Студентска конференција универзитета у Србији (СКОНУС) позвала је ректоре и декане да у што краћем року доставе предлоге надокнаде наставе за зимски семестар и хитан план реализације наставе за летњи семестар и испитне рокове у 2024/25. школској години.
У писму упућеног ректорима и деканима истиче се да је сада већ забрињавајућа ситуација поводом организације наставног процеса на високошколским установама у Србији за текућу школску годину.
Како се наводи, на основу Закона о високом образовању сваки семестар траје 15 недеља, а школска година траје 12 месеци и почиње по правилу 1. октобра.
„На основу члана 102. Статута Универзитета у Београду за организацију испитних рокова свака школска година има 12 недеља“, додаје се.
Сходно прописима, како се наводи, за организацију летњег семестра и испитних рокова за целу школску 2024/25. године потребно је 27 недеља, а осим тога, потребно је надокнадити и зимски семестар.
Како се додаје, могуће је да ће студенти пристати на скраћење летњег семестра, али не и на скраћено знање и скраћене испитне рокове.
„Сматрамо да високошколске установе морају јавно и званично дати одговор студентима шта ће бити са њиховом школском годином. Студенти плаћају студенстке домове и станове још увек јер не знају када ће кренути на наставу. Студенти такође плаћају школарину, иако не знају да ли ће уопште имати наставак образовања ове школске године јер се високошколске установе не оглашавају по овом питању више од четири месеца“, наглашава се у писму.
„Сходно члану 71. и 72. Устава Србије очекујемо ефикасну реакцију и организовање састанка са ректорима и деканима као релевантним креаторима система високог образовања јер говоримо о питању образовања 230.000 студената Србије“, поручује се у писму СКОНУС-а.
Цео текст: РТВ
Установе су продужена рука разних организација која студнете користе као живи штит на који не сме да се удари (не улазим у оправданост, злоупотреба је злоупотреба). Тако ће, нажалост, студенти и проћи без обзира на епилог ове приче. Неко ће остварити своје циљеве или неће, а студенти ће проћи као боси по трњу. Тако је речено и да ће и за оне на Кошарама факултети имати разумевања (ко преживи и врати се студирању), па смо пуштени низ воду кад се наставило даље. Или ћете сви стати и сви ћете се борити или се оканите више једне професије и студената, није на њима да решавају све проблеме овог друштва (по цену своје главе).