У програму слободних активности које ђаци од петог до осмог разреда бирају од ове године налази се и Филозофија са децом.
Тако петаци и шестаци могу да бирају следеће активности: Вежбањем до здравља, Животне вештине и Медијска писменост. У другој групи за седми и осми разред су: Предузетништво, Моја животна средина и Уметност.
Међутим, стручна друштва су за петаке и шестаке припремила и Домаћинство, Цртање, сликање и вајање, Чуваре природе, Музиком кроз живот и Сачувајмо нашу планету, а за ученике седмог и осмог активност – Филозофија са децом.
„Програми слободних наставних активности су конципирани да фаворизују активност ученика, служе за повезивање њиховог школског и ваншколског искуства, учење путем решавања проблема, сарадњу, тимски рад, као и употребу савремених технологија у образовне сврхе“, кажу за „Новости“ у Министараству просвете.
Процедура по којој ђаци бирају неку од активности подразумева да школа понуди списак, ученици и родитељи се пре избора упознају са понуђеним програмима.
Ови програми се реализују комбиновањем различитих техника рада са ученицима, као што су презентације, демонстрације, студије случаја, симулације, играње улога, дебате у малим групама, рад на пројектима, гледање и анализа видео-прилога, креативне радионице, повезивање са вршњацима из других школа или држава, гостовања стручњака, посете разним дешавањима…
С друге стране, ученици и родитељи сматрају да слободне активности само повећавају број часова које деца имају дневно, а да је њихов учинак – мали. Ученици најчешће бирају активности за које процене да су лагане и да не захтевају много учења. Такође, често се чује да слободне активности служе да се наставницима који немају норму на тај дода број часова потребан за пуну плату.
Извор: Б92
Напишите одговор