Оштре реакције на изјаву Ане Брнабић о радном времену запослених у школама

Премијерка опет увредила просветаре
Директори школа воде рачуна колико неко ради у оквиру 40-часовне радне недеље, а уколико Ана Брнабић има сазнање да неки наставник проводи у школи три сата и да не ради свој посао како ваља, поручујем јој да се обрати министру просвете па да се такав директор школе разреши.
 То каже Јасна Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника Србије, реагујући на премијеркину изјаву која је изазвала буру незадовољства међу просветним радницима.
Говорећи о новом Закону о запосленима у јавним службама, Брнабић је рекла да у оквиру буџета фонд за плате неће бити већи, али ће на други начин бити расподељен, односно боље искоришћен.
– Тако се више неће причати о повећању плате од 10 одсто за све – и оне који проводе 12 сати на послу и оне који проводе три сата у учионици, а родитељи онда морају да плаћају додатне часове – поручила је Брнабић, која се и раније замерила просветним радницима, коментарима да имају месец дана зимског и два и по месеца летњег распуста.
Јанковић каже да је сличне коментаре о просветним радницима премијерка изнела и у свом обраћању поводом сто дана рада Владе.
– Ана Брнабић је као аполитична личност почела да прибавља јефтине политичке поене, али не знам у ком смеру то иде. Оваквим изјавама, са позиције на којој се налази, понизила је сваког ко ради у просвети. Премијерка очигледно није прочитала Закон о запосленима у јавним службама. У том закону пише да никоме неће бити ни повећана, нити смањена плата, тако да не знам о ком повећању она говори. Директор једино може да награди неког професора уколико сматра да је радио боље, али то аутоматски значи да неком другом наставнику или ненаставном особљу исти износ мора да узме – истиче Јанковић.
Она додаје да никада не би могла да каже да свих 130.000 људи у образовању ради добро или да нико не ради како ваља, те да је „веома опасно када се флоскула о просветним радницима као нерадницима који имају три распуста подржава са највиших места у држави“. Јанковић истиче да, ако Брнабић подржава такву урбану легену, као председница Владе која је донела Закон о основама система образовања и васпитања, има механизам да то спречи.
– Ниједан првак нема три часа дневно већ је недељни фонд 22 часа – каже председница Савеза учитеља Србије Наташа Николић Гајић, одговарајући на питање да ли је могуће да се толико задржавају учитељи у првом и другом разреду основне школе. Она каже да се у јавности радно време наставника поистовећује са бројем часова који представљају непосредан рад са ученицима у учионици, али да сем тога у 40-часовну радну недељу спадају писање припрема и припремање за часове, попуњавање документације (дневника, матичних књига, записника..), присуство седницама одељенског, стручног већа, педагошког колегијума и наставничког већа, стручно усавршавање, дежурства у школи, рад са родитељима, учешће у бројним тимовима у оквиру школе… Николић Гајић каже да у свакој струци постоје људи који свој посао не раде како треба, али да тиме треба да се баве институције, уместо да се блате сви просветни радници.
– Да би наставник провео осам сати у школи он пре свега мора да има место где да седи, а у 85 одсто школа не постоје услови за то, па смо принуђени да контролне и писмене задатке прегледамо код куће, као и да састављамо задатке и припремамо се за наставу – каже Јанковић.
Немају три распуста
Наше саговорнице тврде да просветни радници имају иста права као и сви други радници у Србији када је реч о годишњем одмору, те да су наводи о три распуста нетачни. Распуст је, кажу, за ученике, а наставници део годишњег одмора користе лети, а део зими.
– Немамо могућност да користимо годишњи одмор у марту већ искључиво кад су ђаци на распусту, никада не можемо да идемо на најјефтинија летовања у мају или септембру. Слободне дане користимо као и сви други запослени у Србији по Закону о раду и не видим због чега смо у привилегованом положају – истиче Јасна Јанковић.
 
Пише: В. Андрић
Извор: Данас