Иако још у радној верзији, нацрт Закона о основама система образовања и васпитања увелико у јавности изазива опречна мишљења.
Поред мноштва новина у образовном и школском систему, Министарство просвете као педагошку меру предлаже и увођење новчаних казни за родитеље – од 5.000 до 100.000 динара.
Недопустиво понашање у школама и даље је нерешив проблем, па Министарство просвете предлаже новину. Прекршаје школске деце плаћаће њихови родитељи.
Таква мера одговорност пребацује искључиво на родитеље, указују у удружењу „Родитељ и, уместо казне, траже конструктивна решења.
“Треба у целом том ланцу да постоји и одговорност родитеља и васпитање и неко породично фукционисање деца доносе у школу, понашају се онако како им је у породицама дозвољено, али то не значи да новчана казна сама по себи ће решити проблем који евидентно дуже време постоји, а да није адекватно на њега реаговано било од стране породице било од стране школе или центра за социјални рад уколико је то ескалирало до те мере”, наводи Ангелина Радуловић из “Родитеља”.
Од пушења и испијања алкохола у школи, преко малтретирања других ученика – до уништавања школског инвентара и преправљања оцена у дневнику, распон тежих повреда ученика је дугачак.
Поред новчане казне, предвиђена је и прекршајна или кривична одговорност за родитеље.
Радна верзија нацрта Закона о основама система образовања и васпитања:
-употреба алкохола, дувана, наркотика,
-уношење оружја у школу,
-угрожавање права других ученика употребом мобилних телефона,
-уништавање или крађа имовине школе,
-уништавање, преправка или дописивање података у евиденцији школе.
“Казна је нешто што не прија ни деци ни родитељу, али друштво мора наћи најбоље инструменте да образовни, васпитни ниво школе и образовних институција буде у оном миљеу и на оном нивоу који сам назив образовање има у себи”, каже министарка без портфеља за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић.
Чак и ако то подразумева новчану казну?
“Новчане казне, питање је какве ће резултате дати, ја верујем да сваки закон који се доноси биће на јавној расправи и чућемо стручњаке”, додаје она.
Док о радној верзији нацрта јавност увелико полемише, Министарство просвете не износи прецизније детаље.
“Тек када нацрт закона буде готов можемо да коментаришемо на тему”, наводе из Министарства.
Текст нацрта Закона који предвиђа бројне новине у образовном систему ући ће у јавну расправу тек када буде усаглашен. Потом ће морати да прође и скупштинску процедуру.
ИЗВОР: Б92
Koliki ludak kao roditelj treba da budeš da VASPITAVAŠ svoje dete navedenom:
-употреба алкохола, дувана, наркотика,
-уношење оружја у школу,
-угрожавање права других ученика употребом мобилних телефона,
-уништавање или крађа имовине школе,
-уништавање, преправка или дописивање података у евиденцији школе.
….i da budeš kažnjen na bilo koji od navedenih načina? Nebuloze….
„Koliki ludak kao roditelj treba da budeš da VASPITAVAŠ …“ zar je ovaj moj komentar uvredljiv te se ne vidi?