Родитељи предшколаца имају дилеме како се поставити према обуци читања и писања на предшколском узрасту. Њих очекује велика прекретница те је разумљиво што стрепе. Полазак детета у први разред представља завршетак потпуно безбрижног живота и наши малишани добијају обавезе. Ми се питамо да ли су им дорасли и како да их за њих припремимо.
Читање и писање их свакако очекују у првом разреду а многа деца већ у предшколском са лакоћом муче ове вештине. Да ли ће дете на предшколском узрасту овладати читањем и писањем или не зависи пре свега од индивидуалних разлика. Нека деца не показују интересовање, друга имају отпоре а трећа науче спонтано без посебног ангажовања. Како је могуће да ће они сутра седети у истој школској клупи?
Деца предшколског узраста почињу да показују интересовање за различитте области. Они су интелектуално на нивоу симболичког мишљења које је засновано на употреби представа и речи. Често постављају питања како би боље разумели свет који их окружује. На овом узрасту деца увиђају односе између објеката и почињу правилно да користе изразе већи, мањи, краћи, дужи, дебљи, тањи. Уочавају кључне карактеристике и разлике између неких категорија. То значи да могу да пронађу објекат који се разликује од осталих (лептир другачијих шара од осталих) и да обајсне разлику. Без обзира на индивидуалне разлике деца предшколског узраста би требало да буду на нивоу симболичког мишљења зато што је оно неопходан предуслов за овладавање читањем и писање. Читање и писање се заснивају на препознавању симбола. Само дете које може да уочи по чему се две шаре на крилима лептира разликују може да уочи и по чему се разликују слово х и к а без тога нема читања и писања. Зато деца на овом узрасту показују интересовање за слова. Препознају поједина слова, нпр. прво слово свог имена.
Развој писмености је ослоњен на функције и знања формиране током развоја говора. Она захтева потпуно разумевање језика и граматичке структуре. Деца показују интересовање за слушање прича које неко чита и са лакоћом их препричавају. Анализа и синтеза су у експанзивном развоју на овом узрасту а то значи да деца могу да поделе и саставе реченице најпре на речи, затим речи на слогове па на гласове.
Запамтите: Деца на предшколском узрасту не морају да знају да читају и пишу. Потребно је одредити ниво језичког развоја детета како би се на време уочила потреба за додатном стимулацијом. Логопед не процењује језички ниво детета само ради издавања потврде за упис у школу већ ради прављења индивидуалног плана стимулације. Уз адекватан савет на једноставан начин помоћи ћете свом детету да спремно дочека полазак у школу.
Извор: logopediavramovic.com
Ne slažem se . Poslušali smo savete i kad je dete pokayalo prvo interesovanje za slova da je ne učimo prosto smo je odvojili od toga. Onda je moja ćerka sa 4-5 godina počela da se bavi drugim stvarima. Naučila je note počela da piće pesme i snima na telefon jer nije znala slova. Matematika je isla genijalno učila mentalnu aritmetiku i došli smo u situaciju da dete množi i deli višecifrene brojeve iz glave svira klavir piše tako sto snima a ne zna slova. Učenje slova je u tom uzrastu bilo pakao, leto pre skole po 54-5 sati pisanja po 2 slova i čitanje pa po 3 pa po 4 celo leto smo proveli u tome. Prosto nije islo preskočena faya razvila druge sposobnosti i jos me gleda i kaže mi pa sta ce mi slova i Ajnstajn je prvo naučio note pa slova. Moj savet roditeljima onog momenta kad dete pokaže interesovanje a pokušajte da ga zainteresujete oko trece četvrte pomozite mu da savlada. Svi ćute ali kad deca krenu u skolu u startu ih selektuju u 3 grupe . 1, Čitace. 2 Oni koji znaju slova 3 Oni koji ne znaju. Svi pametuju a deca na***u . Učiteljice ne čekaju da svi savladaju idu napred zadaci iz matematike su slovni dzaba dete zna kad ne ume da pročita i tu kreće pakao. Od devera mali krenuo nespreman u školu po ceo dan rade sa njim pričamo o pametnom detetu sad su maloj promenili vrtić i sa 5 godina zna slova a kad sam im govorili nisu mi verovali. Naučite decu kroz igru čto više pre škole neka vežbaju pisanje u školi ali pametno je da nauče čitanje. Ujedno svaki roditelj koji ima mogućnosti neka dete sa 5-6 da završi pre polaska u školu upiše na mentalnu aritmetiku traje 2 godine dobro je da yavrči sa 7. Deca do 7 godina razviju dvojnu pažnju neverovatnu koncentraciju i sposobnost da lako uče i pamte posle prvog razreda zaista nema svrhe jer deca starija od 7 godina ne mogu razviti dvojnu pažnju. Uostalom to je drevna kineska metoda i kinezu uče decu sa 3,5 godine tim večtinama a u americi uvode u vrtiće i 1 razred kao obavezan predmet kod njih deca polaze sa 6 godina u školu.
Deca koje ne znaku da čitaju i te kako su u zaostatku….Imamo dete koje je krenulo u školu znajući da čita i dete koje nije znalo da čita…I verujte, učiteljice nemaju vremena da ih uče da sricu,jer ima i po koje dete inkluzivno na koje mora dosta pažnje da se obrati! Vas članak je divan, al zaključak pogrešan! Ko god ima vremena treba pre polaska deteta u prvi razred da radi sa njim samo na cituckanju!