Шарчевић: Има доста непродуктивних школа које школују кадар који седи на бироу

Мрежа школа је још из времена комунизма, а нова не може да буде свима потаман, али нико није угрожен, рекао је министар просвете и образовања Младен Шарчевић поводом најављеног спајања и гашења појединих образовних установа.
На новој мрежи радила је четири месеца радна група представника града Београда и Министарства просвете.
– Постоје нерационално искоришћени капацитети, а гледали смо да празан простор попунимо. Када се ово ради, треба сагледати више фактора, а пре свега безбедност деце – истакао је Шарчевић.
Новом мрежом су, према речима министра, збринуте и основне школе. Од њих се само „Стари град“ сели у ОШ „Скадарлија“, да би се простор уступио Спортској гимназији. Како он додаје, од других спајања се одустало јер би на тај начин ђацима пут до школе био дужи и мање безбедан.
Највише бурних реакција претходних дана изазвала су најављена спајања средњих стручних школа.
– Има доста непродуктивних средњих школа које школују кадар који већ годинама седи на бироу, имају мала одељења и лоше менаџменте и то не може тако да остане. Шта ће нам толико машинских школа када су такве фабрике затворене, нема “Змаја”, ИМТ-а… Сваки пут је некакав притисак зауставио овакву причу, али он је у потпуности ирационалан. Ако је, на пример, „Политехника“ заиста најбоља, она ће и бити доминатна. С друге стране, Техничку школу за дизајн коже и Школу за дизајн текстила спајамо да бисмо добили једну која ваља, која ће имати добар менаџмент и бити осавремењена – прича министар и додаје да би се Образовном центру на Новом Београду следеће године придружила и Графичка школа.
Шарчевић је истакао да је у многим школама сада дигнута бука из страха да ли ће директори задржати своје позиције. Према његовим речима, са факултетима је највећи проблем коме и како дати предност, а засад је обезбеђен простор само за Биолошки.
– Приликом израде мреже водило се рачуна о свим стандардима: да ли је прометна улица, да ли децу довозе… У кругу где је школа „Радивој Поповић“ има интернатска зграда која је скроз сувишна. Деца ту долазе из других крајева Србије, а иста таква школа постоји и у старом делу Београда, „Стефан Дечански“ – рекао је министар.
МАЛИ: УШТЕДА 15 МИЛИОНА ЕВРА
Кроз претварање празног простора у школама добило се 1.835 места за предшколце.
– Ако узмемо у обзир да је око 5.000 деце са приоритетом на листи чекања, тиме решавамо 40 одсто проблема. Како један вртић, који може да збрине око 250 малишана, кошта два-три милиона евра, могло би се рећи да смо уштедели минимум 15 милиона евра – рекао је градоначелник Синиша Мали.
Извор: Блиц