Професор са ФОН-а: ”Одзив студената на онлајн наставу слаб”. Бојкот наставе или страх да им такве дипломе неће вредети?

Све је више факултета, академија и високих школа које су добиле сагласност министарства просвете за извођење наставе на даљину. Неки од њих већ су почели са одржавањем такозване онлајн наставе. На који начин ће се она спроводити, када почиње и у ком тренутку могу да се очекују први испитни рокови – зависиће од факултета до факултета. И док се преговори негде и даље воде, настава спроводи на неким факултетима, а и студенти буне против тога, од министарства просвете стижу поруке да сви факултети треба што пре да крену са надокнадом наставе.

Више од 60 факултета, академија и струковних школа, добило је сагласност Националног тела за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању за извођење наставе на даљину. На Београдском универзитету преговори студената и професора и даље трају. А на Факултету организационих наука у Београду већ неколико дана се примењује модел асинхроне надокнаде, односно професори каче материјале на онлине платформу и држе консултације. Професор на том факултету Владимир Обрадовић каже да је одазив студената слаб.

“Ово се не може сматрати онлајн наставом, већ просто качење материјала да студенти који желе могу то да прочитају. Могу вам кажем из свог личног искуства и од неколико колега које сам чуо, студенти се не јављају и не појављују на консултацијама, тако да очигледно нису приступили том асинкроном моделу. Шта ће се у наредним данима дешавати заиста не можемо да знамо. Само се надам да управа Факултета организационих наука неће доносити никакве одлуке које нису договорене са студентима”, сматра Обрадовић.

И на Машинском факултету у Београду одлучено је да од 2. јуна почне редовна настава, односно предавања. Декан факултета Владимир Поповић за Инсајдер није желео да коментарише одлуку факултетске управе наводећи да се и даље разговара са студентима о модалитеттима наставе.

И на новосадском универзитету је одржан састанак декана и секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност. Декан Економског факултета у Суботици Александар Чучковић за Инсајдер каже да се преговори и даље воде.

“Ми ћемо ове недеље, већ смо почели на неки начин посматрати прилике, могућности и околоности око неког облика наставе. Врло нам је важно шта о томе мисле студенти, нешто већ знамо, понешто смо чули. Али с обзиром на то да је, сада већ свима и познато, притисак извршне власти расте, тако да ћемо ми разматрати шта ће се даље десити“, указује декан Економског факултета у Суботици Александар Чучковић.

На седницама наставно-научних већа и преостала три нишка факултета данас су усвојили одлуку о почетку онлајн или комбиноване наставе чиме се цео Универзитет у Нишу враћа настави. Професор Природно-математичког факултета у Нишу Миодраг Ђорђевић за Инсајдер каже да се и нишки студенти противе таквом виду наставе.

“Студенти свих факултета позивају на бојкот онлајн наставе. Ми имамо ситуацију да је на већини факултета тај бојкот добро подржан, да се на предавањима појављује мали број студената или да се студенти уопште не појављују. Постоје и предмети на којима има десетак студената – то су углавном предмети који се слушају на првој години. Дакле, то су углавном бруцоши који се укључују на предавање”, каже професор Природно-математичког факултета у Нишу Миодраг Ђорђевић.

Такође, сви факултети Универзитета у Крагујевцу су почели са извођењем наставе, претежно путем онлајн модела.

Новинарке Мина Стојковић и Ивона Кунарац

Извор: Инсајдер