Тест за упис у први разред основне школе није мењан скоро 40 година. Психолози кажу да су се деца променила – информисанија су, образованија, али и емоционално незрелија.
Вук има шест година. Са мамом је дошао на тестирање за упис у први разред. Вук је на тесту цртао, слагао коцкице… За то време родитељи чекају.
„Они су у вртићу далеко безбрижнији, много мање обавеза имају. Школа има много више обавеза, морају да мењају свој ритам живота, тако да они не знају шта их још чека, а чекају их обавезе. Образовање је најважније, тако да видећемо, надамо се да ће и Вук бити успешан као и сви његови другари“, каже Јелена Обрадовић, Вукова мама.
Неки родитељи се распитују о питањима и припремају децу, али психолози кажу да то није потребно.
„То није нека скала за процену интелигенције, него тест који процењује колико је дете у овом тренутку спремно за школско учење, колико је когнитивно зрело, а такође и емоционално или социјално“, истиче психолог и директорка ОШ „Светозар Марковић“ Ивана Оролицки.
Педагог у ОШ „Горња варош“ Наташа Кокић наглашава да није важно да деца знају да читају и да пишу јер ће то свакако научити када крену у школу.
„Важно је да се са њима разговара у позитивном контексту, да се не плаше школе, да им се прича да је то једно место где ће провести осам година живота, где ће пуно тога новог научити, а пре свега где ће стећи нове пријатеље, дружити се и бити срећни“, објашњава Кокићева.
Деца информисанија и емоционално незрелија
Овај тест није мењан четрдесетак година, а деца се јесу променила. Стручњаци кажу да су информисанија, образованија, али емоционално незрелија.
„Постоји разлика у опсегу пажње и концентрације пре свега. Данас је више деце која имају неке сметње у вољној пажњи и концентрацији, а можда су и чешћи говорно-језички проблеми у изговору и јасноћи изражавања. То вероватно можемо приписати другачијем окружењу у ком одрастају и изложености дигиталним садржајима“, каже психолог Ивана Оролицки.
Резултати теста користе се приликом формирања одељења, која треба да буду уједначена, како би била добра и подстицајна средина за учење.
Извор: РТС
Možda jesu obrazovanija ali sa lošom motorikom, slabom pažnjom, ne podnose autoritet i u fazi šaranja. No, njihovi roditelji prvo kažu kako su im deca nadprosečno inteligentna. To što oni znaju neku igricu, nikoga ne zanima u školi.