Мрежа школа је још из времена комунизма, а нова не може да буде свима потаман, али нико није угрожен, рекао је министар просвете и образовања Младен Шарчевић поводом најављеног спајања и гашења појединих образовних установа.
На новој мрежи радила је четири месеца радна група представника града Београда и Министарства просвете.
– Постоје нерационално искоришћени капацитети, а гледали смо да празан простор попунимо. Када се ово ради, треба сагледати више фактора, а пре свега безбедност деце – истакао је Шарчевић.
Новом мрежом су, према речима министра, збринуте и основне школе. Од њих се само „Стари град“ сели у ОШ „Скадарлија“, да би се простор уступио Спортској гимназији. Како он додаје, од других спајања се одустало јер би на тај начин ђацима пут до школе био дужи и мање безбедан.
Највише бурних реакција претходних дана изазвала су најављена спајања средњих стручних школа.
– Има доста непродуктивних средњих школа које школују кадар који већ годинама седи на бироу, имају мала одељења и лоше менаџменте и то не може тако да остане. Шта ће нам толико машинских школа када су такве фабрике затворене, нема “Змаја”, ИМТ-а… Сваки пут је некакав притисак зауставио овакву причу, али он је у потпуности ирационалан. Ако је, на пример, „Политехника“ заиста најбоља, она ће и бити доминатна. С друге стране, Техничку школу за дизајн коже и Школу за дизајн текстила спајамо да бисмо добили једну која ваља, која ће имати добар менаџмент и бити осавремењена – прича министар и додаје да би се Образовном центру на Новом Београду следеће године придружила и Графичка школа.
Шарчевић је истакао да је у многим школама сада дигнута бука из страха да ли ће директори задржати своје позиције. Према његовим речима, са факултетима је највећи проблем коме и како дати предност, а засад је обезбеђен простор само за Биолошки.
– Приликом израде мреже водило се рачуна о свим стандардима: да ли је прометна улица, да ли децу довозе… У кругу где је школа „Радивој Поповић“ има интернатска зграда која је скроз сувишна. Деца ту долазе из других крајева Србије, а иста таква школа постоји и у старом делу Београда, „Стефан Дечански“ – рекао је министар.
МАЛИ: УШТЕДА 15 МИЛИОНА ЕВРА
Кроз претварање празног простора у школама добило се 1.835 места за предшколце.
– Ако узмемо у обзир да је око 5.000 деце са приоритетом на листи чекања, тиме решавамо 40 одсто проблема. Како један вртић, који може да збрине око 250 малишана, кошта два-три милиона евра, могло би се рећи да смо уштедели минимум 15 милиона евра – рекао је градоначелник Синиша Мали.
Извор: Блиц
Tacno.A znate li da postoje skole koje zaposljavaju i skoluju kadar“omiljene cerke i sinove“omiljenih kolega,prijatelja….?Tako cine vise :dobrih dela i usteda“ svima.Drzavi najvise,dok oni dipomirani moraju da beze iz svoje zemlje,jer se cekanja otezzzu.a studiranja omiljenih i zbrinutih se sve vise produzavaju sve opet na drustvenu korist.Dokle?takvi direktori su ujedno i omiljeni a i dozivotni.Zato produktivnost jedne ustanove nose dva-tri odgovorna coveka ,dok se ostali slepaju na njihovim ledjima i igraju se:cas ga vidis,cas ga ne vidis/
I sad hocete dualno,a deca sede dokona…Pa da ima mesta za ove sa biroa,bili bi na radnim mestima,a ovamo lazu se roditelji i deca,kako kad budu poceli sa 15 da fizikalisu,primace platu,pa ih cak na istom mestu,ceka i posao…ma dajte bre,mi odrasli nismo deca….za lagarije…
Mentorka, не само дуално него и предузетничко образовање на свим нивоима.
Влада Републике Србије треба у знатно мањој мери да подстиче директне стране инвестиције на начин како то ради. Наиме, о чему се ради, инвеститори најчешће упошљавају у тим својим компанијама у Србији кадрове са основном и неким средњим школама, док за високообразоване најчешће нема потребе. За упошљавање кадрова у тим страним компанијама држава Србија се задужује да би за сваког упосленог инвеститору помогла са око 5 или 10 хиљада евра по радном месту. Понављам то су најчешће кадрови са основном и један број са средњом школом.
Да би држава Србија на дуги рок решила проблем незапослености треба кроз образовни систем да постиче предузетништво како би се образовани народ подстицао на самозапошљавање кроз предузетништво. Свима је познато у Србији да млади који напуштају нашу земљу одлазе у земљама ЕУ да раде код ЕУ предузетника, а не у владиним фирмама. Тамо је готово све приватизовано, у рукама предузетника.
Незапослени у Србији живе у убеђењу да је задатак државе да им нађе посао! Треба јасно и гласно рећи становништву у Србији да је задатак државе да подстиче предузетништво и да држава ником не дугује радно место. Ако је неко способан да стекне образовање мора бити способан да покрене сопствени бизнис како то раде млади у земљама ЕУ.
Предузетништво, вештине преговарања у малом бизнису, … морају да се имплементирају практично у школама и факултетима на свим нивоима кроз све године образовања од петог разреда основне школе до доктората наука. Поставља се питање, које користи има држава и од незапослених и нефункционалних доктора наука. Да би финансијски опстала држава мора да наплаћује порезе од својих резистената односно становништва. Тако је то у свету од давнина!
Spajate tri škole u jednu, Zmaj, mašinsku i politehničku. Koliko znam, ove škole imaju sijaset različitih obrazovnih profila pa me zanima da li to znaci i ukidanje nekih smerova jer objediniti i organizovati nastavu biće gotovo nemoguće.
Drugo, decu sa zlatarskog smera saljete na drugi kraj grada….
Nije dobro, ni geografski jer mnogoj deci ce sada biti teze da stignu do skole, mozda i nece moci da se organizuju zbog prevoza pa ce morati da menjaju skolu.
Prostorije Politehnike, imam informaciju, daju se na korišćenje muzičkoj školi „Binički“.
Znam da su oba isturena odeljenja ove skole smestena u barakama na vrlo atraktivnim po investitore gradjevinskim lokacijama. Mislim da u „tom grmu leži zec“…itd., itd.
p.s. a da ne komentarisem kako ce to mali da nam ustedi pare, u moje vreme su se oni koji su petljali sa „of šor“ kompanijama nazivali privrednim kriminalcima.
„Politehnika“,je bila,jeste i bice,najbolja tehnicka skola,ne samo po uspesima njihovih djaka roboticara,vec i po profesorima koji vas nauce nesto mnogo bitnije od masinstva,mehanike i sotalih predmeta- nauce vas kako da postanete covek i ukazu vam na prave zivotne vrednosti,ono sto pola vas „sa kravatom i novim idejama“ nikada nece biti,a vi te profesore i jos vaznije decu zelite da lisite tog prava. Apsurdno je to sto zelite da uradite,Ali ocigledno vam je bitnije da dovedete neki novi zakon po kome ce te biti primeceni,a ne mislite na druge. Ja sam bivsi ucenik „Politehnike“,izbacen sam iz te skole i presao sam u drugu tehnicku skolu,i odmah da vam kazem te dve se ne mogu ni uporediti,ono sto cete postici sa tim jeste da ce skola izgubiti integritet,a da ne pricamo o pristojnim i uctivim djacima,koji ce se stopiti sa sredinom i nista niste uradili….
Jesi car! 🙂