„Држимо вам лекцију – протест за образовање“ – скуп наставника, студената, родитеља, професора данас испред Министарства просвете

Окупљање „Држимо вам лекцију – протест за образовање“ биће одржано данас испред Министарства просвете. На скуп су позвали студенти Факултета драмских уметности у блокади, указујући на то да је образовни систем у кризи. Студенти упозоравају на то да је „последица нестручности и незнања катастрофална“. Истовремено се нижу наводи о притисцима у школама широм Србије услед штрајка, док власт најављује да ће просветни радници „у фебруару добити онолико колико су радили“.

„Зато што је знање моћ – и време је да очитамо лекцију!“, поручују студенти ФДУ пред данашњи протест. Окупљање почиње на Студентском тргу у 10:30, шетња до Министарства просвете почиње у 11:00, а „почетак часа“ је заказан за 11:30. У плану је и одавање почасти минутима тишине од 11:52, док ће од 12:07 бити прочитани захтеви београдских гимназија и средњих школа.

Како је наведено у објави на друштвеним мрежама, на протест долазе „учитељи, наставници, професори, сарадници, истраживачи, студенти, ученици, родитељи, бивши ђаци и студенти – сви који верују у моћ образовања“.

„Понесите једну књигу – она ће бити ваш транспарент! У 12:10 читамо заједно књиге у тишини. У 12:15 размењујемо књиге са посветама. Без застава и обележја – само ми и књиге“, пише у позиву.

Крајем јануара је Министарство просвете послало допис директорима основних и средњих школа, у којем их обавештавају да ће онима који штрајкују бити смањена плата за јануар. Упозорење је јуче поновио и председник Србије Александар Вучић, који је рекао за Пинк да су сви наставници у јануару добили целе плате, али да ће у фебруару добити онолико колико су радили.

Атмосферу у школама не обликују само упозорења о смањењу плата, већ и друге ситуације које професори, ђаци и родитељи тумаче као притиске. Најновији пример је Прва београдска гимназија, испред које је синоћ одржан протест након што су јуче ујутру ђаци затекли закључане учионице после одлуке дела колектива да ове недеље настава буде онлајн.

Професори који су против блокаде, њих 48, и који су потписани у обавештењу у које смо имали увид, одлуку о настави на даљину образлажу безбедносним разлозима. С друге стране, родитељ једне од ученица гимназије Ненад Напијало изјавио је јуче за Маркер да у њиховим Вибер групама „нико ниједном једином речју није споменуо да има некаквих проблема са безбедношћу“. Ово је само једна од школа са турбулентном атмосфером, чији се чека епилог.

Правни тим Зелено-левог фронта је 20. јануара позвао све просветне раднике и родитеље који су изложени претњама због учешћа у обустави рада у школама да се јаве тој организацији уколико име је потребна правна помоћ. Како је јуче саопштено, више од 120 запослених им се јавило до сада. Адвокат Огњен Рашуо из Правног тима ЗЛФ-а за Инсајдер каже да најчешћи притисци са којима се запослени суочавају јесу претње отказима, смањењима зарада, дисциплинским поступцима.

„Ту су и захтеви да се доставе листе запослених у штрајку или обустави, плашење наставника који су и по 10 година запослени на уговорима на одређено време да им се ти уговори неће продужити. Министарство, а и поједини директори су слали претеће дописе које су називали дописима упозорења или слично. Понекад су их качили и на огласне табле школа. Постоје и разни облици покушаја саботирања штрајка, најчешћи је одбијање да се звони по распореду од 30 минута“, наводи Рашуо.

Он додаје да запослени на одређено време немају никакву гаранцију да ће им по истеку уговора бити понуђен нови уговор о раду, те да директори нису у обавези да им образлажу зашто не закључују нови уговор.

„Људи годинама живе у потпуној неизвесности. Захтеви за правну помоћ нам долазе из читаве Србије – од малих места, понекад и села, па до Београда, од музичких школа до гимназија. Истакао бих једну госпођу која сама штрајкује у свом малом месту и која је на информацију да може због тога добити отказ рекла: ’Битно да је мени душа мирна’. Просветни радници који су ступили у штрајкове и обуставе пребродили су своје страхове. Имају бриге, наравно, али су врло солидарни и то им даје још више снаге и моћи“, истиче адвокат.

Аутор: новинарка Дијана Бабић, Инсајдер