Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић разговарао је у Лисабону са министром образовања Републике Португал Тијагом Брандаом Родригесом.
У средишту разговора била је размена искустава у областима законодавства, ране писмености, дуалног образовања и научној сарадњи.
Саговорници су се сагласили да је рана писменост веома важна, али да је до сада неправедно запостављана.
– У новим законским решењима коначно ћемо предшколско третирати као рану писменост, а не као чување деце у вртићима – истакао је министар Шарчевић.
Министар Родригес је казао да је и у Португалу такође у току измена законодавног оквира, али да је намера да рана писменост од четврте до шесте година постане законски обавезна.
– Већа аутономија основних школа и рад на законском дефинисању те аутономије је нешто на чему се у овом тренутку ради и у Србији и у Португалу – наводи се у саопштењу Министарства просвете.
– Као држави у којој се концепту дуалног образовања први пут озбиљно приступило ваша искустава су од великог значаја. За кратко време урадили смо много тога, повезали многе компаније и школе, паралелно радећи на прописима који би требало да уреде ту област образовања. Први пут план уписа у средње школе заснивамо и на интересима локалних самоуправа и компанија – рекао је Шарчевић, док је Родригес рекао да би план уписа требало да се ради у сарадњи са локалним самоуправама уз ослушкивање потреба привреде.
– У нашем систему по завршетку средње школе, ученик добије два сертификата, компанија издаје сертификат за практични део, док школа издаје други сертификат за општеобразовни део. План је да се до 2020. године у 50 одсто школа уведе дуални систем образовања – нагласио је Родригес.
Извор: Блиц
Super sve ce vaspitacice da urade, pa mozda i na fakultet decu da prate. Pametnice bice tu uvek pa i kad ih nezadovoljni roditelji gaze. Ali niko ih ne pominje za povecanje platee, ne pripadaju prosveti, lokalne samouprave im dele po nahodjenju a ne po zakonu, nemaju kolektivni ugovor… Pominju ih ministri kad njima zatreba
Baš tako, ne pripadaju školi i prosveti,a uče decu ono najbitnije-da budu ljudi. Ja bi im dao i benificirani staž.
Stručnjaci kažu daa je rano učenje takvih stvari štetna! Izgleda da naš ministar ne razume šta oni govore. Deca u tom periodu treba da se igraju a ne da uče slova!!!
Da, treba da se igraju ali I da kroz igru uce. Pasticnos decjeg mozga I spisobnost da prima I usvaja informacije pocinje da se usporava od sedme godine zivota. Od trece do pete godine mozak je najprijemcivljiji za ucenje govora a samim tim I jezika, koji, ako se tad sa stranim jezikom upozna, naravno kroz igru, moze da savlada skoro kao maternji. Tako ide I sa motornim I sa ostalim saznajnim sposobnostima. Dete ih do sedme godine usvaja kao zabavu, igru, salu I to treba iskoristiti. U moje vreme detinjstva deca su se druzila I ucila od starijih I vestijih a sad drze u rukama mobilne telefone I ne vide nikog s kim bi trbalo provesti vreme sam telefona. Kad smo ih do toga doveli, sad je momenat da ispravljamo greske
Samo ne znam kada će da se igraju. Ukinuti im pravo na dečije nestašluke u korist rane pismenosti. Možda zakasne….
Vaspitacice i sada pripremaju decu za skolu a ne SAMO DA IH CUVAJU!!!! Ocigledno ministar nije upoznat sa radom u predskolskim ustanovama, a to vreme kada su se deca SAMO CUVALA je proslo pre nekih 30 godina a mozda i vise. U vrticima postoji plan i program, i od najranijeg uzrasta se radi sa decom, a pogotovo sa predskolcima.
Baš tako, izgleda da naš ministar nije upoznat sa radom u vrtiću vaspitači se ne bave samo ČUVANJEM DECE strašno
Bolje bi vam bilo da zaposlite jos vaspitaca. 1 vaspitac na 30- oro dece to nema nigde…. optereceni su. Ne mogu ni osnovne radionice sa njima da rade. Da provode vise vremena u prirodi, vise fizicke aktivnosti, pesme, igre…. to treba deci obezbediti, a ne da uce da citaju i pišu sa 4-5 godina. Idiotizam. Ministar se dokazuje kome?preko nase dece. Budalastina. A da li se nesto pitaju gradjani u ovoj zemlji, ili svi oni odlucuju umesto nas…
Kako koji ministar stanje u prosveti sve gore!
Ovoliku razliku napraviti u zimskom raspustu između Vojvodine i uže Srbije je ravno budalaštini.
A onda sr ide na zamenu teza oko separatizma Vojvodine!Od višestranačja na ovamo ovo je najgori ministar prosvete!
