Сви смо се као деца играли са пластелином а када су наше маме правиле нешто од теста већина нас је сигурно бар једном направило неку плетеницу на коју смо били поносни. Данашњи клинци имају на располагању гомилу материјала за моделирање и играње које можете купити али ствар је у томе што често не знате од чега су направљени. Чувени Плаy Дох је једини нетоксичан материјал за обликовање, међутим његова цена није занемарљива. Сада постоји решење и за то, желим са вама да поделим како можете сами код куће да направите много јефтинију варијанту масе за обликовање.
Овај рецепт нам је дала наша васпитачица из јаслица јер сам хтела да испробам баш то тесто са којим се Андреј игра у јаслицама иако сам пре тога нашла доста рецепата и варијација који су мање више слични. Потребно вам је:
2 1/2 чаше брашна
2 чаше кључале воде
1 кашика уља
1 кашика соли
2 лимунтуса
боје за колаче
Помешајте брашно, со, лимунтус и уље и почните да додајете воду постепено док мешате. Пазите руке јер је вода врућа пе би било најбоље да мешате у почетку са варјачом. Када се све благо сједини, крените да месите док не добијете глатку масу. Нека се тесто мало охлади пре него што почнете да га бојите. Поделите тесто на онолико лоптица колико имате боја на располагању па у сваку каните боју и месите док се цела лоптица на обоји уједначено.
Тесто за игру
Овако припремљено тесто је спремно за игру. Да би све било интересантније набавите разан, да га тако назовемо, алат са којим ће дете моћи додатно да се игра. Модлице, облике, штапиће…
Такође можете утиснути неки облик у тесто и оставити га да се осуши. После можете обојити делове онако како желите и добили сте јединствени украс или део дечјег накита.
Играње тестом има много својих предности и није чудно што се у јаслицама и вртићима овако нешто прави.
Фина моторика
Истраживање облика са тестом на фин начин изграђује снагу у тим малим ручицама припремајући их касније за држање оловке и маказа. Тесто може бити згњечено, ваљано, спљоштено, исецкано…свака од ових акција помаже финој моторици на другачији начин а да не спомињемо координацију између ока и руке и генерално општу концентрацију. Пружањем разних облика са којима дете може да манипулише, доводи до игре сортирања, бројања, упоређивања, и то се све дешава без икаквог притиска.
Умирује и опушта
Као што рекох и ми смо се играли упоредо са Андрејем и свако ко се икад од нас одраслих дохватио неког пластелина, зна колико сво то стискање и обликовање је одлично за ослобађање од стреса и колико може деловати терапеутски. Мала деца, поготово она која су напунила две године тада улазе у фазу емотивног сазревања што доводи до тога да се боре са изражавањем својих емоција, играјући се са тестом док нешто причају или певају може помоћи у целом том процесу.
Различити узрасти различите игре
Тесто за игру је савршено и по томе што се подједнако добро забављају и деца од две године и школарац. Код старијих се може користити за учење слова и бројева. Могу написати своје име, направити бројеве, упоређивати дебљину, ширину, тежину лоптице коју направе и много тога још. У тесто поред овог класичног начина можете додавати арому (екстрате сокова, ароматична уља), зачине (цимет, какао), шљокице, пиринаџ да додате текстуру тесту, сусам и тд.
Могућности су велике и све је ствар маште, Андреј сваки дан тражи да се игра са тестом тако да ћу сигурно писати бар још неке идеје за игру да бих вам помогла ако се ви не сетите у међувремену. Тесто које сте направили чувајте у фрижидеру у затвореним посудама и тако вам може трајати недељама.
Да се не би тако брзо испрљало и накупило неких нечистоћа за свако играње одвојите део од једне лоптице а остатак вратите у фрижидер. Овакво тесто је слано и није препоручљиво да се једе. Ако је ваше дете склоно да ставља све у уста постоји и јестиво тесто за игру које је у том случају безбедно.Уколико некога од вас занима како се прави, написаћу текст и на ту тему.
Кад год исцрпите друге играчке и идеје за игру, имајте при руци у фрижидеру бар једну лоптицу теста и будите сигурни да детету то никад неће досадити.
Овако је изгледао један део наше игре 🙂
Извор: http://www.mamaitata.rs/
Odlican tekst, hvala. Ja sam sa svojim sinom kad je imao 2 god pravila plastelin po slicnom receptu ali smo pre samog igranja imali i sat vremena lude zabave oko same izrade testa – pustila sam njega da uradi sve sam, uz moju minimalnu pomoc. On inace obozava cimet i dala sam mu da tek malo zacini, medjutim on je sunuo celu kutijicu, ali je zbog toga bio presrecan, jer nam je citava kuca kad god se igrao s time mirisala na cimet. 🙂 Toliko je uzivao mesajuci sastojke (nije bilo kljucale vode) da se vec i tako izigrao, pa se tog prvog dana i nismo mnogo sa gotovim testom igrali. Ali od sutradan su krenule beskrajne igrarije. Omiljene su bile sa zabadanjem sibica – napravi tortu pa su to kao svecice, i onda smo slavili auticima rodjendan i pevali; ili iglice jeziću… Eto mozda nekom posluzi kao ideja.
Moj mladji sin je, medjutim, bas jedan od tih koje spominjete, i koji sve sto dohvati stavlja u usta. Zato bih vam bila zahvalna i za tekst o jestivom testu.
odlican tekst, sigurno cemo praviti domaci plastelin:)