ПУЛС основних школа, неформална организација која окупља београдске основне школе у штрајку, саопштила је да су четири члана Европског парламента упутила писмо Влади републике Србије, у ком изражавају забринутост због, како су навели, наратива о запосленима у образовању, ”који је често омаловажавајући и без поштовања према кључној улози коју просветни радници имају”.
Писмо преносимо у целости.
”Поштовани председниче Владе Вучевићу,
Поштовани министре Мали,
Поштована министарко Ђукић-Дејановић,
Ми, долепотписани посланици Европског парламента, обраћамо вам се са дубоком забринутошћу поводом актуелних друштвених и професионалних услова који утичу на запослене у образовању у Републици Србији.
Недавни догађаји указују на озбиљна кршења радних права, демократских стандарда и основних принципа правичности и транспарентности у управљању образовањем. Стога апелујемо на хитно деловање како би се ови горући проблеми решили и како би Србија испунила своје обавезе у складу са демократским принципима и људским правима.
Са забринутошћу примећујемо наратив којим се служе Министарство просвете и високи државни званичници о запосленима у образовању, а који је често омаловажавајући и без поштовања према кључној улози коју просветни радници имају. Ова ситуација додатно је погоршана нетачним извештавањем медија о броју наставника који су у обустави рада и штрајку. Такво погрешно представљање не само да продубљује постојећу кризу, већ и нарушава поверење у способност Владе да реши кључне проблеме у образовном сектору.
Такође, нередован и произвољан начин обрачуна и исплате фебруарских плата представља очигледно кршење Закона о раду Републике Србије и основних радних права. Задржавање или погрешан обрачун зарада угрожава финансијску стабилност просветних радника и представља кршење колективних уговора. Наглашавамо да је хитно исправљање исплата плата не само законска обавеза, већ и морална дужност.
Додатно нас дубоко забрињава то што основни безбедносни услови за одржавање наставе нису испуњени. Министарство просвете је претходно као главни разлог за обуставу првог полугодишта наводило безбедносне ризике. Међутим, до данас није издато ниједно званично саопштење које гарантује безбедност, нити су осмишљене и спроведене стратегије и планови који би обезбедили сигурно и стабилно окружење за учење, како за ученике, тако и за наставнике. Недостатак јасног плана за обезбеђење квалитета образовања до краја текуће школске године изазива велику забринутост.
Неспособност Владе да благовремено и ефикасно одговори на ове проблеме довела је до озбиљног погоршања односа међу свим актерима у образовном систему. Одсуство смисленог дијалога и конструктивних решења наводи просветне раднике ка повлачењу и разочарању, што може имати дугорочне последице по читав образовни систем у Србији.
Такође, примећујемо растуће незадовољство међу запосленима у образовању због начина на који се одвија сарадња између синдиката и представника власти. Синдикати су изгубили поверење просветних радника преговарајући без њихове подршке и потписујући незаконите и неповољне споразуме који угрожавају њихова права, а многи чланови нису били консултовани о кључним одлукама. Од суштинског је значаја да српске власти поврате кредибилитет укључивањем у искрене преговоре са свим представницима просветних радника.
Посвећеност Србије демократским вредностима и владавини права је од највеће важности, посебно у контексту европских интеграција. Праведан однос према наставницима и професорима је основни тест поштовања људских и радних права од стране Владе. Стога вас позивамо да предузмете брзе и одлучне кораке у решавању ових хитних питања.
Отворени смо за даљи дијалог и сарадњу по овим питањима и радујемо се вашем брзом одговору.
С поштовањем,
Владимир Пребилич, посланик ЕП
Реиниер ван Лансхот, посланик ЕП
Матјаж Немец, посланик ЕП
Гордан Босанац, посланик ЕП”
Znači našlo se dva Slovenca i jedan Hrvat. Verovatn su mnogo zabrinuti zbog srpske prosvete.