Kompanije izdaju sertifikat za zsvrsen prakticni deo ,ucenik dobija svoju platu i vodi mu se radni staz.. Moja sestra je sa zavrsenim masterom volontirala u drzavnoj upravi godinu dana da bi na kraju samo njih 3 od 10 dobilo posao… tako da bi puno toga potrebno da se promeni kako bi zaziveo dualni sistem obrazovanja.. za pocetak da deca sa 6 godina krenu u skolu( kao u vecini zapadnih zemalja). U pretskolsko bi znaci isli od 5. godine gde bi 2 puta nedeljno isli u skolu na pretskolsko i polako se priremali za skolu.. ta deca treba da pored ranzih lepih stvari koje uce u pretskolskom, najpre nauce da drze olovku Kako treba, da crtaju razne vijuge, da im se pripremi rucni zglob za pisanje slova i brojeva.. ne vidim nijedan dobar razlog, a ni povod zasto bi neko dete sa 4 godine( rece ministar od 4 do 6) pocelo da se opismenjuje?!… pustite decu da budu deca…da se u vrticima socijalizuju, kreativno stvaraju, nauce ponesto o svetu oko nas… i nauce poneku pesmicu:)
O Boze, opet lupeta.
U skoli ce na velikim odmorima da imaju fizicke aktivnosti – umesto da doruckuju, uzinaju, porazgovaraju sa drugarima, izvriste se pubertetlije, i psihicki se pripreme se sledeci cas.
A u vrticu ce da uce da pisu i citaju, umesto da se igraju.
OK. Neka bude i tako.
A sta ce onda da rade u prvom razredu? A sta u drugom, itd?
SVAKI PUT SE ZAPITAM DA LI IMA EFEKTA PISATI KOMENTARE,ALI TO JE JACE OD MENE.NIJE MI JASNO ŠTO SE NE UGLEDATE NA NEMAČKI,AMERIČKI ILI…NORVEŠKI SISTEM OBRAZOVANJA…ILI JOŠ BOLJE POGLEDAJTE KAKAV SISTEM OBRAZOVANJA JE BIO 80-IH 90-IH GODINA U NAŠOJ TADAŠNJOJ DRŽAVI.VI NAM OD DECE PRAVITE JEFTINU RADNU SNAGU,A ONAJ KO IMA DA PLATI IĆI ČE U PRIVATNU ŠKOLU.ZNATE SRBI SU VEOMA BISTAR NAROD,PRONICLJIV,ALI SMO UPALI U APATIJU.MAJKA SAM TROJE DECE,I VOLELA BIH DA ODU IZ OVE DRZAVE KAD DODJE VREME,
Pa sta ako uce deca slovanece ih to ubiti dva sata dnevno od trece godine kada se radi sa decom intenzivno na kreativan nacin sa decom ona usvajaju sadrzaje bez problema.Ostatak vremena mogu provesti igrajuci se i napolju tako da ne gube nista.
To je samo jedan aspekt. NARAVNO deca do sedme godine lako upijaju SVE! Ali fizicki, psihicki i intelektualni razvoj su medjusobno povezani. Ili prostije ovako: sat vremena nakon ustajanja ja sam bas gladna. To ne znaci da treba da pojedem 6 sarmi, iako MOGU. Ako sa 3 godine ucim da citam, da li cu sa 28 da ucim da vozim trotinet a sa 46 da ucim da se druzim sa ljudima?
Gospodine Ministre, ako zelite stvarno nesto da uradite, onda prvo rasteretite grupe u vrticima.U svetu jedan vaspitac brine o 8 dece. Time bi vasa misija bila za`pamcenje a deca bi imala pravo detinjstvo i ako vam je do slova i njih bi savladali brzo i lako.Vratite besplatni engleski jezik za male skole.Hvala, sto nas slusate, citate i sto o ovome brinemo zajedno.
Radim sa decom predškolskog uzrasta u Srbiji, u inostranstvu, na srpskom,na engleskom već 13 godina-moje iskustvo a i nova naučna saznanja pokazuju da deca jesu sposobna za usvajanje simbola(čitaj slova) sa 3-4 godine. To ne znači da treba da usvajaju slova kao u 1 razredu O.Š. kod nas. Deca uzrasta 3-4godine treba prvenstveno da imaju široku paletu motoričkih i istraživačkih igrovnih aktivnosti kroz koje bi se razvijali i fizički i psihički, i otkrivali svet oko sebe. Dete sa 5godina je u potpunosti spremno na opismenjavanje ali i dalje to ne treba da bude primarna aktivnost, nego sama jedna u paleti aktivnosti koje će doprineti razvoju svestranog socijalnog bića.
P.S. Pratite interesovanje deteta-tada je spremno!
