Вежбање утиче на здравље и отпорност на болести, али активна деца су и срећнија, имају више самопоуздања, креативнија су и успешнија у школи од деце која не вежбају. Деца која су телесно активна уједно су и успешнија од деце која не вежбају у готово свим развојним доменима.
Деца би требало свакодневно да се крећу и вежбају. Често се препоручује три сата кретања и игре дневно, а што мање седења пред екранима. Научна истраживања о учинцима вежбања на децу показују да је редовно вежбање повезано, не само с бољим способностима, метаболичким и здрављем срца, саставом тела и густоћом костију, него се учинци вежбања виде и на тестовима психолошког, социјалног и когнитивног развоја. Ево неких од учинака свакодневног кретања деце, од оних свима познатих до оних учинака које можда нисте очекивали!
Снага и издржљивост
Деца која редовно вежбају снажнија су и отпорнија.
Моторичка знања и вештине
Деца трче, скачу, пењу се, окрећу, сагињу, бацају и хватају лопту. Ова кретања, ако су свакодневна, и те како користите у развоју моторичких вештина.
Телесна тежина
Деца која пуно седе, углавном уносе више калорија него што их троше, што повећава телесну тежину. Активна деца кретањем троше унесене намирнице, и већа је вероватноћа да ће одржавати здраву телесну тежину.
Здравље костију
Баш као што раде мишићи, теком вежбања јачају се кости тако што постају гушће. Врло често се каже, да се остеопороза превенира у детињству јер је тад највећа могућност деловања на чврстоћу костију.
Здравље срца
Као и сви мишићи, срце јача и побољшава се његова функција. Вежбањем се смањује крвни притисак и ризик од кардиоваскуларних болести у будућности.
Спавање
Деца која вежбају најмање 30 минута дневно, чвршће и квалитетније спавају од деце која не вежбају.
Школски успех
Вежбање стимулише мождане станице да расту и гранају се, а њихово повезивање омогућује мотивицаност за учење и повећава могућност усвајања знања.
Боља концентрација, усредцређеност и пажња
Вежбање повећава прокрвљеност мозга, довод кисеоника и глукозе, а у тим условима омогућена је боља фокусираност на задатак.
Памћење, прецизност и време реакције
Код активне деце побољшава се краткорочно памћење и скраћује време реакције. Деца с бољим кондиционим способностима могу решити изазовне когнитивне задатке брже и тачније.
Креативност
Деца која редовно вежбају имају већу когнитивну флексибилност, способност за промену размишљања и креативне, оригиналне мисли.
Енергија
Редовно вежбање ствара осећај могућности, спремности и енергије да се било шта може учинити.
Стрес
Вежба повећава ниво хормона повезаних са осећајима среће и задовољства, смањује стрес и побољшава расположење.
Имунолошки састав
Редовном вежбом деца побољшавају способност тела да се реши токсина. Кондиционо спремна деца су мање склона прехладама, алергијама и другим врстама болести.
Друштвене вештине
Деца кроз вежбање уче како комуницирати и сарађивати с другима.
Емоционално благостање
Деца се осећају мирније и срећније када често вјежбају. Током вежбања луче се хормони повезани са осећајима среће.
Дугорочни учинци
Деца која су стекла навику кретања рано у детињству, имају већу вероватноћу да остану активна током адолесценције (осећаће се компетентнијим у игри и рекреацији са вршњацима) и активна у одраслој доби.
Покрените своју децу! За сваких сат времена учења и седења, нека 15 минута проведу активно. На тај се начин прокрвљује мозак и могу се вратити на задатке свјжи и концентрисани.
Извор: Клоканица
Напишите одговор