До правог распуста остало нам је још десетак дана. За то време, део ученика поправљаће оцене, а они који су задовољни постигнутим, могли су раније да прогласе распуст. Ипак, за децу која похађају ниже разреде основних школа, ови дани су нека врста поклона – време када у школу долазе да раде оно што највише воле и што им највише „приличи“, да се играју и друже.
Један трећак рекао ми је јуче да ових дана сваког дана имају физичко и ликовно и мало уче. „Овако је много боље“, каже он.
Али, ови дани уједно су и прилика за разговоре о важним темама и шанса да се уради све оно што се током године не стиже, под притиском преобимног наставног плана и програма.
Ми смо прикупили и осмислили неколико идеја за ваннаставне активности којима се време у наредним школским данима може испунити на креативан, едукативан и забаван начин. Па да почнемо.
(напомена: наш фаворит је број 6)
1. Посета старих ђака
Позовите своје бивше ученике да дођу и говоре о својим постигнућима али и о томе колико их је баш школа инспирисала да постану оно што јесу. Нека испричају своје успомене из школских дана, нека кажу шта им је било тешко, а шта лепо. Деца ће уживати да чују и анегдоте и их повежу са својим искуствима.
2. Дан борбе против насиља
У ситуацији у којој смо се нашли, сваког дана би требало да део часа посветимо разговору о насиљу и о томе како да се против њега боримо. Међутим, као и обично, кад у нечему претерамо, деца престају да слушају. Зато предлажемо да један дан буде посвећен томе. Иако можда тако звучи, није потребна нека посебна припрема. Доведите школског психолога да одржи интерактивно предавање и разговара са ђацима. Он не би требало да буде ту само за оне ситуације када се појави неки проблем.
Поред разговора са психологом, можете да припремите и пустите видео-материјале на ову тему. Такође, у склопу дана борбе против насиља, учитељ или педагог могу реализовати и Игру улога, где би учитељ или педагог „глумио“ насилника који покушава да повреди дете речима, а ученици би учили кроз ту игру како да реагују. Деци би ово било уједно и забавно и корисно.
(Пример: Учитељ каже: „Баш ти је ружна сукња“, а ученик одговара: „То је само твоје мишљење, не и истина,“ или „Није ми важно шта ти мислиш о мојој сукњи, важно ми је шта ЈА мислим“…)
3. Изложба
Током године су деца на часовима ликовног, али и код своје куће у слободно време сигурно правила лепе и занимљиве ствари које заслужују изложбу. Предложите им да те радове донесу, па их заједно окачите у учионици и испред ње. Један дан може бити посвећен томе, а уметници би у одређеном периоду могли стајати поред својих дела, док их остали разгледају и одговарати на евентуална питања. Охрабрите друге учитеље и њихове ученике да дођу и посете изложбу.
4. Оборите рекорд
У чему би ваша школа или одељење могла да постави нови рекорд? Најдужи ланац од папира? Највећи број ђака који одједном прескачу вијачу? Највећа кула од карата? Тешко да нешто може бити бољи мотиватор за тимски рад од постављања заједничког рекорда.
5. Изађите напоље и понесите КРЕДЕ!
Предложите својим ученицима да донесу креде у боји. И нека школско двориште сине! Можете осмислити заједнички рад или може радити свако свој. Нека цртају успомене на ову школску годину, нека пишу похвале својим другарима, учитељима, теткицама, домару. Или, само нека цртају оно што желе…
6. Папирни тањири похвале
Донесите у школу паковање папирних тањирића и маркере. Нека сваки ученик на једном тањирићу напише своје име и нека крене да додаје. Свако од другара, на сваком тањиру који до њега стигне (а стићи ће сви) треба да напише нешто похвално о оној особи чије је име на тањирићу, а онда га додаје следећем. На крају, свако свој тањирић носи кући. Има ли лепше успомене?
7. Такмичење у лету папирних авиона
Ових дана деца имају шансу да проведу пуно времена напољу. Искористите је заједно. Организујте такмичење у летењу папирних авиона! Дајте задатак деци да се припреме код куће и осмисле своју стратегију. Такмичење може имати више категорија – тачност (да авион падне на одређено место), брзина и удаљеност коју може да прелети.
8. Летњи списак жеља
Најмање један час можете посветити разговору с децом о томе шта би волели да раде овог лета. А онда нека свако узме по папир и нека запише најмање десет ствари које би желео да оствари овог лета. Да посети баку? Да вози бицикл? Да направи пицу? Да остане будан баш до касно? Да гледа филм на отвореном? Да јаше коња?
Ово је део идеја које смо припремили. Ускоро очекујте још предлога активности за наредне дане!
U našoj školi sprovedena je anketa za roditelje četvrtog razreda. Ja sam prijavila dete da nastavi da pohadja školu, jer su svi najvaljivali da će taj period od 7. do 20.juna biti organizovan kroz različite kreativne aktivnosti i to mi se dopalo. Na kraju, posle desetak različitih informacija, odlućeno je da u ovom periodu deca će vežbati školsko gradivo, ponavljati, popravljati ocene, završavati nezavršeno i ako su ocene zaključene. Po meni, to je potpuno besmisleno. Nigde se ne pominju radionice, priča o empatiji, razvijanje drugarstva i poštovanja. Znači, od škole do škole, od učiteljice do učiteljice, kako se ko snadje…
A zasto deca kao nekada ne ucstvuju u doterivanju dvorista i unutrasnjosti skole. Da doprinesu lepsem izgledu i da isti cuvaju dok su u skoli?
Ne razumem, zašto predlozi za mlađe osnovce? Zar mislite da nastavnicima to treba?
Dajte neke predloge za starije osnovce. Njima je to potrebno, jer ako ne mogu da predaju oni nemaju baš nijednu ideju šta da rade sa učenicima. Osim, da ih izvedu u dvorište, daju im loptu i to je to.