„Matematička traži ČIST račun”, roditelji đaka od Ministarstva zatražili odgovore na brojna pitanja, između ostalog: Kako ste procenili da je bezbednost narušena, a kako da posle da više nije?

Foto: Instagram, mg_blokada

Roditelji učenika Matematičke gimnazije, škole koja je do sada iznedrila više od 500 doktora nauka, od kojih su se mnogi obrazovali na najprestižnijim svetskim univerzitetima, poput Harvarda, Stenforda, Prinstona, uputili su Ministarstvu prosvete Zahtev za zvanično razjašnjenje okolnosti u vezi sa bezbednosnom procenom, odlukom o skraćenju prvog polugodišta školske 2024/2025. godine i neispunjenim obavezama prema prosvetnim radnicima.

U iščekivanju odgovora, roditelji će se sutra, 14. aprila, okupiti ispred gimnazije na protestu koji nosi naziv ”Matematička traži čist račun”, a u znak podrške nastavnicima u obustavi u ovoj školi.

Okupljanje je u 10 časova u dvorištu te škole, a potom se ide do Ministarstva prosvete kroz ulice Kraljice Natalije i Nemanjinu.

Roditelji učenika ove gimnazije obratili su se Ministarstvu prosvete sa zahetvom za, kako navode, zvanično, nedvosmisleno i pravno validno razjašnjenje pitanja, sistematizovanih u tri tematske celine u nastavku, koje u celini prenosimo.

1. Bezbednosna situacija u školama

Koji su konkretni razlozi i bezbednosni rizici doveli do odluke o skraćenju prvog polugodišta školske 2024/2025. godine, kako je navedeno u Zaključku Vlade Republike Srbije 05 broj 61-12844/2024 od 20. decembra 2024. godine, a zatim operativno sprovedeno Dopisom Ministarstva prosvete Republike Srbije br. 610-00-01333/2024-01 od istog datuma?

Kojim parametrima, kriterijumima i dokumentovanim analizama je Ministarstvo prosvete Republike Srbije prosudilo da je bezbednost bila narušena? Ko je izradio tu procenu? Da li je izveštaj izradila akreditovana institucija?

Molimo Ministarstvo prosvete Republike Srbije da dostavite naziv dokumenta, broj akta, datum donošenja i instituciju koja je izradila dokument o proceni bezbednosti, kao i informaciju o tome da li je dokument dostupan javnosti.

Da li je u procesu donošenja odluke konsultovana bilo koja domaća ili međunarodna institucija (npr. MUP, Institut za javno zdravlje, UNICEF, OECD…)? Ako jeste, molimo da navedete izvore i priložite dokumenta.

Koje konkretne garancije Ministarstvo prosvete Republike Srbije može dati roditeljima, učenicima i nastavnicima da su bezbednosni uslovi za nastavak rada svih obrazovno-vaspitnih ustanova u republici obezbeđeni? Kojim pravnim putem je to utvrđeno? Na koji način će se sprovoditi?

2. Neispunjavanje obaveza prema prosvetnim radnicima

Zašto do danas nije ispunjena obaveza preuzeta Protokolom o rešavanju spornih pitanja u oblasti prosvete, potpisanim 12. oktobra 2023. godine, kojim se država – posredstvom Ministarstva prosvete Republike Srbije – obavezala da najkasnije do januara 2025. godine obezbedi da prosečna plata zaposlenih u obrazovanju bude izjednačena sa republičkim prosekom u Republici Srbiji?

Da li je Ministarstvo prosvete Republike Srbije preduzelo bilo kakve konkretne korake u pravcu ispunjenja tog Protokola, i da li je javnost obaveštena o razlozima njegovog nepoštovanja?

Da li je Ministarstvo prosvete Republike Srbije sa činjenicom da je neispunjavanje ove obaveze doprinelo obustavi nastave širom Republike Srbije, te da su time direktno ugrožena: prava dece na obrazovanje (čl. 71 Ustava RS, čl. 28 Konvencije o pravima deteta), pravo roditelja da budu informisani i sigurni u institucionalne odluke, pravo nastavnika na dostojanstvo, pravičnu nadoknadu i bezbedne uslove rada (čl. 80 Zakona o radu RS)?

