Četvoro evroparlamentaraca pisalo Vladi Srbije: ”Zabrinjava nas to što osnovni bezbednosni uslovi za održavanje nastave nisu ispunjeni”

Foto: Canva

PULS osnovnih škola, neformalna organizacija koja okuplja beogradske osnovne škole u štrajku, saopštila je da su četiri člana Evropskog parlamenta uputila pismo Vladi republike Srbije, u kom izražavaju zabrinutost zbog, kako su naveli, narativa o zaposlenima u obrazovanju, ”koji je često omalovažavajući i bez poštovanja prema ključnoj ulozi koju prosvetni radnici imaju”.

Pismo prenosimo u celosti.

”Poštovani predsedniče Vlade Vučeviću,
Poštovani ministre Mali,
Poštovana ministarko Đukić-Dejanović,

Mi, dolepotpisani poslanici Evropskog parlamenta, obraćamo vam se sa dubokom zabrinutošću povodom aktuelnih društvenih i profesionalnih uslova koji utiču na zaposlene u obrazovanju u Republici Srbiji.

Nedavni događaji ukazuju na ozbiljna kršenja radnih prava, demokratskih standarda i osnovnih principa pravičnosti i transparentnosti u upravljanju obrazovanjem. Stoga apelujemo na hitno delovanje kako bi se ovi gorući problemi rešili i kako bi Srbija ispunila svoje obaveze u skladu sa demokratskim principima i ljudskim pravima.

Sa zabrinutošću primećujemo narativ kojim se služe Ministarstvo prosvete i visoki državni zvaničnici o zaposlenima u obrazovanju, a koji je često omalovažavajući i bez poštovanja prema ključnoj ulozi koju prosvetni radnici imaju. Ova situacija dodatno je pogoršana netačnim izveštavanjem medija o broju nastavnika koji su u obustavi rada i štrajku. Takvo pogrešno predstavljanje ne samo da produbljuje postojeću krizu, već i narušava poverenje u sposobnost Vlade da reši ključne probleme u obrazovnom sektoru.

Takođe, neredovan i proizvoljan način obračuna i isplate februarskih plata predstavlja očigledno kršenje Zakona o radu Republike Srbije i osnovnih radnih prava. Zadržavanje ili pogrešan obračun zarada ugrožava finansijsku stabilnost prosvetnih radnika i predstavlja kršenje kolektivnih ugovora. Naglašavamo da je hitno ispravljanje isplata plata ne samo zakonska obaveza, već i moralna dužnost.

Dodatno nas duboko zabrinjava to što osnovni bezbednosni uslovi za održavanje nastave nisu ispunjeni. Ministarstvo prosvete je prethodno kao glavni razlog za obustavu prvog polugodišta navodilo bezbednosne rizike. Međutim, do danas nije izdato nijedno zvanično saopštenje koje garantuje bezbednost, niti su osmišljene i sprovedene strategije i planovi koji bi obezbedili sigurno i stabilno okruženje za učenje, kako za učenike, tako i za nastavnike. Nedostatak jasnog plana za obezbeđenje kvaliteta obrazovanja do kraja tekuće školske godine izaziva veliku zabrinutost.

Nesposobnost Vlade da blagovremeno i efikasno odgovori na ove probleme dovela je do ozbiljnog pogoršanja odnosa među svim akterima u obrazovnom sistemu. Odsustvo smislenog dijaloga i konstruktivnih rešenja navodi prosvetne radnike ka povlačenju i razočaranju, što može imati dugoročne posledice po čitav obrazovni sistem u Srbiji.

Takođe, primećujemo rastuće nezadovoljstvo među zaposlenima u obrazovanju zbog načina na koji se odvija saradnja između sindikata i predstavnika vlasti. Sindikati su izgubili poverenje prosvetnih radnika pregovarajući bez njihove podrške i potpisujući nezakonite i nepovoljne sporazume koji ugrožavaju njihova prava, a mnogi članovi nisu bili konsultovani o ključnim odlukama. Od suštinskog je značaja da srpske vlasti povrate kredibilitet uključivanjem u iskrene pregovore sa svim predstavnicima prosvetnih radnika.

Posvećenost Srbije demokratskim vrednostima i vladavini prava je od najveće važnosti, posebno u kontekstu evropskih integracija. Pravedan odnos prema nastavnicima i profesorima je osnovni test poštovanja ljudskih i radnih prava od strane Vlade. Stoga vas pozivamo da preduzmete brze i odlučne korake u rešavanju ovih hitnih pitanja.

Otvoreni smo za dalji dijalog i saradnju po ovim pitanjima i radujemo se vašem brzom odgovoru.

S poštovanjem,
Vladimir Prebilič, poslanik EP
Reinier van Lanshot, poslanik EP
Matjaž Nemec, poslanik EP
Gordan Bosanac, poslanik EP”