Синдикалне вође о штрајку и блокадама: „Постигли смо договор, чланство није било за то да обуставимо наставу“

Foto: Canva

Колико је тачно школа у блокади данас, а колико их је било претходних дана, готово је немогуће проценити. Независни синдикат просветних радника Србије, који није репрезентативан, изнео је податак да их је више од 50 одсто, док Министарство просвете тврди да је настава блокирана у свега три одсто школа.

Иначе, пре почетка другог полугодишта, сва четири репрезентативна синдиката прихватила су понуду Владе и потписан је споразум по којем би просветни радници ове године добили још два повећања плате.

Ипак, део просветних радника није задовољан споразумом, због чега су се определили за различите облике побуне, од скраћених часова до потпуне обуставе наставе. Разлог није само незадовољство потписаним споразумом већ и, како кажу многи од њих, осећај да је наставницима и деци у школама угрожена безбедност.

Претходних дана и студенти су упутили позив грађанима Србије на тоталну обуставу свих активности у петак 24. јануара, како би тим путем исказали „грађанску непослушност на радним местима“, дефинисану кроз генерални штрајк.

Према речима заменика председника Синдиката радника у просвети (СРПС), Милана Трбовића, репрезентативни синдикати званично су постигли договор са Владом Србије, али ако до испуњавања истог не дође, поново ће кренути у штрајк на који је тренутно стављен мораторијум. Ипак, на предстојећи генерални штрајк, како истиче, они нису позвали.

“У преговорима смо остварили наше захтеве и чланство није било да обуставимо наставу, судећи према резултатима анкете о томе да ли су за то да продужимо штрајк од понедељка па надаље. Свега 20 одсто људи било је за то да наставимо са штрајком. После анкете, закључили смо да људи желе да потпишемо договор. Пошто смо то прихватили условно, пратимо динамику реализације Владе. Уредбу о коефицијентима су донели, сад треба да се договоримо око посебног колективног уговора. Будно ћемо пратити да ли се реализује оно што је договорено, а ако не буде тако, позваћемо на штрајк и обуставу наставе све наше чланове и просветне раднике који буду желели да се придуже“, каже Трбовић у разговору за НИН.

Он додаје да је чланство обавештено о свим консеквенцама такве обуставе, али да је коначна одлука “њихова воља и лични чин“.

„Ако просветни радници хоће да иду у штрајк, нормално, ми ћемо их подржати, као грађани и као председници синдиката, јер то је демократски и индивидуалан чин сваког грађанина. Свакако, ми на штрајк не позивамо. Ипак, треба подвући да након три и по – четири месеца штрајка, ниједан наш просветни радник, био он члан или не, није кажњен, није му одбијен ни динар од плате, а камоли да је суспендован. Јер, пре него што смо се договорили са Владом, тражили смо да се повуку сви налази инспекција и да нико не буде кажњен. Просветни радници који јесу или нису наши чланови, а који у петак крену у генерални штрајк, требало би да буду јединствени и многобројни, те ако само један запослени буде добио отказ, да сви стану уз њега и одбране колегу. То је најбоља заштита, да буду ту једни за друге“, наводи Трбовић.

У разговору за НИН, председник Синдиката образовања у Горњем Милановцу Владимир Милисављевић најављује да ће током штрајка у петак бити велики одзив просветних радника на улицама овог града, као и читавог Моравичког округа.

Како каже, просветари упућују подршку студентима, иако истичу да им се и она све озбиљније враћа. Ипак, наводи да је велики проблем што се све свело само на просветне раднике.

„Сви очекују да просветни радници гину у овој причи, као да смо ми једини елемент јавног сектора, али мислим да га чини много шири фронт људи. Они се сви ухвате оловчице и на папиру пружају писмену подршку, иако практичне подршке нема. Од просветних радника се очекује самоубилачки облик пружања подршке, али када би више занимања ушло у ову подршку, онда ми дефинитивно не бисмо били топовско месо. Нисмо могли да оставимо да то буду студенти, мада 90 одсто Србије дозвољава да ми – студенти и просветни радници – будемо управо то“, сматра он.

Цео текст: НИН