Гимназијалци у клупама недељно морају да проведу 27 сати и то прописује Закон о средњем образовању и васпитању, преноси Euronews Srbija. За то време, сви ђаци уче и природне, и друштвене науке, и уметност, и то без обзира на њихове афинитете и таленте. Да би могли да бирају факултет и професију која их занима, морају да имају добре оцене из предмета који им за то занимање можда никад неће бити потребни. Да ли такав концепт помаже или отежава средњошколцима да остваре свој потенцијал, али и колико се разликује од страних средњих школа које су протеклог викенда имале своје презентације у Београду?
Већина страних програма нуди ученику да изабере пакет предмета које жели да проучава и по правилу они подразумевају мање предмета него у српским гимназијама.
Домаће гимназије нуде опште образовање и обавезних 15 до 18 предмета по години. Ипак из Форума београдских гимназија кажу да то средњошколцима не ствара проблем да се профилишу и да до 90 одсто њих зна чиме жели да се бави већ у трећем разреду гимназије. Истичу други проблем који настаје због обимног градива.
„Ту је упитније знање, односно са којим знањем они изађу него да ли могу да се профилишу у дану када треба да одговарају или да раде контролне и већ сутрадан се окрећу неком другом предмету. То ново градиво потискује градиво које су савладали, односно знање које су стекли учећи онај претходни предмет и тако се врте у једном зачараном кругу“, каже Александар Марков из Форума београдских гимназија.
У време које ђаци проведу у школи улазе обавезни и изборни предмети и активности. Наш саговорник оцењује да када се на то додају и ваннаставне активности не остаје пуно слободног времена.
„Могао бих се сложити да су данас ученици оптерећенији у погледу обавезних сати времена проведеног у школи у односу на неке раније генерације, тамо рецимо 90-их, 80-их година“, додаје Марков.
Почетком 2000-их настала је идеја да се и у домаћем образовном систему уведе изборност, али се од тога 2010. године и одустало. Уследиле су реформе које су према оценама Форума београдске гимназија више оптеретиле ученике него што су допринеле квалитету њиховог образовања.
Драгица Павловић Бабић, професорка на Филозофском факултету у Београду и стручњак за психологију образовања на питање да ли су ђаци преоптерећени бројем предмета у школама и обимношћу градива, одговара да су преоптерећени и једним и другим.
„Што се тиче броја предмета, рекла бих да је ту у ствари суштински проблем, јер ми имамо школу која ради на томе да дезинтегрише школско градиво на велики број предмета који онда међу собом јако слабо комуницирају, а идеја школовања не би требало да буде да ми стекнемо што више неких изолованих, партикуларних знања из различитих области, већ напротив да имамо прилику да та знања интегришемо на смислен начин. Када имате пуно предмета, ви у ствари дижете препреку да се таква интеграција деси у главама ученика, а било би у ствари добро да настава олакшава и подстиче, а не да отежава те интелектуалне процесе, јер најнижи ниво знања је то дословно репродуковање, запамћивање и дословно репродуковање, али то знање нема велику употребну вредност“, навела је Бабић за Euronews Srbija.
И сам сам гимназијалац.Нормало да се учи детаљно и физика и историја уметности.Да буде свестран.Да би могао поједнако има основу за сваку врсту студија.Онај ко хоће ужу струку,ето му електротехничке или медицинске школе.
I oni koji su se za nešto opredelili,imaju predmete koji im neće trebati u poslu za koji su se opredelili,pa ništa.Večito su gimnazijalci “ opterećeni“ .Lično,nikad ne bi dozvolila nekome iz gimnazije da upiše medicinu.Ono kroz šta se prolazi kroz srednju,gimnazijalci preskoče,a onda frajerski upisuju fakultet.Može da se ljuti ko god hoće,ali to nije u redu.
Po vama najbolje bi bilo da imaju sto manje predmeta i sto manje uce. Onda ce biti strucnjaci za medalju, pardon, ne za medanju nego za glasanje. Kada batica objasni na TV ili netu sta da zaokruze to i urade. Ja bih voleo da vas leci taj sa 6 predmeta i to umetnosti gospodine iz foruma ili mozda vasu decu. Sto manje predmeta, sto manje znanja i super.
Šic sorotanu jedan, šic.
Bogu hvala pa ovakve ne primaju u Nacionalni prosvetni savet. Da ovi sto zvalave po novinama dodju u isti mislim da za 20 godina skolstvo bi bilo ravna linija.
Šic tamo, na mesto.
Исти проблем имају и основци.
Један од могућих добрих предлога (без детаљисања)
1. од првог до трећег разреда – обавезно свима
2. од четвртог до шестог разреда – обавезно свима
3. од седмог до деветог разреда (последњи степен ОШ) – раслојавање по афинитетима и другим својствима (ту постоје финесе)
4. од десетог до дванаестог разреда – даље усавршавање претходног или промена уз ев. диференцијал.
Полазак у школу је и даље од 7 година, јер тек у седмом разреду довољно сазревају да правилно схвате специфична градива по јасно дефинисаним предметима. Друга фаза је најбитнија и представља прелаз „од учитељице ка наставницима“.
Овде постоји још тога/детаља, али не могу сада.
Užas. Deca su preopterećena i u osnovnim, a kamo li u srednji školama. Zaista je previše šta im se sve servira i traži od njih. Još pored toga što mnogo provode u školi mnogo imaju i posle toga da uče, rade domaći.Treba ukinuti domaći i učenje vikendom. Vikend svima služi za kraći odmor od obaveza pa smatram da bi tako trebalo i njima🤗
Gimnazija im pruža opšta znanja i priprema ih za fakultet. Ako će prema afinitetima neka upišu stručnu školu.
Moja ćerka je na prirodnom smeru u devetoj gimnaziji (Beograd). Obrazovanje je jedini kapital koji dobija iz porodice i obrazovanje dece je na prvom mestu u našoj porodici. Ali, što je mnogo, mnogo je. Ne znam ni sama koliko predmeta ima. Isti zahtevi su i na prirodnim predmetima (koji su prioritet na tom smeru sa po 5časova matematike, 3 fizike i hemije) i na društvenim predmetima. Likovno ima 0.5 nedeljno, a uči istoriju umetnosti kao da je u umetničkoj školi. Sumanuto! Sve što buba zbog ocena zaboravi u sledećoj godini. Previše, previše!
Ima mnogo srednjih škola, a trebalo bi da se vrate u sistem obrazovanja i škole za radnike.