Погледајте 10 књига које Ваш основац треба да прочита овог лета, а које ће му држати пажњу и бити занимљиве (а уједно и поучне).
Ближи се лето, а летњи распуст за вашег основца је увелико почео, а то је сигурно прилика да се деца мало опусте, одморе и напуне батерије за нову школску годину и нове обавезе које их чекају на јесен.
Вишак слободног времена које лето нуди деца обично највише проводе на разноразним технолошким геџетима. Ипак, лето проведено само у забави може негативно да утиче на вештине читања које је ваше дете претходно стекло у школи.
Ево 10 књига које Ваш основац треба да прочита овог лета, а које ће му држати пажњу и бити занимљиве (а уједно и поучне):
1. Принцеза на зрну грашка (The Princes and the Pea), Hans Christian Andersen
Прича прати младу девојку чије се племенито порекло утврђује кроз тестирање њене осетљивости. Ово је занимљиво и лагано штиво које ће децу сигурно заинтересовати.
2. Алиса у земљи чуда (Alice’s Adventures in Wonderland), Lewis Carroll
Алиса пропада кроз зечју рупу и доспева у фантастичну земљу маште у којој живе необична створења. Ово дело је од свог настанка средином XИX века изузетно популарно како међу децом тако и међу одраслима.
3. Принцеза и жабац (The Frog Prince), Brothers Grim
Размажена принцеза спријатељи се са жапцем који јој се на почетку гади, али принцеза ће убрзо сазнати да је тај жабац у ствари згодни и шармантни принц. Кроз ово дело Браће Грим деца уче да у ствари права лепота обично није оно што видимо, већ она долази изнутра.
4. Чаробњак из Оза (The Wonderful Wizard of Oz), Frank Baum
Прича прати авантуре младе Дороти која је након једног торнада у свом родном Канзасу завршила у чаробној земљи Оз. Страшило које говори, зарђали човек од лима и Дороти у земљи Оз почињу потрагу за оним што највише желе.
5. Гуливерова путовања (Gulliver’s Travels), Jonathan Swift
Дело за кога су Свифтови савременици тврдили да је за све – од политичара до вртића. Кроз књигу пратимо авантуре Гуливера који у потрази за пустоловином наилази на земљу о каквој није ни сањао.
6. Пустоловине Тома Сојера (The Adventures of Tom Sawyer), Mark Twain
Том Сојер је несташни дечак који не воли да иде у школу. Са својим пријатељем Хаклберијем прави разне несташлуке на обали реке Мисисипи, а њих двојица почињу и потрагу за благом.
7. Пут око света за осамдесет дана (Around The World in Eighty Days), Jules Verne
Кроз ово дело пратимо како ће Филеас Фог доказати својим пријатељима да је његова идеја остварива, те да је свет могуће обићи за само осамдесет дана.
8. Робинсон Крусо (Robinson Crusoe), Daniel Defoe
Робинсон Крусо доживљава бродолом и завршава на пустом острву. У том тренутку и не сања да ће следећих неколико деценија провести на том истом острву.
9. Оливер Твист (Oliver Twist), Charles Dickens
Оливер је сироче које живи у сиротишту. Када једног дана тражи још мало хране и упадне у проблеме, бежи у Лондон где стиче нове пријатеље, а његове авантуре тек почињу.
10. Старац и море (The Old Man and the Sea), Ernest Hemingway
Рибар Сантијаго након што дуго не успева да улови ниједну рибу, одлучује да исплива даље на пучину него икада до сада. Ту почиње његова борба са великом рибом, али и борба за враћање угледа врсног риболовца.
Извор: blog.novakdjokovicfoundation.org
Sve ove knjige su super ali bi ste mogli malo da osavremenite izbor. Deca treba da se povežu sa knjigom na razne načine i najvažnije je da zavole da citaju. Evo nekoliko knjiga koje su se svidelu mom klincu:
Samo ti možeš da spaseš svet, Teri Pracet
Mračne tajne Ginkove ulice – roman u zagonetkama, Uroš Petrović
KARLSON S KROVA PONOVO LETI, Astrid Lindgren
Džeronimo Stilton
Vidovite priče, Dušan Petričić, Ljubivoje Ršumović
Budale i smarači, Ulf Stark,…
Biće dobro ako letos uspeju da pročitaju bar jednu. Ma, bilo bi idealno da pročitaju makar i neki časopis. Ali, na žalost velika većina će pročitati samo naslove.
ma stva r je u tome s to deca i u 4 razredu katastrofalno neznaju da citaju i sricu slova a kamoli u 2 uzas, skolstvo nula.
nije bas sve u losem skolstvu. Deca treba da citaju i kod kuce. Kad bi dete kod kuce citalo makar pola sata dnevno, sigurno ne bi sricalo slova. Dete mi zavrsava prvi razred, i naucila je jos sa 5 godina da cita, od tada je samo povecavala vreme provedeno s knjigom. Sada cita tecno, svakog vikenda procita jednu obimniju knjigu, svakog dana procita on sto je radila u skoli. Ne zelim da predstavim svoje dete kao napredno, nego, prosto, da kazem da nije sve na uciteljima, i da nikako ne mozemo da ocekujemo da nose carobni stapic. Citanje se usavrsava iskljucivo vezbom, a za to je potrebno da se mi malo vise posvetimo deci.
Slazem se sa vama,moja cerka je sa 6 pocela da cita,kupovala sam joj Mali zabavnik koji i danas voli da cita. Ona je sada 10 god i trenutno pomaze bratu koji ce sad u 1 razred.
Trebalo bi dodati „Magareće godine“ 🙂