Студенти Београдског универзитета изнели и ПЕТИ захтев

Студенти у блокади објавили су данас на званичном Инстаграм профилу да је списак захтева допуњен, те да их сада има укупно пет.

”На протесту, 15. марта, током петнаестоминутне тишине, мирни грађани су нападнути неидентификованом технологијом чију природу надлежни и даље нису јасно дефинисали. Званичне информације изостају, истина се прикрива, а одговорност избегава” – написали су студенти у блокади.

Њихови захтеви, кажу, нису испуњени, а данас постављају нови и постављаће их онолико колико буде потребно да истина изађе на видело, наводи се у објави.

”Одговорни треба да сносе последице. Наша борба се наставља.” – кажу студенти у блокади.

Они захтевају спровођење детаљне истраге надлежних органа ради утврђивања свих околности и одговорности у вези са појавом која је изазвала страх и панику 15. марта 2025. године у 19.11. дуж Улице краља Милана током мирног протестан и 15 минута тишине у знак сећања на трагично настрадале у Новом Саду.

„Имајући у виду озбиљност овог догађаја и потенцијалне безбедносне импликације, а у складу са законским обавезама надлежних органа у области очувања јавног реда, мира и безбедности грађана, захтевамо спровођење детаљне истраге, као и утврђивање свих релевантних околности, укључујући:

– Идентификацију примењене технологије и локације са које је изазвана неидентификована појава;

– Утврђивање правног основа и сврхе примене неидентификоване технологије, као и утврђивање основаности и оправданости њене примене 15. марта 2025. године;

– Идентификацију налогодавца и извршилаца који су предузели радњу која је довела до неидентификоване појаве, те покретање одговарајућег поступка у складу са законом, без одлагања;

– Начин на који ће Министарство унутрашњих послова и други надлежни органи убудуће спречити неосновану и неоправдану примену неидентификоване технологије као средства принуде током мирних окупљања грађана.

Студенти наводе да овај захтев произлази из потребе за заштитом права грађана на мирно окупљање, које је јасно дефинисано Уставом Републике Србије и Законом о јавном окупљању.

„Права на слободу окупљања и изражавања мишљења представљају једне од основних стубова демократског друштва. Евидентно је да је ово чин застрашивања грађана и нарушавање основних људских права“, истиче се у саопштењу.