Живимо у времену када се сваки трећи брак распадне. Многи од ових развода су „компликовани разводи”, у којима је присутан „конфликт високог интензитета” између бивших супружника. То често значи да се између бивших супружника појављује обострана мржња – омраза. У оваквом типу развода нема победника, а највише су оштећена заједничка деца.
Разведени родитељ који себе доживљава и представља као жртву другог родитеља, за кога верује да га је животно искористио и преварио, има мотив да га казни, због чега вуче потезе који често покрећу спиралу обостране мржње. У оваквом „родитељском рату” заједничка деца постају најмоћније оружје и средство за освету. Изјаве: „Узећу ти децу”или „Децу нећеш више видети” постају најснажније претње.
Kако дете воли и маму и тату, полазна претпоставка је да је за његов правилан емоционални развој након развода важно, осим у ретким изузецима, да има контакт и добар однос са оба родитеља. Стручни израз „отуђујући родитељ” односи се на оног родитеља, било мајку, било оца, који користи разне методе, од психолошког „тровања” односа детета са другим родитељем, па до прикривеног или отвореног спречавања контакта детета са другим родитељем, који често не поштује судске одлуке о режиму виђања детета и другог родитеља.
Овакво понашање отуђујућег родитеља, које по правилу подржавају његови родитељи и пријатељи, има веома негативне последице по емоционални развој детета, због чега није ништа друго до облик злостављања детета, или како се то данас каже облик „психичког насиља” над дететом.
Пракса показује да уколико је отуђујући родитељ дуже време успешан у спровођењу отуђивања, да дете усваја његов став тако да заиста долази до његовог отуђења од другог родитеља. То има веома негативне последице и по дете и по другог родитеља.
Стручњак за ову проблематику, професор др Едвард Kрук наводи да се код отуђене деце много чешће него код остале појављују: негативна слика о себи, самомржња и кривица, депресивност, поремећаји понашања, слаб школски успех, делинквенција, склоност ка дрогама и алкохолу, промискуитет и младалачка трудноћа, ментални поремећаји. Праћење одраслог живота ове деце показује не само да су касније далеко мање успешна, већ да им је лошије и физичко здравље, а да је очекивано трајање живота четири године краће од просека.
Kада отуђено дете поново успостави емоционалну везу са другим родитељем, ствари се поправљају, а његов емоционални развој нормализује.
Све то чини да отуђивање детета од другог родитеља треба јасније препознати као облик злостављања детета. Повређени родитељ не би смео да врши отуђивање, а људи који су блиски не би смели да га подржавају у томе. Социјалне службе и судови требало би да енергичније спречавају овај облик злостављања деце.
Аутор: Зоран Миливојевић
Извор: Политика
Напишите одговор