Још од септембра месеца, просветни радници широм Србије своје незадовољство условима рада исказују кроз различите облике штрајка – од скраћених часова, преко зонских штрајкова, до потпуне обуставе рада.
Последњи предлог Владе стигао је прошле недеље, а још пре тога синдикати су својим члановима послали анкету са само једним питањем – да ли су за потпуну обуставу рада, почев од 20. јануара, уколико Влада не испуни све захтеве просветних радника?
Анкетирање је трајало до 10. јануара, а званични резултати још нису објављени. Међутим, Александар Марков из Форума београдских гимназија пренео је Данасу резултате анкетирања у гимназијама чланицама ФБГ, а према њима, тек нешто више од 50% наставника било је за потпуну обуставу наставе.
– Узевши у обзир резултате анкете о потпуној обустави, бар на микронивоу када је реч о гимназијама, чланицама ФБГ-а, упитно је да ли се могло више постићи. Укупном анализом одговора свих запослених који су желели да се изјасне, тек нешто преко 50 одсто је било за тоталну обуставу. Само у једној гимназији су сви запослени подржали тај предлог, а у великом броју школа је било доста оних који се уопште нису изјаснили – наводи Марков.
Шта је показала анкета међу члановима Форума београдских гимназија?
Једина школа којој се цео наставнички колектив изјаснио за потпуну обуставу рада од 20. јануара је Гимназија у Обреновцу.
У Осмог гимназији за овај предлог је гласало 55, од укупно 89 наставника, у Првој гимназији 47 од 80, у Дванаестој 28 од 105, у Математичкој 30 од око 70 наставника.
За прекид наставе у Шестој гимназији је гласао 31 наставник од 95 запослених, у Седмој 41 од 77, у Тринаестој 63, од 85, у Деветој 27 од 94, у Гимназији “Свети Сава“ 41 од 73, у Гимназији Лазаревац 30 од 47.
За поменуту опцију у Филолошкој гимназији је било 55 од 108 наставника, у Четрнаестој 45 од 74, у Десетој 59 од 88, у Гимназији “Патријарх Павле” 32 од 96, у Спортској гимназији 39 од 68 запослених, а у Трећој 79 од 102 наставника.
Sve te gimnazije nisu ni potrebne.
Potrebno je samo 5 specijalističkih (Matematička, Vojna, Filološka, Sportska i Informatička) sve ostale gimnazije preoblikovati u nešto drugo, za ovu državu korisno.
Pa ako se odluče da potpuno obustave rad – i treba. Pa kud koji – mili moji, a deca nek se preusmere u nešto što će im dati posao, a „Bla, bla, bla,…“ studije mogu upisati i završiti iz bilo koje srednje škole.
Svetlana potpuno si upravu, ako neće da rade i nemoraju jel te sve gimnazije nisu njihove lićno, svi oni su pisali „MOLBU“ za prijem u radni odnos. za predstanak radnog odnoda može da uzmu radne knjižice, udare pečat o završetku rada i što si napisala „KUD KOJI MILI MOJI“ nemate baš nikakva svojinska prava koliko je gimnazija tvoja toliko je i moja. Zato volj ti inostranstvo volj ti poljoprivreda. vratite se iz planine sa koje ste sišli, vrati državni stan i DOVIĐENJA PROSVETO JEL VI NEPUŠTATE KIŠU ISTO STE NAROD KAO I MI I NISTE AMA BAŠ NIŠTA PAMETNIJI !