Ђачке књижице ускоро би могле да постану прошлост у форми каква је позната генерацијама ђака, јер ће закључене оцене, уместо у папирну бити уписиване у електронску евиденцију, пишу Новости.
Идеју о дигитализацији ђачких књижица премијерка Ана Брнабић позитивно је прокоментарисала, оценивши да су увођењем електронског дневника папирне књижице изгубиле своју сврху. Премијерка је најавила да ће о томе разговарати са министром просвете Бранком Ружићем.
– Сагледаћемо потребу, могућност, предности и евентуалне мане електронских књижица. Зато снажно подржавам процес дигитализације свих сегмената нашег друштва да њен потенцијал што боље искористимо у систему образовања и васпитања. – рекао је за Новости министар просвете Бранко Ружић.
Увођење дигиталних ђачких књижица подржавају и у Форуму београдских гимназија.
– Морамо пратити трендове. Одрекли смо се „папирног“ дневника, уведен је електронски, па је обесмишљено писање оцена у књижице, с обзиром на то да родитељи у е-дневнику виде све податке – каже Александар Марков, председник Форума београдских гимназија и додаје да би можда требало размислити да се за најмлађе основце задржи стара форма зарад осећаја да на руке добијају оцене свог рада.
С друге стране, директор ОШ „Павле Савић“ Милан Крстић истиче да није против новитета, али да евентуално увођење електронских књижица треба добро осмислити.
– Ђачка књижица је једини идентификациони документ за ђаке осмог разреда који показују на полагању мале матуре. Други немају, јер су малолетни – каже Крстић.
– Она је доказ да је то тај ђак, да не полаже неко други уместо њега. Књижица има слику, печат и потпис. Не знам како би то било решено у електронској форми.
Напишите одговор