Осми разред основне школе школске 2017/2018. године завршиће 71.661 ученик, док у средњим школама има места за 76.064 ђака, па је број слободних места већи за 6,14 одсто од броја ученика који ће завршити основну школу.
Министарство подсећа да ће од наредне школске године бити уведени нови профили:
Електротехничар за информационе технологије, Техничар за ловство и рибарство, Техничар грејања и климатизације, Ливачки калупар, Бродомонтер, Електромонтер мрежа и постројења, Оператер основних грађевинских радова, Оператер у прехрамбеној индустрији, Цвећар – вртлар, Електротехничар рачунара, Електротехничар енергетике.
Уводе се и профили: Возач моторних возила, Техничар друмског саобраћаја, Туристичко-хотелијерски техничар, Грађевински техничар и Техничар за компјутерско управљање машина.
Образовни профил Туристичко-хотелијерски техничар замениће досадашњи образовни профил Туристички техничар, образовни профил Грађевински техничар замениће образовни профил Грађевински техничар за нискоградњу, док ће образовни профил Техничар за компјутерско управљање машина заменити досадашњи образовни профил Техничар за компјутерско управљање, наводи се у саопштењу.
Од наредне школске године у септембру ученици гимназија ће бирати два од шест понуђених изборних програма, што значи да ће недељно похађати два школска часа више.
Циљ ових измена у наставним плановима и програмима је да ученици усвоје критичко мишљење, да не уче градиво напамет, да повезују чињенице из више предмета, да се сретну са предузетништвом и тимским радом.
С новом школском годином стижу:
- Језик, медији и комуникација
- Појединац, група и друштво
- Здравље и спорт
- Образовање за одрживи развој
- Уметност и дизајн
- Примењене науке
У другој години гимназијалци могу да наставе да похађају исте предмете, али могу да изаберу и два нова програма уколико су се њихова интересовања променила. Када заврше другу годину, ученици бирају нова два, од укупно 9 програма, која ће учити у трећој и четвртој години.
Пракса за гиманзијалце
Од септембра гимназијалце очекује пракса са акцентом на природне науке. Физика, хемија или биологија ће се убудуће учити у лабораторијама, што значи да ће бити уведен повећан број часова због вежби.
У средњим стручним школама ће се и даље радити на дуалном образовању и повезивању школа са привредним субјектима
Prevodimo gimnazije u „stručne“škole.Zašto ih imenuju gimnazijama,nek se zovu informatika,fizika,jezici…….po čemu gimnazije šlepaju „smer informatika i sl.“.Nek otvore uspešna odeljenja „van gimnazija“ sa tim nazivima.
„Stručne“i „nestručne“ili obične gimnazije?Zar gimnazije nemaju svoj „status“.Zašto neko ne zaustavi ovo.Gde su forumi….ili svi preživljavaju al trenutno.Izgubilo se opšte obrazovanje a specijalni predmeti održe se u 2generacije i prođe im „moda,aktuelnost,prioritet“,jer su u startu neodrživi programi.
Ni do sad gimnzije nisu ličile ni na šta, a posle uvođenja dva nova časa totalnih besmislica, dođe mi žao budućih prvaka, svaki dan po sedam i više časova, bravo za ministra.
Totalna glupost,umesto da se postojeći program gimnazije reformiše i unapredi zatrpava se nečim novim i nejasnim.Još uvek se ne zna šta je sadržaj tih paketa niti ko će izvoditi to ludilo.
„Drustvo i zakoni“ su obavezan predmet za sve na Zapadu, a „Jezik, mediji i komunikacije“ se vecim delom obradjuju u maternjem jeziku, a jednim delom u obaveznom predmetu za sve „Kultura“ (dakle multidisciplinarno). Izborni premdeti kao i profil biraju deca pa u zavisnosti od izbora predmeta moguce je uzeti i dupli profil. I to nisu nikakvi programi po principu cas hocu, cas necu, pa u skladu sa interesovanjima i kadrovskim potencijalima pro forme. Ne moze tu da se govori o kadrovskim potencijalima, vec kvalitetna nastava i reforma zahteva i kadrovske promene. Zvuci kao „videla zaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu“.
Stručni komentar,sigurno radite u gimnaziji jer povezujete oblasti imate i predlog za kadrovske promene po sistemu 10 nastavnika radi sa po 10%(u radnom su odnosu,procenat nebitan!)
Hvala na komplimentu. Nisam strucnjak i ne radim u skoli, samo zivim u drugom realnijem sistemu, bacim povremeno pogled na decje knjige, odem na neki roditeljski, ponekad pogledan novosti na skolskom sajtu, cujem poneku decju pricu i imam zdravu logiku da brzo pohvatam i shvatim sustinu i point. Zato uvek imam realan odgovor na neko „zasto“ i „kako“. Navescu vam jedan primer kako funkcionise predmet „Drustvo i zakoni“…..Tema „Zakoni“. Deca prvo moraju da se upoznaju sa zakonima (upoznavanje ne znaci da nauce da deklemuju zakone, vec da nauce da ih primene), potom imaju test ….. raznorazne situacije i primeri da pronadju sta nije u skladu sa zakonom pozivajuci se na zakon. A potom se dele u grupe (njih 6-7 u grupi) dobijaju zadatak – proces i uloge ( „tema“- pokusaj ubistva u gril-kafeu prosipanjem vrelog ulja u lice….u pitanju su asocijalne osobe, osumnjiceni, svedoci, advokat, tuzilac ). Moraju sami da napisu skript (pojedinacno podele sta ce ko, pa se onda okupe da sve zajednicki oblikuju), da priloze dokazni materijal (slike, sminka „opekotine“ i sl.), a potom i komad da izvedu. Naravno u svakoj grupi se nalazi i neko ko pohadja teatar klas i ko je „direktor rezije“. Onda se komad u trajanju od 15min izvodi ispred razreda i ocenjuju ga kako druga deca, tako i nastavnik….ocene ne odstupaju previse, a najvisa ocena je bila 7,8 u skali od 1-10. Sto se tice predmeta „Jezik, mediji i komunikacije” u pitanju su argumentovane analize na osnovu postojecih izvora na razlicite zadate teme. Primeri …. „Pusenje- ko je kriv?“ (vlada, proizvodjaci ili konzumenti), „Doniranje organa za i protiv“ ili pak istorijska tema „Konflikt Izrael-Palestina“. Dakle teme su drustveno-politicke i taj esej/feljton/izvestaj/kolumna kako god ga nazvali ili koju god formu imao ima zadat broj reci i ne sme biti ni za ni protiv, vec argumentovana analiza. Dakle takve predmete moze predavati u kombinaciji neki visak iz biblioteke ili neki istoricar. Neku ekonomiju i mikroekonomiju sigurno ne. Norma od 10% …. to otprilike znaci da je to na pr. neki nastavnik istorije koji predaje samo jednom odeljenju. Zakonski mora da se propise minimalna i maksimalna normu ( minimalna mozda 50% od maksimalne sa mogucnoscu dopune u drugoj skoli ili prilikom ove vrste reforme kadrovskim popunjavanjem ). Za nekog u tom slucaju sigurno nece biti mesta. Dakle nema tu pre svega potrebe za izmisljanjem 6 novih predmeta …. tri su sasvim dovoljna….pod pretpostavkom da je ekonomija obavezan predmet za sve najmanje 1-2 godine. Ja govorim o gimnaziji. Ovaj program nije naravno svakom namenjen i u nizim nivoima je to sve jednostavnije i manje zahtevnije.