Осмаци ће на крају године полагати завршни испит по новом моделу, а сасвим другачији биће и начин прегледа њихових тестова, изјавио је министар просвете Младен Шарчевић за „Вечерње новости“.
У припреми је нови модел мале матуре, према коме би задаци из математике и српског односно матерњег језика, требало да остану слични садашњем, а другачије би изгледао трећи тест.
„Највероватније неће остати комбиновани са задацима из физике, хемије, биологије, историје и географије, већ ће у понуди бити два три различита теста, а деца ће их бирати према својим склоностима и интересовањима у даљем школовању“, навео је Шарчевић.
Како је додао, коначни модел још није дефинисан, али тим стручњака ради на томе.
„Друга новина је начин прегледа тестова из кога желимо да у највећој мери да искључимо људски фактор. Урађени тестови ће се скенирати и прегледати аутоматски, уз помоћ специјалног софтвера који је већ у изради“, рекао је Шарчевић и додао да је намера да се што више смањи могућност манипулација, додавања бодова, грешака у оцењивању.
Министар најављује и промене у штампању тестова по којима ће у Заводу за вредновање квалитета образовања бити оформљена штампарија чији ће посао бити штампање завршног испита.
Извор: Данас
Министре, поштедите нас бар неку годину. Да ли ће и даље ученик са нула бодова добити потврду о положеном завршном испиту? Идите на одмор негде.
Da se operu malo pare
Нове технологије су у реду, само да ли имамо пара и могућности за то. Хваљени „Електронски дневник“ је лепо замишљен, али лоше реализован. Проблема је било од првог уноса ученика и оцена, све до последљег часа. Хакерским нападом или из неког другог разлода, кад је требало да се закључују оцене, систем је пао… неколико дана није било могуће закључити оцене, и сви смо богорадали сећајући се како је све било једноставније док су били стари папирни дневници. Да ли ће се исто поновити и са системом за преглед завршних испита?
Причало се како ће бити уштеде, јер тобоже – неће бити толико бацања папира сваке године… а Есдневник је колико чујемо коштао милионе еура. Могу да замислим колико ће коштати систем за прегледање завршних испира, а за наставнике који су дежурали на испитима прошле године није било, а вероватно и даље неће бити путних трошкова, већ ће морати да исте плаћају из свог џепа. Прошле године сам дежурао у месту удаљеном 40 км од свог, и преко 2.000 динара сам дао само за превоз, јер за то није било пара…
Poenta je da se neko ugradi finansijski ,da li postoji softver da se očita stepen gluposti ,,pametnih“predlagača.