Национални просветни савет сматра да је програм биологије за осми разред основне школе заснован на научним чињеницама, што је став који су заузели и Српско биолошко друштво, све биолошке катедре са универзитета у Србији, као и Институт за биолошка истраживања.
То је један од закључака данашње ванредне седнице НПС-а која је одржана након што је министар просвете Бранко Ружић затражио да се Савет поново изјасни о овом програму, због полемике о садржају уџбеника биологије за осми разред у делу који се односи на родни и полни идентитет.
Пре саме седнице НПС-а одржан је састанак експертске радне групе на којој су биолози били једногласни у оцени да је програм биологије за осми разред у складу са науком.
Председник НПС Радивоје Стојковић је рекао да Савет нема мандат да дискутује о садржају уџбеника, будући да стручну оцену рукописа уџбеника, да ли је усклађен са програмом и стандардима квалитета, даје комисија Завода за унапређивање образовања и васпитања.
Он је додао да је ово други пут како се НПС „прозива“ и да Савет мора да саопшти да је, када је давао позитивно мишљење о програму биологије, сматрао да нема места за идеолошке интерпретације и да ученици осмог разреда немају одговарајућа предзнања из психологије и социологије, што се при интерпретацији мора уважити.
– Комплетна јавност је усталасна и мислим да се сви морамо сложити да је усталасана јер препознаје идеологију и због тога што препознаје да одговарајућа знања из психологије и социологије не постоје код ученика осмог разреда да би одређене интерпретације могли у потпуности и на прави начин да разумеју. Све сам то синтетизовао у ширим консултацијама са биолозима, социолозима и психолозима – казао је Стојковић.
НПС је, како је дефинисао Стојковић, подржао универзалан став да ниједна интерпретација програма не може да садржи елементе идеологије и да се мора водити рачуна о психолошким и социолошким предзањима ученика када је у питању интерпретација програма, будући да ђаци психологију уче од другог разреда средње школе, а социологију од трећег.
Чланови НПС су приликом гласања подржали и овај закључак, а једино је представница Српског биолошког друштва Нада Џамић Шепа казала да она подржава први део закључка иза кога су стали биолози, а који се тиче програма.
Она је указала да су аутори програма биологије када су га писали консултовали психологе и социологе, на шта је Стојковић казао: „Сигурно не овако широко као што смо ми консултовали комплетну биолошку заједницу“.
Татјана Мишовић, руководитељка Центра за развој програма и уџбеника у Заводу за унапређивање образовања и васпитања, је рекла да они сматрају да су сви уџбеници биологије за осми разред у складу са савременим научним теоријама, тумачењима и заључцима.
Она је цитирала део из упутства за дидактичко-методичко остваривање програма биологије, у коме пише да у обради полног и родног идентитета, поред развијања толеранције и прихватања различитости, ученицима треба пружити ширу перспективу генетичке варијабилности, као природног феномена, која не даје основе за предрасуде, стереотипе, дискриминацију и насиље.
Цео текст прочитајте на Данас
Nije pitanje da li je program u skladu sa naukom ,već da li dečija psiha deteta može da shvati ovaj program i kakve posledice to ostavlja na zdravu i normamalno orijentosanu decu