„Držimo vam lekciju – protest za obrazovanje“ – skup nastavnika, studenata, roditelja, profesora danas ispred Ministarstva prosvete

Okupljanje „Držimo vam lekciju – protest za obrazovanje“ biće održano danas ispred Ministarstva prosvete. Na skup su pozvali studenti Fakulteta dramskih umetnosti u blokadi, ukazujući na to da je obrazovni sistem u krizi. Studenti upozoravaju na to da je „posledica nestručnosti i neznanja katastrofalna“. Istovremeno se nižu navodi o pritiscima u školama širom Srbije usled štrajka, dok vlast najavljuje da će prosvetni radnici „u februaru dobiti onoliko koliko su radili“.

„Zato što je znanje moć – i vreme je da očitamo lekciju!“, poručuju studenti FDU pred današnji protest. Okupljanje počinje na Studentskom trgu u 10:30, šetnja do Ministarstva prosvete počinje u 11:00, a „početak časa“ je zakazan za 11:30. U planu je i odavanje počasti minutima tišine od 11:52, dok će od 12:07 biti pročitani zahtevi beogradskih gimnazija i srednjih škola.

Kako je navedeno u objavi na društvenim mrežama, na protest dolaze „učitelji, nastavnici, profesori, saradnici, istraživači, studenti, učenici, roditelji, bivši đaci i studenti – svi koji veruju u moć obrazovanja“.

„Ponesite jednu knjigu – ona će biti vaš transparent! U 12:10 čitamo zajedno knjige u tišini. U 12:15 razmenjujemo knjige sa posvetama. Bez zastava i obeležja – samo mi i knjige“, piše u pozivu.

Krajem januara je Ministarstvo prosvete poslalo dopis direktorima osnovnih i srednjih škola, u kojem ih obaveštavaju da će onima koji štrajkuju biti smanjena plata za januar. Upozorenje je juče ponovio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao za Pink da su svi nastavnici u januaru dobili cele plate, ali da će u februaru dobiti onoliko koliko su radili.

Atmosferu u školama ne oblikuju samo upozorenja o smanjenju plata, već i druge situacije koje profesori, đaci i roditelji tumače kao pritiske. Najnoviji primer je Prva beogradska gimnazija, ispred koje je sinoć održan protest nakon što su juče ujutru đaci zatekli zaključane učionice posle odluke dela kolektiva da ove nedelje nastava bude onlajn.

Profesori koji su protiv blokade, njih 48, i koji su potpisani u obaveštenju u koje smo imali uvid, odluku o nastavi na daljinu obrazlažu bezbednosnim razlozima. S druge strane, roditelj jedne od učenica gimnazije Nenad Napijalo izjavio je juče za Marker da u njihovim Viber grupama „niko nijednom jedinom rečju nije spomenuo da ima nekakvih problema sa bezbednošću“. Ovo je samo jedna od škola sa turbulentnom atmosferom, čiji se čeka epilog.

Pravni tim Zeleno-levog fronta je 20. januara pozvao sve prosvetne radnike i roditelje koji su izloženi pretnjama zbog učešća u obustavi rada u školama da se jave toj organizaciji ukoliko ime je potrebna pravna pomoć. Kako je juče saopšteno, više od 120 zaposlenih im se javilo do sada. Advokat Ognjen Rašuo iz Pravnog tima ZLF-a za Insajder kaže da najčešći pritisci sa kojima se zaposleni suočavaju jesu pretnje otkazima, smanjenjima zarada, disciplinskim postupcima.

„Tu su i zahtevi da se dostave liste zaposlenih u štrajku ili obustavi, plašenje nastavnika koji su i po 10 godina zaposleni na ugovorima na određeno vreme da im se ti ugovori neće produžiti. Ministarstvo, a i pojedini direktori su slali preteće dopise koje su nazivali dopisima upozorenja ili slično. Ponekad su ih kačili i na oglasne table škola. Postoje i razni oblici pokušaja sabotiranja štrajka, najčešći je odbijanje da se zvoni po rasporedu od 30 minuta“, navodi Rašuo.

On dodaje da zaposleni na određeno vreme nemaju nikakvu garanciju da će im po isteku ugovora biti ponuđen novi ugovor o radu, te da direktori nisu u obavezi da im obrazlažu zašto ne zaključuju novi ugovor.

„Ljudi godinama žive u potpunoj neizvesnosti. Zahtevi za pravnu pomoć nam dolaze iz čitave Srbije – od malih mesta, ponekad i sela, pa do Beograda, od muzičkih škola do gimnazija. Istakao bih jednu gospođu koja sama štrajkuje u svom malom mestu i koja je na informaciju da može zbog toga dobiti otkaz rekla: ’Bitno da je meni duša mirna’. Prosvetni radnici koji su stupili u štrajkove i obustave prebrodili su svoje strahove. Imaju brige, naravno, ali su vrlo solidarni i to im daje još više snage i moći“, ističe advokat.

Autor: novinarka Dijana Babić, Insajder