„Математичка тражи ЧИСТ рачун”, родитељи ђака од Министарства затражили одговоре на бројна питања, између осталог: Како сте проценили да је безбедност нарушена, а како да после да више није?

Foto: Instagram, mg_blokada

Родитељи ученика Математичке гимназије, школе која је до сада изнедрила више од 500 доктора наука, од којих су се многи образовали на најпрестижнијим светским универзитетима, попут Харварда, Стенфорда, Принстона, упутили су Министарству просвете Захтев за званично разјашњење околности у вези са безбедносном проценом, одлуком о скраћењу првог полугодишта школске 2024/2025. године и неиспуњеним обавезама према просветним радницима.

У ишчекивању одговора, родитељи ће се сутра, 14. априла, окупити испред гимназије на протесту који носи назив ”Математичка тражи чист рачун”, а у знак подршке наставницима у обустави у овој школи.

Окупљање је у 10 часова у дворишту те школе, а потом се иде до Министарства просвете кроз улице Краљице Наталије и Немањину.

Родитељи ученика ове гимназије обратили су се Министарству просвете са захетвом за, како наводе, званично, недвосмислено и правно валидно разјашњење питања, систематизованих у три тематске целине у наставку, које у целини преносимо.

1. Безбедносна ситуација у школама

Који су конкретни разлози и безбедносни ризици довели до одлуке о скраћењу првог полугодишта школске 2024/2025. године, како је наведено у Закључку Владе Републике Србије 05 број 61-12844/2024 од 20. децембра 2024. године, а затим оперативно спроведено Дописом Министарства просвете Републике Србије бр. 610-00-01333/2024-01 од истог датума?

Којим параметрима, критеријумима и документованим анализама је Министарство просвете Републике Србије просудило да је безбедност била нарушена? Ко је израдио ту процену? Да ли је извештај израдила акредитована институција?

Молимо Министарство просвете Републике Србије да доставите назив документа, број акта, датум доношења и институцију која је израдила документ о процени безбедности, као и информацију о томе да ли је документ доступан јавности.

Да ли је у процесу доношења одлуке консултована било која домаћа или међународна институција (нпр. МУП, Институт за јавно здравље, УНИЦЕФ, ОЕЦД…)? Ако јесте, молимо да наведете изворе и приложите документа.

Које конкретне гаранције Министарство просвете Републике Србије може дати родитељима, ученицима и наставницима да су безбедносни услови за наставак рада свих образовно-васпитних установа у републици обезбеђени? Којим правним путем је то утврђено? На који начин ће се спроводити?

2. Неиспуњавање обавеза према просветним радницима

Зашто до данас није испуњена обавеза преузета Протоколом о решавању спорних питања у области просвете, потписаним 12. октобра 2023. године, којим се држава – посредством Министарства просвете Републике Србије – обавезала да најкасније до јануара 2025. године обезбеди да просечна плата запослених у образовању буде изједначена са републичким просеком у Републици Србији?

Да ли је Министарство просвете Републике Србије предузело било какве конкретне кораке у правцу испуњења тог Протокола, и да ли је јавност обавештена о разлозима његовог непоштовања?

Да ли је Министарство просвете Републике Србије са чињеницом да је неиспуњавање ове обавезе допринело обустави наставе широм Републике Србије, те да су тиме директно угрожена: права деце на образовање (чл. 71 Устава РС, чл. 28 Конвенције о правима детета), право родитеља да буду информисани и сигурни у институционалне одлуке, право наставника на достојанство, правичну надокнаду и безбедне услове рада (чл. 80 Закона о раду РС)?

3. Захтев за одговор

У складу са Законом о слободном приступу информацијама од јавног значаја Републике Србије, очекујемо званичан, писан, аргументован и правно валидан одговор у року од пет (5) радних дана од дана пријема и овере овог дописа у писарници Министарства просвете Републике Србије.
Одговор доставити на адресу Математичке гимназије у Београду, Краљице Наталије 37, 11000 Београд, са напоменом: „За Групу родитеља ученика Математичке гимназије у Београду“.

Уколико се одговор не достави у наведеном року, биће покренуте иницијативе према надлежним органима за заштиту права грађана, као и према медијима и релевантним међународним институцијама.

НАПОМЕНА:
Овај захтев није политички мотивисан. Он је израз наше одговорности као родитеља, грађана и чувара будућности Републике Србије. Овде се ради о праву сваког детета на безбедно и квалитетно образовање, и о праву сваког наставника на поштовање, достојанство и услове примерене живљењу у 21. веку.

Додатно, као прилог овом допису, родитељи ученика Математичке гимназије подсетили су Министарство због чега је школа коју њихова деца похађају од посебног значаја за Републику Србију

Зашто је Математичка гимназија у Београду школа од посебног значаја за Републику Србију

Математичка гимназија у Београду, основана 1966. године, представља образовно-научну институцију од посебног значаја за образовни систем Републике Србије.

„Школа од посебног националног интереса за Републику Србију“ и „Институција од посебног националног значаја“.

Математичка гимназија је једина институција у Републици Србији којој су додељена оба наведена статуса.

1. Образовни програм и рад са даровитом децом

Математичка гимназија у Београду је једина школа у Републици Србији која, поред четворогодишњег средњошколског програма, укључује и седми и осми разред основне школе за посебно надарене ученике. Тиме се стварају услови за рано откривање и систематско усмеравање талената из области математике, информатике, физике и природних наука, уз највиши степен стручне подршке наставника и ментора.

2. Међународна такмичења

Ученици Математичке гимназије у Београду су, према доступним и проверљивим подацима, током последње деценије освојили више од 200 медаља на међународним олимпијадама:

Међународна математичка олимпијада (ИМО),
Међународна олимпијада из физике (ИПхО),
Међународна олимпијада из информатике (ИОИ),
Међународна хемијска олимпијада (ИЦхО).
Овакви резултати позиционирају Математичку гимназију у Београду међу најуспешније школе у Европи, а њен модел рада се изучава и препознаје као референтан у међународним образовним круговима.

3. Наставници и менторство

Наставници Математичке гимназије у Београду представљају пажљиво селектован и високо стручан кадар са вишегодишњим искуством у раду са даровитом децом.

Многи од њих су аутори уџбеника, збирки задатака и других наставних и стручних материјала, чланови комисија за такмичења, учесници у научно-истраживачким пројектима и носиоци домаћих и међународних признања за педагошки допринос. Њихова улога у усмеравању и оснаживању ученика неодвојива је од укупног успеха школе и њеног међународног признања.

4. Даље школовање у иностранству

Матуранти Математичке гимназије у Београду настављају студије на неким од најпрестижнијих светских универзитета, међу којима су:

Massachusetts Institute of Technology (MIT), SAD,
Harvard University, SAD,
Columbia University, SAD,
Stanford University, SAD,
Princeton University, SAD,
University of Cambridge, UK,
University of Oxford, UK,
ETH Zurich, Švajcarska.

Поред академских успеха, многи се враћају као афирмисани научници и експерти, дајући допринос друштвеном, научном и технолошком развоју Републике Србије, подсећају родитељи ученика Математичке гимназије.

Иначе, сам захтев предат је 9. априла, у среду, што значи да би одговор требало да стигне до среде, 16. априла.