Ја сам лења мајка. Уз то сам и себична и немарна. Хоћете да знате зашто? Е, па зато што желим да моја деца буду самостална, предузимљива и одговорна. Детету треба пружити могућности да испоље те особине.
Радећи у вртићу, нагледала сам се примера родитељске претеране бриге. У сећању ми је посебно остао трогодишњи Славик. Брижни родитељи су мислили да мора увек и све да поједе, иначе ће смршати. Не знам како су га код куће хранили, али код нас је дошао са јасним поремећајем апетита. Жвакао је и гутао механички све што бисте му дали. Требало је да га ми хранимо пошто „још не уме да једе сам“. И тако га ја храним први дан и на његовом лицу не примећујем никакву емоцију: приносим му кашу – отвара уста, жваће, гута. Морам рећи да кувару у нашем вртићу каша није баш ишла од руке. Тог дана многа деца нису хтела да је једу (и потпуно их разумем). Славик је појео скоро све. Питам га: „Да ли ти се допада каша?“ „Не.“ И отвара уста, жваће, гута. „Ако ти се не допада – немој да једеш!“ Славикове очи блеснуше од чуда. Није имао појма да може и тако. Испрва је Славик уживао у добијеном праву да не једе и само је пио компот. Потом је почео да тражи додатак за оно што му се свиђа односно да гура тањир с јелом које му се не свиђа. Стекао је самосталност у избору. Након тога смо престали да га ми хранимо пошто је храна природна потреба. И кад огладни дете ће и само јести.
“И тако је већ велико дете у вртићу чекало да га неко одведе у тоалет. Кад то нико не учини, дете се упишки у гаће, па се не сети нити да их скине нити да затражи помоћ. За недељу дана проблем је решен.”
Ја сам лења мајка. У неком тренутку сам постала лења да храним своју децу. Са годину дана, тутнула бих им кашику и села поред њих да и ја једем. Са годину и по већ су баратали виљушком.
Природна потреба је, као што знамо, и вршење нужде. Славик ју је обављао у гаће. Његова мама нам је рекла да га на свака два сата водимо у тоалет. „Код куће га ставим на ношу и држим га док све лепо не обави.“ И тако је већ велико дете у вртићу чекало да га неко одведе у тоалет. Кад то нико не учини, дете се упишки у гаће, па се не сети нити да их скине нити да затражи помоћ. За недељу дана проблем је решен. „Пишки ми се“ – обавештавао је поносно Славик целу групу одлазећи на WЦ-шољу.
“Чудесног ли преображаја код наше деце када дође бака! Старији истог часа заборави да уме сам да ради домаћи, да подгреје јело, да спакује књиге и да иде у школу. Плаши се чак и да заспи сам – мора баба да седи поред њега!”
Ја сам лења мајка. Преко викенда волим ујутро да одспавам. Једне суботе пробудим се око 11. Мој двоипогодишњи син гледа цртаћ и жваће медењак. Сам укључио телевизор, сам нашао диск. А старији, који има осам година, већ није код куће. Претходне вечери је добио дозволу да иде са другом и његовим родитељима у биоскоп. Рекла сам му да ми се не устаје тако рано. И ако жели у биоскоп, нека сам навије сат и нека се спреми. Далеко од тога да се успавао… Наравно да сам и ја подесила телефон да звони, ослушкивала како се он спрема и затвара врата, ишчекивала смс о другарове маме… али дете ништа од тога није видело.
Још сам лења и да проверавам школску торбу, опрему за самбо, да сушим ствари после базена и да радим с њим домаћи (узгред, засад добија четворке и петице). Лења сам и да бацам смеће, па га баца он кад крене у школу.
А имам и тај хир да га замолим да ми направи чај и донесе за компјутер. Све ми се чини да ћу с годинама постајати све лењивија.
Но чудесног ли преображаја код наше деце када дође бака! Старији истог часа заборави да уме сам да ради домаћи, да подгреје јело, да спакује књиге и да иде у школу. Плаши се чак и да заспи сам – мора баба да седи поред њега!
А наша баба није лења.
Деца су несамостална ако је тако згодније одраслима.
Превела: Весна Смиљанић Рангелов
Извор: Детињарије
Kako je lepo kad lenja mama zivi sama pa moze ovo ovako. Mi u zajednici mozemo samo da gledamo kako nam babe i dede od dece prave debile, i ako pokusate nesto da kazete ili im otvorite oci oni vas nahrene onim sto se ne jede… a nije bas da zivite u svojoj nego u njihovoj kuci i nije bas da imate gde da se vratite. Pa tako svaki dan slusate kako ste vi lenji i neposveceni deci, a baka, eto, ustala u 6 pa spremila kacamak, tortu, kolac, hleb, ispekla prase na raznju, vola u kupusu i sve to ceka zadrigle unuke, sina i muza. I dok se mljacka obavezno se inu prebaci kako je nesposoban i ne ume nista da radi…pitam se sto…hm hm…
E zato sam draga moja odabrala da živim u 30kv sa mojom petočlanom porodicom…. ali imamo lični mir i nemam nikoga da me hrani onime što se „ne jede“ i popuje o bilo čemu. Sve ima svoju cenu.
Draga moja, sve ima svoju cenu, zaista, ali da li to znaci da mi sto nemamo tih 30 kvadrata ne treba da imamo svoju decu i porodicu? I ja bih rado zivela u svojoj kuci, ali je nemam. A svakog dana slusam komentare ljudi koji NEMAJU POJMA kako sam srecna jer ima ko da mi „pomogne“ i da mi se nadje. Za cenu toga niko ne pita. Nego, Vi ste doneli odluku i svaka Vam cast sto zivite sami, ne znate cega ste se sve spasli, verujte.
Samostalnost ide sa zreloscu…Ako dete nije zrelo a vi ga vec osamostalili velika sansa je da je njegov put- snazljiv ali sa socioloskim psihozama…U prevodu dete uspesan biznismen koji je psihopata. …