Синдикати позвани на састанак у Владу Србије, имају само ЈЕДАН захтев

Foto: Facebook

Велики број школа у Србији, њих 860, данас ће обуставити наставу у знак солидарности са професором З. С. (65) из Средње техничке школе „9. мај“ у Бачкој Паланци. Њега је бивши ученик напао док је држао час и нанео му тешке повреде. У 12 сати данас биће одржан и протест просветних радника на платоу испред Скупштине Србије у Београду. Захтев просветних радника је само један, а то је измена Кривичног законика, тако да се напад на наставника сматра кривичним делом.

Поводом ове најаве, просветним синдикатима стигао је и позив из Владе Србије на састанак који је заказан у 14 сати. Састанак ће бити са министарком просвете Славицом Ђукић Дејановић, али очекују да присуствовати и представници Министарства правде у чијем ресору је измена Кривичног законика.

На потпуну обуставу наставе у школама позвали су представници Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС), а са њима су се солидарисали и представници Синдиката образовања Србије (СОС). У УСПРС кажу да је настава обустављена у школама где они имају чланство, а имају чланство у 860 основних и средњих школа.

Родитељима су на вибер групе јуче су стигла обавештења да школе данас неће радити, те да неће бити ни продуженог боравка. У појединим школама неће функционисати ни боравак за ђаке.

Наставници још моле родитеље на разумевање јер су, како кажу, на тај потез приморани због тешког стања у ком се нашла српска просвета.

Грански синдикат просветних радника Србије „Независност“, позвао је данас своје чланове у школама на једночасовни штрајк упозорења, тако што у периоду од 12 до 13 сати неће бити наставе.

Захтев: Измена Кривичног законика

Добривоје Марјановић, председник Уније СПРС каже за Euronews Srbija да је било притисака на терену на њихово чланство од стране појединих директора, да потпуна обустава наставе није по закону.

Унија синдиката просветних радника Србије позвала је све просветне раднике, али и родитеље ученика и грађане да им се прикључе данас у протесној шетњи у центру Београда. Окупљање је заказано испред Скупштине Србије у 12 сати, а затим ће се упутити до Владе Србије у Немањиној улици где ће предати захтев за измену Кривичног законика.

„Ми смо тражили измену Кривичног законика и то да се напад на запослене у образовању, али смо потенцирали да се односи на све актере у образовању од основне школе па надаље – од најнижег до највишег степена образовања, сматра кривичним делом. Нису само наставници запослени у школама, ту је ваннаставно особље, ученици, њихови родитељи – све су то актери образовања“, изјавио је за Инсајдер председник Уније синдиката просветних радника Србије, Добривоје Марјановић.