отказ, коме мора да претходи дисциплински поступак који води директор.
Неки од директора раније су већ указали министарки просвете Славици Ђукић Дејановић да неће покретати поступке против својих запослених.
– Гледајући закон, једино законско решење за запослене који не држе наставу је дисциплински поступак током којег би била утврђивана њихова стварна одговорност. Одбијање од зараде није у складу са законом јер он ни не препознаје овакву ситуацију у којој се данас налазимо – потврђује Марков.
Neverovatno koliko ste svi bučni kada su ugrožena vaša prava da primite platu ( koju iskreno treba i zaraditi u učionici a ne na ulici), ali zato se uopšte ne brinete što svojim postupcima ugrožavate obrazovanje onih zbog kojih tu istu platu primate. Brine li iko od ovih na ulicama o ovoj deci i šta će biti sa njima. A da su nam nastavnici tako požrtvovani govori i činjenica da svaki roditelj i pored škole mora privatno deci da plaća časove. Toliko o velikim radnicima. Plata se i u svetu zarađuje po učinku a ne po neradu. Zato poštovani nastavnici i profesori više radite a manje pričajte. Od priče se ne živi