„4000 nastavnika, 4000 koraka“: Zdravo tkivo svake nacije sastoji se od obrazovanja i kulture

Foto: X, Janko Veselinović

Protestna šetnja univerzitetskih nastavnika i istraživača u subotu, 18. januara, pod nazivom „4000 nastavnika, 4000 koraka“ okončana je nakon gotovo tri časa bez incidenata. Protest je organizovala mreža “Slobodan univerzitet” nakon što su studenti pozvali profesore da im pruže odlučniju podršku.

Šetnja je okončana time što su nastavnici svojim potpisima „overili negativnu ocenu“ iz akademske čestitosti u improvizovanom indeksu rektora Univerziteta u Novom Sadu Dejanu Madiću čija je ostavka prethodno zahtevana.

Nastavnici i istraživači, ali i građani okupili su se u 11.30 ispred zgrade Akademije umetnosti, nakon čega su usledila kraća obraćanja i „najjača buka“ pre 15-minutna tišina za 15 žrtava tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu u 11.52. Učesnici protesta su podsetili i na zahtev za smenu rektora Univerziteta u Novom Sadu Dejana Madića koji je pokrenula neformalna akademska mreža Slobodan univerzitet uz podršku nastavno-naučnih veća Prirodno-matematičkog fakulteta, Filozofskog fakulteta, Akademije umetnosti u Novom Sadu i Pedagoškog fakulteta.

Profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu Vladan Joler poručio je da je zimski raspust završen i da je gotovo sa skrivanjem iza studenata.

Kako je rekao, gotovo je sa kalkulisanjem, strahom, teorijom – vreme je za praksu, da se stvarno stane uz studente, da se vrati autonomija univerziteta, vreme je za nove sindikate i za preuzimanje starih koji su izdali nastavnike.

Profesor Dragan Matić rekao je da svi znaju zbog čega su danas na protestu.

„Nas 5.000 radnika i radnica je potpisalo podršku studentima, ovde smo lično da pokažemo da činimo jedno tkivo. Solidarnost do ispunjenja zahteva“, rekao je Matić.

„Misle da smo univerzitet, ne mi smo Univerzitet i tako će ostati. Nas skoro 5.000 imenom i prezimenom potpisali smo podršku studentskim zahtevima“, naglasio je Matić i poručio da su se profesori okupili kako bi pokazali da čine jedno tkivo i solidarnost do ispunjenja zahteva.

Studentkinja Akademije umetnosti Jelena Stanković rekla je da u ime studenata čestita profesorima koji su izglasali protestnu obustavu nastave i podneli inicijativu za smenu rektora. Među transparentima su i oni koji ukazuju na to da su se novosadskim profesorima pridružile i beogradske kolege – između ostalog i oni sa FPN i Filozofskog fakulteta.

Na kraju skupa, na zgradu Rektorata okačena je zastava sa porukom „Slobodan univerzitet Novi Sad“ a po dolasku u kampus Univerziteta studentima se obratio profesor Prirodno matematičkog fakulteta i dopisni član SANU Igor Dolinka.

On je kazao da studenti hoće „slobodne univerzitete i škole“ jer je obrazovanje najmoćnije oružje koje čovečanstvo ima da promeni svet.

„Zdravo tkivo svake nacije sastoji se od obrazovanja i kulture. Hoćemo najzad da nas vode najstručniji i najsposobniji mladi ljudi, hoćemo prave mlade lidere, a ne one koji dolaze sa tamo nekih opskurnih stranačkih akademija“, naveo je Dolinka.

Dodao je da studenti na protestima i blokadama traže vladavinu zakona, a ne jednog čoveka, kao i vladavinu čestitosti i poštenja, a ne bahatosti.

Ljubica Oparnica, profesorka Pedagoškog fakulteta u Somboru poručila je da rektor Dejan Madić nema integritet za tu poziciju, jer „služi režimu“ i pozvala ga da podnese ostavku.

Upitala je i kako rektor može da ćuti i ne osudi targetiranje studenata, a kritikovala je i dekane koji nisu stali uz studente.

„Pozivam rektora, dekane i sve šefove odseka, departmana i katedri koji ćute na zločin i nasilje odobravajući tako kriminal i korupciju u društvu, pozivam ih sve da podnesu ostavke! Nisu dostojni predstavnici našeg kolektiva i ostavka im je šansa da nešto časno urade“, istakla je ona.

U koloni su viđeni i transparenti i „I profesorima je dovde“, „Profesori uz svoje studente“, „Sve mora da stane“, „Generalni štrajk“, „Obećali ste život, doneli ste smrt“, „Studenti naše svetlo u mraku“, „Pravna država mora da se održava“, „Novi slobodan univerzitet sad“ i „Profesori polažu ispit ispred studenata“.

Do sada je oko 4.800 nastavnika i istraživača podržalo javnim pismom studente u njihovim protestima.

Izvor: Insajder, 021