Штрајк у 37% школа, премијер тврди – понуда Владе за повећање плата запосленима у просвети је коректна

Foto: RTV

Министарство просвете саопштило је данас да је према подацима добијеним од свих школских управа, од укупно 1.294 основне школе, наставу обуставило до 30 одсто наставника у 133 школе, док су часови скраћени у 339 основних школа.

Како се наводи у саопштењу, у 97 школа наставу није држало од 30 до 70 одсто наставника, а у 444 основне школе наставу је обуставило више од 70 одсто наставника. Од укупно 478 средњих школа, у 69 средњих школа наставу је обуставило до 30 одсто наставника, у 40 школа наставу није држало од 30 до 70 одсто наставника, док је у 173 средње школе наставу обуставило више од 70 одсто наставника. Часови су скраћени у 125 средњих школа.

Ниједан од четири репрезентативна синдиката просвете није прихватио предлог Владе о повећању плата од јануара за 12 одсто за наставнике и осам одсто за ненаставно особље.

Траже да се то повећање изједначи са просечном зарадом у Србији и да буде једнако за све запослене у просвети.

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је да је јутрос 37 одсто школа у Србији у потпуности обуставило рад, указавши на то да је држава предложила највеће повећање плата у овом сектору у наредној години и да не постоје скривена средства које би Влада због штрајка могла да искористи за повећање плата.

Вучевић је, у изјави новинарима, истакао да је веома коректна понуда Владе да највеће повећање плата у 2025. години у јавном сектору буде управо за просветне раднике, што је за 50 одсто више него што ће бити за све остале запослене у том сектору.

Он је указао на то да су очекивања синдиката да почетна плата у просвети буде колико и просечна зарада на републичком нивоу и додао да је са предложеним повећањем то и могуће.

Премијер је оценио да није требало да просветари закажу штрајк између две рунде разговора са представницима Владе, истакавши да се не укида никоме право на штрајк, али да је важно да запослени у просвети разумеју да је буџет веома јасан и да није могуће тек тако донети одлуку о повећању зараде.

Он је нагласио да је Влада испунила четири петине тачака из протокола који је потписан у новембру 2023. године, а да је кључни захтев просветара – да се почетна плата у просвети изједначи са просечном платом у држави, са предложеним повећањем, близу да буде испуњен.

Вучевић је подсетио на то да је понудио синдикатима да у наредне три године направе стратегију којом ће се наставном кадру пружити системска подршка и којом ће им се вратити достојанство.

Премијер је најавио и измену Кривичног законика до краја године којим ће просветни радници бити додатно заштићени.

Просветни и здравствени радници ће бити посебно третирани, односно посебно ће бити инкриминисана дела напада на њих. То је био захтев просветара. Мислим да смо тиме показали бригу за раднике у тим областима, поручио је председник Владе.

Извор: Влада Србије/Танјуг