Средње школе имају ШЕСТ захтева да би се вратили у учионице, Јасминка Петровић на данашњем скупу: „Да данас пишем књигу о школи, једно поглавље бих изменила“

Скуп под називом „Држимо вам лекцију – протест за образовање“ одржан је данас испред Министарства просвете, пред великим бројем студената, ђака, наставника, родитеља. На скуп су позвали студенти Факултета драмских уметности у блокади, указујући на то да је образовни систем у кризи.

Организатор је претходно позвао све који долазе у Немањину данас да понесу по једну књигу с посветом и да пронађу неког с ким ће се заменити. Атмосфера и дух су били, као и на свим досадашњим окупљањима, ведри и оптимстични.

Окупљенима су се, поред осталих, обратили и професор у 13. београдској гимназији Зоран Башић, професор на Факултету политичких наука Дејан Павловић, књижевница Јасминка Петровић и учитељица Ивана Цмиљановић Косовац.

„Србија се не може умирити, ова побуна се неће зауставити“, рекао је професор 13. београдске гимназије Зоран Башић.

Он је позвао све просветне раднике да стану иза студентских захтева, јер су то и захтеви свих људи који траже слободу.

Професор Факултета политичких наука Дејан Павловић рекао је да се обраћа у име 2.000 професора укључених у заједништво побуњених факултета.

Он је рекао да њихова заједничка борба није ни лака ни кратка, али да је тај пут „јасно уклесан у погледе наших ђака и студената“.

Окупљени, који су испунили у великом броју простор испред зграде Министарства просвете, одржали су 15 минута тишине за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.

Потом се окупљенима обратила књижевница Јасминка Петровић, одржавши инспиративан говор. Она је са собом понела и две књиге чији је аутор: „Хоћу у школу“ и „Школа без длаке на језику“

„Када су ме позвали да овде говорим, хтела сам да одбијем, али сам онда рекла себи: ‘Миле, сад ил никад!’ Студенти су нама, одраслима, дали јединствену могућност у животу, да постанемо хероји. Да урадимо оно чега се плашимо и што нам је тешко. Хвала студентима“ – казала је Јасминка.

Она је говорила и о јунаку своје књиге, Николи, који је пошао на пут да тражи бољу школу од своје, ону која је по мери детета. Није је нашао, али се вратио с новом лекцијом. Школа мора да буде место где ће бити пријатно и деци и одраслима. А да би се то догодило, каже Јасминка, сви морамо бити један тим.

„Ђаци, наставници, родитељи и директори школа. Књига се завршава тако што Никола каже: ‘Сад треба добро да се припремимо за разговор о школи. Имам идеју! За почетак, нека свако од нас размисли напише – шта ЈА могу да урадим да школа буде боља?’ И Николини снови су се остварили. Јуче је први пут био састанак на ком су се сусрели наставници основних и средњих школа и професори факултета. Пумпај даље!“ – узвикнула је Јасминка.

Говорећи о другој књизи коју је са собом понела, „Школа без длаке на језику“, Јасминка је подсетила да је она настала сада већ прилично давне 1999. године. Она на хумористички начин приказује школски живот. Једно од поглавља те књиге зове се „Различити изостанци ђака“, када закасне на час. Ту ауторка пише о различитим изговорима које су ђаци одувек тражили да се оправдају: „Извините што касним, заглавио сам се у лифту“, „Извините што касним, баба ми је опет умрла“, „Извините што касним, помагао сам старици да пређе улицу, она се отимала“… Данас би, каже тај део писала потпуно другачије.

„Да ову књигу пишем данас, написала бих: ‘Извините што касним, блокирам раскрсницу, да одам почаст настрадалима у Новом Саду’, ‘Извините што касним, ходам пешке од Београда до Новог Сада’, ‘Извините што касним, трчим од Крагујевца до Београда.’ Хвала свима! Настављамо да летимо и светлимо!“ – казала је Јасминка Петровић.

Након тога, окупљенима се обратио и Представник неформалне заједнице Пулс средњих школа и прочитао захтеве које је, како каже, потребно испунити како би се наставило неометано одвијање наставног процеса у школама. А то је:

1. Испуњење свих захтева студента;

2. Хитан престанак свих репресивних мера које се спроводе према запосленима у школама у обустави наставе без обзира на радно-правни статус запосленог, покретање дисциплинског поступка, ванредни инспекцијски надзори, откази, разрешења, смањење плате и слично;

3. Измена и допуна спорних тачака посебног колективног уговора потписаног 30. јануара 2025. године од стране Министарке просвете Славице Ђукић Дејановић и четири синдиката.

4. Деполитизација министарства просвете и избор министра и његових сарадника према стручним и професионалним компетенцијама које су препознате у целокупном систему образовања.

5. Значајно побољшање материјалног положаја и друштвеног статуса свих запослених у просвети, наставног и ненаставног особља;

6. Утврђивање репрезентативности синдиката и измена закона о штрајку одредба које се односе на запослене у просвети.

Након завршетка скупа, део окупљених упутио се ка Београдском драмском позоришту, како би се прикључили протесту који организују глумачки ансамбли.