Око две хиљаде психотерапијских сеанси је иза мене и зато се усуђујем да напишем овакав текст. Психотерапеут не би смео да осуђује. Међутим, порасло се и сазрело и у тој улози па разумем да неке теме не могу да прођу без призвука осуде.
Многи адолесценти и многи одрасли људи прошли су кроз моје психотерапијско саветовалиште, а имали су искуства одбацивања или занемаривања од стране једног или оба родитеља у детињству или у пубертету. Овакво одбацивање настало је углавном када би један од родитеља након развода потпуно или релативно заборавио на своје дете из првог брака онда када би остварио ново партнерство или добио дете у новом партнерству. Тада би родитељ нагло почео да заборавља да је родитељ. Нагло би почео да ставља своју нову љубав на место испред детета или би дете из новог брака почео да ставља испред детета из првог брака. Тако би децу почео да дели на “децу првог и другог реда.” Како би то родитељ радио? Искуства мојих клијената су различита. Поделићу нека за које сам добила дозволу.
Родитељско одбацивање настаје често када један од родитеља након развода потпуно или релативно заборави на своје дете из првог брака онда када оствари ново партнерство или добије дете у новом партнерству.
– Моји су се развели са мојих 13 година. Отац би ме након тога редовно “испаљивао“. Не би долазио када сам га са 16 година чекао у договорено време на договореном месту да бисмо провели заједно дан. Чекао сам га и по два сата, правдајући га у међувремену тиме да сигурно касни с разлогом, да бих на крају сломљен схватио да он неће доћи. Једном сам са својих 17 година након оваквог очевог третмана када сам се вратио кући легао испод стола као мало дете плачући и ту сам остао до краја дана. Да је тада мајка звала хитну помоћ вероватно бих истог дана завршио у менталној болници. Мислио сам да ја нисам довољно добар син док ми ви, Ивана, нисте објаснили да је отац имао проблем са собом.
– Мајка је једноставно отишла са другим човеком када сам ја имала 7 година. Тај човек није желео да она поведе и мене, па сам остала са оцем. Добила је у новом браку моју полусестру, али мајка ме никад није звала да је посетим у кући тог човека у којој је живела. Он вероватно није желео да крочим на његово имање, а ја сам желела да успоставим однос и са њим и са својом полусестром. Цео живот растем у неком убеђењу да сам ја неадекватна, да сам нешто ружнија или глупља од остале деце и људи па да су ми зато мајка, очух и полусестра ускраћивали приступ њима и њиховој кући. Мајка би ме једном у два месеца повела на колаче саму и ја сам провела одрастање жудећи за њом. На крају када нисам више могла да трпим тај бол који су ми наносили и прекинула сам контакт с њима. Никада више нећу са њима проговорити ни реч јер све што могу да добијем од њих то је још повређивања.
– Отац ми је целог живота стављао поступцима до знања да ја нисам битан исто колико и његова нова супруга и њихово двоје деце. И моји полубрат и полусестра су се тако према мени односили. Ја сам само силно желео да будем на неки начин део те нове породице. До одраслог доба сам сматрао да ме је једноставно немогуће волети, па да су ме стога одбацивали. Не желим више да се трудим ни минута да им доказујем да вредим да будем део њих бар повремено. Не желим с њима да контактирам. Мислим да своме оцу нећу отићи ни на сахрану. Ни толико није заслужио.
Не заборавите да су ово људи које свакодневно срећете и ни по чему не можете видети њихове ране. Рањеност у психолошком смислу није очигледна голим оком. То су нпр. врсни лекари који вас лече, професори који вас уче, пекарка која вам насмејана свако јутро продаје вруће пециво за доручак или су то деца из ваше зграде са трећег спрата али и многи други. Сасвим нормални и обични људи.
Овакав третман занемаривања и одбацивања у детињству доводио би код адолесцената и одраслих до разних проблема и понашању као што су: неповерење у људе, мањак самопоуздања, осећај погрешности и дефектности себе самих, страхови од везивања, одгуривање људи од себе како би избегли везивање, осећај несигурности у интимним односима и пријатељствима, претерани захтеви за уверавањем од партнера да су вољени, скакање из једне везе у другу и многих других проблема попут депресивности и анксиозности.
Нити једно дете не заслужује да буде ускраћено за родитељски позив, долазак на време, бригу, негу, упознавање и борављење са вама па и са вашим нови партнерима и новом децом.
Око две хиљаде психотерапијских сеанси касније усуђујем се да оваквим родитељима кажем следеће: Одакле вам право да када се дете роди и даље мислите да се у животу толико ради о вама? Одакле вам право да мислите да се и даље ради о вама, вашем љубавном животу и вашим себичним потребама? Не ради се више о вама него се ради о дететовим потребама! Одакле вам право да децу делите на ону “првог и другог реда”? Деца су бића првог реда чак и у односу на себичне вас. Сваки милиметар њиховог постојања би требало да је постојање првог реда ма колико деце имате. А ви, ви ћете и даље ићи у цркву недељом као да нисте начинили нити један једини грех. Бестидно.