Ne razvijaju se strukture istom brzinom kod sve dece. Grafo-motoricke sposobnosti kod dece sazrevaju oko sedme godine i tada je pravo vreme da uce da pisu.To su norme, sto ne znaci da ne postoje odstupanja.SIguran pokazatelj jeste ispoljavanje interesovanja za tu aktivnost. Sa skolovanjem se pocinje kada je utvrđeno da je dete preslo na stadijum konkretnih operacija. To sto mogu da zapamte i prepoznaju simbol ne znaci da mogu adekvatno njime da se koriste. Obrazovanje mora da bude prilagođeno razvojnim sposobnostima deteta na svakom uzrastu, da prati i facilitira razvoj. Sto kod nas nije slucaj, a tek sa ovim idiotskim zakonima nece biti! Ako forsirate nesto za sta dete nije spremno, razvicete otpor prema tome, uverenje da je dete nesposobno, onemoguciti razvoj samopostovanja, samoefikasnosti i negativno uticati na razvoj. Upravo to se ovim rizikuje!!! Idiotski je provesti dva meseca uceci dete nesto za sta nije spremno i rizikujuci sve sto sam naveo, nasuprot dve nedelje aktivnosti kada jeste spremno!
Sve mi se cini da je nas ministar ministar ekonomije a ne prosvete.Raslojavanje stalezi odavno je pocelo i traje ,ali sada zele da nasa deca nemaju nikakvu mogucnost na upis za visoko skolovanje.Siromasnim roditeljima su bacili prasinu u oci sa malim parama u vreme trajanja dualnog skolovanja ,ali nigde ne govore kako deca nemogu dalje da se skoluju ako se odluce na dualno skolovanje.O tome svi cute. Otac radnik i sva pokoljenja moraju biti radnici.
Da se u ovoj zemlji sprovode tudji (korporativni) a ne nacionalni interesi, na najbolji moguc nacin je objasnio prof. dr Slobodan Reljic u emisiji Prosveta ima rec, br. 49.
Joj ovo je strasno. Sta ta mala djeca znaju ? Pa ja imam dijete tog uzrasta I ne mogu da zamislim da ona sad nesto uci. Oni su zeljni igranja I druzenja. Ovo je katastrofa
Evo pre par nedelja je na ovom istom sajtu objavljen tekst u kome piše doslovce:
„Деца која су почела да читају са 5 година током каснијег школовања лошије су читала од деце која су читање савладала касније.“
Naslov: „Рано учење – дугорочна штета“
„Бројне студије показале су да рано учење школског градива, мада у почетку побољшава резултате, заправо на дужи рок доводи до назадовања, нарочито у погледу друштвеног и емоционалног развоја, објашањава он.“
Dakle svesno se ide na upropaštavanje društvenog i emocionalnog razvoja dece… bravo!
Ne bi da koristim ministarsku terminologiju i puno pricam, a nista ne kazem.
Pokušaću da budem sadržajna i izložim kratak pregled Holandskog osnovnog obrazovanja sa akcentom na predškolsko obrazovanje i edukaciju uz malu analizu šta, zašto i kako.
U osnovnu školu se kreće sa 4 godine ( kad deta napuni tačno 4 godine) , može se reći predškolsko. Nastava za taj uzrast traje od 8:30 -15:00, a sredom i petkom od 8:30-12:00. Nakon škole odlaze u zavisnosti od radnog vremena roditelja ili kuci ili u boravak. Deca pod krovom te škole ostaju do završetka VIII razreda odnosno 12/13-te godine, u našim okvirima rečeno do zavšetka VI razreda. Škole su male i obično nemaju više od 300 učenika, uglavnom po jedno odeljenje svakog razreda-uzrasta. U toj školi nemaju nastavnike, vec učitelje obično dva učitelja koji različitim danima drze nastavu čak i iz istih predmeta, a tako je i u predskolškom uzrastu. Inače učitelji se menjaju svake godine. A iz mog iskustva to je dobro iz više razloga:
* Ne stvara se previše prisan odnos izmedju učitelja i deteta
* Smanjuje se mogucnost da neki učitelj ima privilegovanu decu
* Pruža se mogućnost da svi imaju “omiljenu” uciteljiču
* Poveća se mogucnost bolje prezentacije, nemaju svi učitelji iste zahteve, iste sisteme i mogućnosti davanja znanja
* Kombinacije učitelja u generaciji se menjaju pa se ne dopušta da i učitelji stvore previše uigranu tandem vezu koja bi mogla da se loše odrazi u odnosu prema nekom detetu.
Generalno se pruža šansa da u raznim slojevima populacije bude vise zadovoljnih roditelja, a naravno i dece i kreira sistem koji se ipak moze nazvati “po meri za svakoga”.
