„4000 наставника, 4000 корака“: Здраво ткиво сваке нације састоји се од образовања и културе

Foto: X, Janko Veselinović

Протестна шетња универзитетских наставника и истраживача у суботу, 18. јануара, под називом „4000 наставника, 4000 корака“ окончана је након готово три часа без инцидената. Протест је организовала мрежа “Слободан универзитет” након што су студенти позвали професоре да им пруже одлучнију подршку.

Шетња је окончана тиме што су наставници својим потписима „оверили негативну оцену“ из академске честитости у импровизованом индексу ректора Универзитета у Новом Саду Дејану Мадићу чија је оставка претходно захтевана.

Наставници и истраживачи, али и грађани окупили су се у 11.30 испред зграде Академије уметности, након чега су уследила краћа обраћања и „најјача бука“ пре 15-минутна тишина за 15 жртава трагедије на железничкој станици у Новом Саду у 11.52. Учесници протеста су подсетили и на захтев за смену ректора Универзитета у Новом Саду Дејана Мадића који је покренула неформална академска мрежа Слободан универзитет уз подршку наставно-научних већа Природно-математичког факултета, Филозофског факултета, Академије уметности у Новом Саду и Педагошког факултета.

Професор на Академији уметности у Новом Саду Владан Јолер поручио је да је зимски распуст завршен и да је готово са скривањем иза студената.

Како је рекао, готово је са калкулисањем, страхом, теоријом – време је за праксу, да се стварно стане уз студенте, да се врати аутономија универзитета, време је за нове синдикате и за преузимање старих који су издали наставнике.

Професор Драган Матић рекао је да сви знају због чега су данас на протесту.

„Нас 5.000 радника и радница је потписало подршку студентима, овде смо лично да покажемо да чинимо једно ткиво. Солидарност до испуњења захтева“, рекао је Матић.

„Мисле да смо универзитет, не ми смо Универзитет и тако ће остати. Нас скоро 5.000 именом и презименом потписали смо подршку студентским захтевима“, нагласио је Матић и поручио да су се професори окупили како би показали да чине једно ткиво и солидарност до испуњења захтева.

Студенткиња Академије уметности Јелена Станковић рекла је да у име студената честита професорима који су изгласали протестну обуставу наставе и поднели иницијативу за смену ректора. Међу транспарентима су и они који указују на то да су се новосадским професорима придружиле и београдске колеге – између осталог и они са ФПН и Филозофског факултета.

На крају скупа, на зграду Ректората окачена је застава са поруком „Слободан универзитет Нови Сад“ а по доласку у кампус Универзитета студентима се обратио професор Природно математичког факултета и дописни члан САНУ Игор Долинка.

Он је казао да студенти хоће „слободне универзитете и школе“ јер је образовање најмоћније оружје које човечанство има да промени свет.

„Здраво ткиво сваке нације састоји се од образовања и културе. Хоћемо најзад да нас воде најстручнији и најспособнији млади људи, хоћемо праве младе лидере, а не оне који долазе са тамо неких опскурних страначких академија“, навео је Долинка.

Додао је да студенти на протестима и блокадама траже владавину закона, а не једног човека, као и владавину честитости и поштења, а не бахатости.

Љубица Опарница, професорка Педагошког факултета у Сомбору поручила је да ректор Дејан Мадић нема интегритет за ту позицију, јер „служи режиму“ и позвала га да поднесе оставку.

Упитала је и како ректор може да ћути и не осуди таргетирање студената, а критиковала је и декане који нису стали уз студенте.

„Позивам ректора, декане и све шефове одсека, департмана и катедри који ћуте на злочин и насиље одобравајући тако криминал и корупцију у друштву, позивам их све да поднесу оставке! Нису достојни представници нашег колектива и оставка им је шанса да нешто часно ураде“, истакла је она.

У колони су виђени и транспаренти и „И професорима је довде“, „Професори уз своје студенте“, „Све мора да стане“, „Генерални штрајк“, „Обећали сте живот, донели сте смрт“, „Студенти наше светло у мраку“, „Правна држава мора да се одржава“, „Нови слободан универзитет сад“ и „Професори полажу испит испред студената“.

До сада је око 4.800 наставника и истраживача подржало јавним писмом студенте у њиховим протестима.

Извор: Инсајдер, 021