Нити једно дете овога света није заслужило да доживи одбацивање и ускраћеност након развода родитеља. И грешка није у детету иако дете често расте у одраслог који себи приписује некакву погрешност да би покушало да објасни зашто је неприхваћено од стране свог родитеља након развода.
Драги моји занемарени или у детињству одбацивани одрасли, грешка није у вама. Ваш занемарујући родитељ је врло вероватно патио од недостатка саосећања, незрелости личности, егоцентризма, неодговорности, недостатка самопреиспитивања, недостатка савести. Заправо патио је од разних девијантности сопствене личности које су га учинили незрелим и некапацитетним родитељем. Ви сте негу, пажњу, љубав и присутност заслужили самим својим рођењем и то вам потписујем. Не постоји никаква потреба да будете бољи или квалитетнији од остале деце да бисте тако нешто заслужили. Пре ће истина бити да ваш родитељ није заслужио вас иако је имао среће да сте му дати као дар који није умео да цени. Такви као дар и високо дигнуте главе морамо даље часно постојати и ја као ваш психотерапеут (или неки други сродник) ћу даље са вама и часно на вашој страни стајати и говорити јавно. А они-родитељи из пакла ће и даље ићи у цркву недељом као да нису начинили нити један једини грех. Бестидно.
Аутор: Ивана Синђић, дефектолог и системски породични психотерапеут
U tu grupu spada i ja,moj otac je svoju novu porodicu zasnovao praktično dok sam ja bila beba.Imam sreće što su tu bili majčini roditelji.Što se mog oca tiče,njega sam toliko zanimala da je prolazio pored mene ni ne pozdravivši me.Bolelo je dok sam odrastala,posebno što sam se trudila da uspostavi kontakt i sa njim i sa bratom iz njegovog drugog braka.Takvo detinjstvo je uticalo na mnoge moje životne odluke,to shvatam sad u zrelim godinama,ali je isto tako sada taj čovek, koji se potpisao da mi je otac i razveo od moje majke,samo mrtvo slovo na papiru.To,na žalost,važi i za tog mog brata.Ovako se lakše živi.
Текст је био интересантан до момента „ви ћете и даље ићи у цркву недељом“ где се увреженом флоскулом одрађеном генерализацијом сви из цркве стављају у кош злостављача и занемаривача. Бестидно.
Заиста врло ружно што се у тексту из чиста мира имплицитно вређају људи који иду у цркву.
niste dobro razumeli
Да, јесам. И тај део, који се понавља чак два пута, осим увредљиво звучи и заиста неприродно, као да је прекопиран из неког текста са енглеског говорног подручја.
Strasno je za roditelja kad mu proradi savest i kajanje to boli kao da ti neko gura nozeve u grudi,ostajes bez daha,grcas u suzama.Strasno neka se dragi Bog smiluje takvim roditeljima.Neka čuva svu dečicu Amin
Tesko je biti,pastorak,pogrdno ime, za dete, iz prvog braka,koje je sigurno ,u senci drugog deteta!Vecita rana ,na srcu ,tog malog, sutra velikog coveka!Ti roditelji ,iz ljubavi ili greske radjaju tu decu ,a vec sutra, zaboravljaju ,da pola tog deteta ,nosi njihovo srce i krv i zivot?Oziljak ostaje za ceo zivot!
Hvala na ovom tekstu.Nisam iz ratvedene porodice,ali poznajem one koji jesu.
Moj problem od rođenja je, žensko dete služi samo da pomogne majci. Mamina deca su bili sinovi, a ja neko ko je bezvredno žensko, koga i kad me brat tukao, nije trebalo braniti, zaboga, on je moj brat, ima pravo. Ima mnogo toga, ostarila sam, ne mogu da joj oprostim.
Niko nikog netreba da osudjuje ,da su znali bolje uradili bi bolje.Kao dete prosla sam sve to mnogo je lakse kad shvatis i oprostis ,nekada su roditelji veca deca od dece odnosno mnogo nezrelije licnosti .Kada oprostis njima oprostio si sebi jer sebe zavolis onakvim kakav jesi
Пуст те разлике мушко женско то ми никад неће бити јасно.У мојој породици умирала су деца више мушка него женска ,али никад нисам осетила да је брат битнији од мене.
Браво Зоране!
Roditelji ili jedan roditelj najčešće podržavaju i pomažu slabijem detetu.Od jačeg očekuju razumevanje i odgovornost.Stalno ističi da decu vole jednako.Svu pomoć daju slabijem i naprave razdor među decom koji ostaje i kad roditelji umru.Te greške bole i izgleda da je najbolje da roditelji šute,ništa nemaju i da odvoje decu sa 18 godina,kao u dosta naroda zapadne civilizacije.
I jači trebaju ljubav razumevanje i pomoć.
Занимљив и користан чланак. Хвала Вам. Ипак, није било никакве потребе да у таквом негативном контексту спомињете људе који иду у цркву. То сте учинили два пута у релативно кратком чланку. Можда сте хтели да појачате утисак, али тиме сте повредили Вама потпуно непознате људе и довели у сумњу Вашу објективност и способност самоконтроле када је у питању црква. Док обавља своју професију, човек треба своје личне анимозитете да заджи за себе.