3. Zahtev za odgovor

U skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja Republike Srbije, očekujemo zvaničan, pisan, argumentovan i pravno validan odgovor u roku od pet (5) radnih dana od dana prijema i overe ovog dopisa u pisarnici Ministarstva prosvete Republike Srbije.
Odgovor dostaviti na adresu Matematičke gimnazije u Beogradu, Kraljice Natalije 37, 11000 Beograd, sa napomenom: „Za Grupu roditelja učenika Matematičke gimnazije u Beogradu“.

Ukoliko se odgovor ne dostavi u navedenom roku, biće pokrenute inicijative prema nadležnim organima za zaštitu prava građana, kao i prema medijima i relevantnim međunarodnim institucijama.

NAPOMENA:
Ovaj zahtev nije politički motivisan. On je izraz naše odgovornosti kao roditelja, građana i čuvara budućnosti Republike Srbije. Ovde se radi o pravu svakog deteta na bezbedno i kvalitetno obrazovanje, i o pravu svakog nastavnika na poštovanje, dostojanstvo i uslove primerene življenju u 21. veku.

Dodatno, kao prilog ovom dopisu, roditelji učenika Matematičke gimnazije podsetili su Ministarstvo zbog čega je škola koju njihova deca pohađaju od posebnog značaja za Republiku Srbiju

Zašto je Matematička gimnazija u Beogradu škola od posebnog značaja za Republiku Srbiju

Matematička gimnazija u Beogradu, osnovana 1966. godine, predstavlja obrazovno-naučnu instituciju od posebnog značaja za obrazovni sistem Republike Srbije.

„Škola od posebnog nacionalnog interesa za Republiku Srbiju“ i „Institucija od posebnog nacionalnog značaja“.

Matematička gimnazija je jedina institucija u Republici Srbiji kojoj su dodeljena oba navedena statusa.

1. Obrazovni program i rad sa darovitom decom

Matematička gimnazija u Beogradu je jedina škola u Republici Srbiji koja, pored četvorogodišnjeg srednjoškolskog programa, uključuje i sedmi i osmi razred osnovne škole za posebno nadarene učenike. Time se stvaraju uslovi za rano otkrivanje i sistematsko usmeravanje talenata iz oblasti matematike, informatike, fizike i prirodnih nauka, uz najviši stepen stručne podrške nastavnika i mentora.

2. Međunarodna takmičenja

Učenici Matematičke gimnazije u Beogradu su, prema dostupnim i proverljivim podacima, tokom poslednje decenije osvojili više od 200 medalja na međunarodnim olimpijadama:

Međunarodna matematička olimpijada (IMO),
Međunarodna olimpijada iz fizike (IPhO),
Međunarodna olimpijada iz informatike (IOI),
Međunarodna hemijska olimpijada (IChO).
Ovakvi rezultati pozicioniraju Matematičku gimnaziju u Beogradu među najuspešnije škole u Evropi, a njen model rada se izučava i prepoznaje kao referentan u međunarodnim obrazovnim krugovima.

3. Nastavnici i mentorstvo

Nastavnici Matematičke gimnazije u Beogradu predstavljaju pažljivo selektovan i visoko stručan kadar sa višegodišnjim iskustvom u radu sa darovitom decom.

Mnogi od njih su autori udžbenika, zbirki zadataka i drugih nastavnih i stručnih materijala, članovi komisija za takmičenja, učesnici u naučno-istraživačkim projektima i nosioci domaćih i međunarodnih priznanja za pedagoški doprinos. Njihova uloga u usmeravanju i osnaživanju učenika neodvojiva je od ukupnog uspeha škole i njenog međunarodnog priznanja.

4. Dalje školovanje u inostranstvu

Maturanti Matematičke gimnazije u Beogradu nastavljaju studije na nekim od najprestižnijih svetskih univerziteta, među kojima su:

Massachusetts Institute of Technology (MIT), SAD,
Harvard University, SAD,
Columbia University, SAD,
Stanford University, SAD,
Princeton University, SAD,
University of Cambridge, UK,
University of Oxford, UK,
ETH Zurich, Švajcarska.

Pored akademskih uspeha, mnogi se vraćaju kao afirmisani naučnici i eksperti, dajući doprinos društvenom, naučnom i tehnološkom razvoju Republike Srbije, podsećaju roditelji učenika Matematičke gimnazije.

Inače, sam zahtev predat je 9. aprila, u sredu, što znači da bi odgovor trebalo da stigne do srede, 16. aprila.