Снежана Романдић из Уније синдиката школа Београд казала је за Нова портал да је 50 одсто повећања у односу на плате других запослених у јавном сектору о којима прича председник Вучић, када се преведу у проценте износе четири одсто.
„Дакле, плате ће бити 4 одсто веће. Знате оно народну изреку: ‘Не ферма ме ни три одсто?’ Е па изгледа да нас председник не ферма чак четири одсто, односно толико брине за нас. Смејурија. Објективно, то што је понуђено је смешно. Ми се више не надамо ничему, сви тражимо други посао, верујте“, каже Романдић.
Додаје да у школама више нема сигурног радника.
„Људи нису спремни да наставе да раде овај посао. Сви смо у тражењу алтернатива. Остали су људи који имају по 20-30 година стажа, док млади ни не размишљају да дођу у школу. Гледају да раде било шта друго. Наравно, има политичких кадрова који се упумпавају са овим или оним знањима. То су углавном они што остају по школама кад год су неке акције везане за побољшање материјалног статуса. Њима је добро, они или нису стручни или нису још увек примљени за стално, па се додворавају директорима. Код нас у школама и даље постоји превише политике јер без уплива политике, не можете постати руководилац било које школе. Такво је стање у Србији“, сматра наша саговорница.
И Добривоје Марјановић, председник Уније синдиката просветних радника Србије, није крио разочарање због изјаве председника Александра Вучића да се држава брине о просвети и њеним запосленима.
„Део о плати који је изговорио председник Вучић иде у прилог ономе што су нама рекли, с тим што други део изјаве није у складу са изјавом председника Владе. Пуштена је информација да ћемо добити 50 одсто веће плате. То су спинови које они пуштају, а који су људима који живе у Србији некако плитки, па помисле: ‘Ето шта хоће просветари, добиће 50 одсто на плату. Чекали смо годину дана да нам дају динамику повећања, потписали са њима обавезујући документ који се зове Протокол, дакле са са државом, са Владом Србије, са ресорном министарком која је рекла да ће у јануару следеће године бити повећање једнако томе да се наставник почетник изједначи са републичким просеком“, објашњава Марјановић за Нова портал.
Додаје да им је речено да ће раздвојити наставно и ненаставно особље, у погледу висине зарада, што је њима, просветним радницима, неприхватљиво.
Напомиње да ће документом који су потписали пре годину дана, заувек махати, а да је на држави да уради шта жели и како жели.
Цео текст: Нова
Напишите одговор