Истиче рок за покретање пројекта „Здравитас” који је изазвао бурне полемике међу наставницима и родитељима. Директори убрзано врше притиске на колеге да почну да уносе податке о ученицима, али за оне који су већ почели приспеле су тужбе родитеља.
Због тога представници четири репрезентативна синдиката просветних радника имају састанак у Министарству просвете данас, када би овај пројекат требало да стартује.
Портпаролка Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) Мирјана Гашић (РСЕ) каже за „Време” да се тужене колегинице плаше да ће постати колатерална штета, као и да су синдикати све време на ово упозоравали.
Где одлази новац из буџета планиран за плате наставника?
У јеку преговора око наставничке плате, на сто им је стигао и нови задатак. Наиме, увођење информационог система „Здравитас“, треба да прати моторичке способности ученика од трећег разреда основне до краја средње школе.
Много непознаница о његовом увођењу пробудило је црв сумње код родитеља, али и наставника, за шта се тачно користе подаци.
Уз то, просветни радници се питају – како све да постигну у једном радном дану, и да ли новац за њихове плате одлази на овакве и сличне пројекте.
„Ми смо у среду упутили захтев председници Скупштине за присуство наших чланова на седници када се буде усвајао буџет. Желимо да укажемо на наше захтеве из Протокола које је држава потписала, али није испунила.”, каже Гашић.
Подсетимо, просветни радници саставили су и списак питања за надлежне, кад је реч о пројекту Здравитас. Ево тих питања:
– Подаци које узимају наставници од ученика су произвољни и нетачни, јер школе нису опремљене средствима за мерење свега наведеног – чак ни ваге не поседују?
– Како одговорити родитељу који донесе оверену Изјаву код нотара, којом изричито забрањује унос свега наведеног у платформи Здравитас?
– Из ког разлога наведене податке попуњавају одељењске старешине, а не наставници физичког васпитања?
– Како реаговати, ако наставника тужи родитељ због уноса података детета?
– Зашто нисте користили е Дневник за наведене податке?
– Тврдите да је нова платформа заштићена, да ли то значи да е Дневник није?
– Да ли директори преузимају одговорност на себе, ако наставницима издају налог да су у обавези да попуне податке и да ли сносе одговорност у правном смислу, ако дође до тужбе од стране родитеља или законског заступника?
– Да ли и приватне школе коју похађају деца, држављани Републике Србије врше мерења и уносе податке на платформу Здравитас?
– Да ли је попуњавање ових података преконормни рад наставника или није?
– Да ли су мобилни телефони запослених обавезно и неопходно средство за рад у школи данас?
Извор: Време/Зелена учионица
„Опустеће збор лицемерски а огањ ће спалити шаторе оних који примају поклоне, зачињу невољу и рађају муку и трбух њихов саставља превару. „