„Ми, доле потписани родитељи, противимо се досадашњем моделу учења путем онлajн наставе, сматрамо да је досадашња организација и реализација исте била контрапродуктивна.“
Овим речима почиње петиција коју су родитељи незадовољни онлајн наставом покренули, тражећи да се деца у септембру врате у клупе, уз све неопходне мере опреза.
„Спремни смо да се боримо свим средствима зарад очувања како физичког тако и психичког здравља целих породица.
Такође велики проблем је и недостатак емпатије за децу и родитеље који нису у финансијској могућности да све ово реализују, родитеља деце са сметњама у развоју и потешкоћама у учењу, родитеља са више деце, а без довољно адекватне опреме да испрате онлајн наставу, запослених родитеља који због колективног уговора нису у могућности да узимају боловања да би учили са децом, што и није у њиховом домену.
А ово су њихови захтеви:
1) да се омогући нормална настава у школама и да се обезбеде сви услови у складу са мерама заштите од Ковид-19:
а) да се направе мање групе деце
б) да се поставе плексиглас заштите на клупама
в) да се обезбеде дезинфекциона средстава за личну хигијену на клупама
г) да се редовно дезинфекције школски простор;
2) уколико се инсистира на онлајн настави захтевамо да се систем функционисања исте унапреди на следећи начин:
а) да се сваком ученику обезбеде потребна техничка средства за праћење онлајн наставе;
б) да се обједини слање лекција и задатака на један портал или групу где би сви ђаци могли да прате, што би и наставницима знатно олакшало (да се не прави 30 различитих група на различитим местима);
в) да се користе програми и апликације који су једноставни за руковање и доступни за рад и онима који нису вични раду на рачунарима;
г) да се омогуће одласци у школу и консултације са наставницима/предавачима;
д) да нам се врати уплаћени новац за уџбенике које деца не користе током онлајн наставе
ђ) да се родитељима обезбеди новчана надокнада у висини просечне плате јер врше посао наставника код куће због чега су многи приморани да напусте свој посао.
Група коју су на Фејзбуку формирали носи назив Удружење против онлајн наставе и она окупља више од 5000 чланова, углавном мајки.
Једна од опција коју неки родитељи заговарају је и да им се, ако настава буде организована онлајн, обезбеди плата за период док тај вид наставе траје.
Bravooo slažem se