Iako škola i obrazovanje počinju vrlo rano, deca zbog sistema rada i odsustva presije i moranja, uz lagani tempo zaista usvajaju sa lakoćom materije i osvajaju znanje i što je najbitnije sa zadovoljstvom i uživanjem odlaze u osnovnu školu, što se svakako menja prelaskom u srednju školu i dolaskom puberteta.
Sistem je tako koncipiran da se ocenjuje sve i to vrlo nijansirano i precizno, ali decu to ne opterećuje, jer opšti utisak je da ocene nisu bitne već samo napredak vašeg deteta i njegov trud, mada je sa druge strane primetno da se ocene dobijaju ipak samo za sposobnosti. Ipak najbitnije je da vam učitelj kaze da dete napreduje, da se trudi i da pruža svoj maksimum. Ako vam to učitelj kaže, dobili bi najveće kritike ako bi pitali : „Ali zasto onda nema peticu iz …. „.
U uzrastu od 4-6 godina deca se ocenjuju iz sledećih „predmeta“ :
* – Maternji jezik / umni razvoj:
Mogu jasno nekome da objasnim šta mislim
Mogu/znam rečenice da sastavljam
Učestvujem u grupnom razgovoru u krugu
Mogu/znam reči da rimujem
Osnove čitanja/prepoznavanje slova
Pasivni vokabular
Aktivni vokabular
* – Dečja matematika:
Poznavanje brojeva
Poznavanje formi
Znam da brojim
Razumevanje brojeva – račun
* – Socijalno-emocionalni razvoj:
Igram se zajedno sa drugom decom
Mogu/želim podeliti materijale/igracke sa drugom decom – nisam sebičan
Želim drugima pomoći
Znam se brinuti o sebi
Pridržavam se školskih pravila ( poštujem red i disciplinu )
Mogu/umem/znam druge da saslušam
* – Igra, rad, ponašanje:
Mogu/umem da se igram/zabavim
Mogu samostalno da radim
Pridržavam se zadate teme/zadatka
Mogu/umem/znam da radim sa razvojnim materijalima
Moj radni tempo
* – Fizički razvoj i motorika:
– Gruba motorika:
Usudjujem se da radim zadate vežbe na gimnastici
Dobro sam pokretljiv
-Mala motorika:
Bojim unutar linije
Znam da sečem
Znam da savijam papir
Držanje olovke
* – Ekspresija
Učestvujem na casu muzike
Crtam, seckam, lepim
Kreativan sam
Inače, štampana slova se savladaju spontano, usput i “neobavezno“ i bez presije u predškolskom tako da u I razredu sa 6 godina startuju sa pisanim slovima. U predškolskom uzrastu se jako velika pažnja poklanja usmenom razumevanju pročitanih tekstova koje čita uciteljica i postavlja pitanja, sto predstavlja pripremu za najvažniji i najviše “vrednovan“ predmet u toku osnovne škole – čitanje sa razumevanjem. Kasnije u toku školovanja se čitanje sa razumevanjem obrađuje samo i isključivo na nepoznatim tekstovima.
U I i II razredu nema ni tekstualnih zadataka iz matematike, a ni pisanja sastava. Smatra se da je to neprimereno uzrastu.
U školi postoji individualni rad, ali je mnogo više zastupljen grupni rad. Kad deca vežbaju sede u grupi po 4-ro i imaju mogućnost kako da pitaju druga ili drugaricu, tako i učitelja, s tim što se pitanje postavlja pomoću kocke na kojoj stoji “?“ Učitelj šeta i usput pojedinačno odgovara svakom na pitanje. Znaci deca uče da budu strpljiva i da čekaju svoj red za odgovor. Tu se pravi razlika između mame koja uglavnom odmah reaguje na tvoje pitanje i učiteljice, koja je “mama“ od 25/toro dece.
U isto vreme ne moraju da rade svi isto. Ono što je bitno da deca nisu duže od 25 minuta posvećena jednoj temi/predmetu/materiji/igri i nema striktnog trajanja časa od 45min.
Inače u predškolskom uzrastu u učionici postoji kutak za igranje, edukativne igračke i materijali, ali sve se radi po nedeljnom planu i programu koji je za svako dete unapred pripremljen i odredjenim magnetnim simbolima pored imena deteta naznačen. Deci je petkom dozvoljeno da donesu igracku ( ali je preporuka da to bude neka drustvena igra ili igračke sa kojima se grupno mogu zabaviti ).
Ja pretpostavljam da bi reforma obrazovno školskog sistema i u Srbiji trebala to da podrazumeva, a ako smatrate da bi to bilo oduzimanje igre i stvaranje dodatnog tereta deci, a i roditeljima slobodno minirajte i nastavite sa …. “da, ali to bi kod nas bilo” …..
Ma pustimo decu da se igraju, a kad će ako ne tada.