Обустава наставе траје у неким школама од краја првог полугодишта. Како су најављивали из врха власти, фебруарске плате неће бити исплаћене онима који су рад обуставили. Међутим, то обећање испуњено је делимично. Неки наставници у обустави су добили 100 одсто првог дела фебруарске плате, други 70, трећи 30 одсто, а има и оних којима је исплаћено нула динара. Адвокат Данијел Динчић каже да за умањење није било правног основа, али напомиње да са кривичним пријавама против директора школа који су донели такве одлуке треба сачекати до 20. марта, када се исплаћује и други део плате.
Он каже да су запослени у обустави наставе сагласно Члану 39 Закона о безбедности и здрављу на раду, Члану 12 Закона о раду и Члану 60 Устава Републике Србије, те да нико коме је угрожена безбедност не мора да ради, односно ако му је угрожена безбедност може да одбије да ради.
”Тај исти члан 39 Закона о безбедности и здрављу на раду, каже у ставу 4 да је послодавац дужан, оног тренутка кад се запослени позове на угрожену безбедност, уколико сматра да то није основано, да позове инспекцију рада. Дакле, директори школа морали су позвати инспекцију рада, као надлежну инспекцију, они је требало да изађу и утврде да ли је безбедност угрожена или није и тек онда бисмо могли говорити о неком законском основу да се њима умањи или не умањи зарада. У овом тренутку тај основ не постоји.” – казао је адвокат Данијел Динчић.
Појашњава да директор не може да утврђује да ли је или није угрожена безбедност запослених, већ да то мора управо инспекција рада. На питање у колико је школа она изашла на терен, каже – ни у једној.
”У једној, колико је мени познато, директор је позвао инспркцију рада, али нису дошли. Пошто не постоји ни основ ни процедура за умањење плата, не може се водити дисциплински поступак без законског основа за то. Овде тај законски основ не постоји. Немају повреду на коју би се позвали и управо зато имамо велико шаренило у поступању школа.” – објашњава Динчић.
Каже да су неке школе доносиле одлуке да се запосленима умање плате без права на жалбу, што је само по себи незаконито.
”Неке школе су биле мало паметније па су донеле одлуку да се запосленима умањи зарада, уз могућност права на жалбу, али док је још трајао рок од 15 дана на жалбу, они су те зараде умањили што је такође незаконито. И имамо трећи случај, где је само умањена зарада без икакве одлуке.” – објаснио је адвокат.
Он потврђује став Удружења секретара школа да допис министра не може бити правни основ за умањење зараде школа, а да то мора бити устав, закон или неки подзаконски акт.
Независни синдикат просветних радника Србије саопштио је данас да су кривичне пријаве поднете, тим поводом, против Славице Ђукић Дејановић и финансијских саветника у школским управама.
”Чека се 20. март да се види да ли ће кривичне пријаве бити поднете и против директора који су умањили зараде. Јер, ако секретари директори кажу да не постоји законски основ за умањење зараде, а они то ипак ураде, они свесно крше законе ове земље.” – објаснио је адвокат.
Каже да би он, да је директор, увек поступио по закону.
”Мени ниједан директор не мора веровати, не мора веровати ни секретарима, довољно је да узме Члан 128 Закона о основама система образовања и васпитања и да у ставу 8 погледа какве ће последице бити ако умањи зараду. Може да узме и Кривични закон, да погледа кривичну одговорност директора, у Члану 359. Дакле директори који поступе противно Закону, они ће сносити одговорност, а министарка као подстрекач ће такоће сносити кривичну одговорност заједно с њима.” – казао је Динчић.
Он упозорава да је различито правно поступање у истим ситуацијама само по себи противзаконито, што је додатни проблем у овој ситуацији.
”Имамо ситуацију да је у неким школама запосленима који су били у обустави исплаћено 100%, негде је исплаћено 70%, негде 50%, негде 30%, негде није исплаћено ништа. И опет долазимо до тога да не постоји законски основ, а кад он не постоји, онда и не знате колико да умањите зараду запосленима. Одатле имамо и те различите ситуације, што је такође незаконито јер не можете у истим парвним ситуацијама да поступате различито према наставницима.” – истакао је адвокат.
Његов је савет да се сачека 20. март, како би се проверило да ли ће тад зарада бити исплаћена у целости.
”Морамо сачекати тај 20. март. Ако тада зарада буде умањена, иду тужбе против послодавца и кривичне пријаве против директора који су, као одговорна лица у школама. то спровели.” – објаснио је Дичнић.
Додатно је појаснио да се тужба подиже против школе, а кривична пријава против директора. Када се поступци заврше, школа ће имати законски основ да директора који је то спровео тужи и да тај износ потражује.
”Директор, дакле, треба да се придржава закона и да те обрачуне који су се вратили кажу ’не, тако је законски, тако су рекли и секретари, ми код тога стојимо’. Ти директори су заштићени” – рекао је Динчић.
Упозорава, упак, да су рокови ту прилично дугачки. И код кривичних пријава и код тужби.
”Ако директори или министарка, или било ко други, очекују да ће можда имати подршку власти која ће вршити незаконит притисак на судове, требало би добро да размисле. Јер ко може да им гарантује да ће за две или три или пет година, кад се та питања буду решавала, бити иста власт.” – казао је адвокат.
Он је потврдио да наставници и даље могу рачунати на бесплатну правну помоћ, а списак тих адвоката може се наћи на сајту Адвокатске коморе.
Упозорио је да се не користе примери тужби које сад круже интернетом јер су оне, објашњава, јако лоше написане.
”Неки примери тужби који круже су потпуно промашили тему и по мом мишљењу су написане тако да се ти захтеви одбију. Немојте користити никакве мустре, потражите стручну помоћ која је у овим случајевима бесплатна. Ситуације у школама су различите и тужбе морају бити прилагођене тим различитим ситуацијама. Нема јединствене форме тужбе за ову ситуацију.”
U koliko skola je bila Inspekcija rada da utvrdi bezbednost kad je prekinuto prvo polugodiste?
Poštovane kolege budimo ljudi. učimo decu i znanju i dobroti. Odakle ste koleginice?Ja sam Spomenka iz Pećinaca i nisam znala da postoji još jedna u prosveti.
kome mi da podnesimo prijavu protiv nezakonitog štrajk i obustave nastave?Nisu radili nema plate… Advokat samo misli da imaju pravo,ali sud je taj koji donosi odluku uzimajući u obzir i obustavu rada. Sve ostalo je samo manipulacije….Postoji još zakon o radu, postoji zakon o pravu deteta na osnovno obrazovanje…
Sta je sa zaposlenima koji su radili bez ijednog dana obustave, a nisu dobili platu? Ima nas dosta takvih.
Vama neka isplati zemo direktno pošto podržavate i pregovore sindikata bez članstva i neispunjavanje potpisanog sporazuma iz 23.
Vama jedino i ne treba da se da plata. Niste vi za vaspitni rad??
Advokati nemaju pojma sa obračunima plate, svi oni smo da bi uzeli pare obmanjuju svoje klijente, zna se kako se lični dohodak obračunava, po radnim nalozima, pa ko je kolko radio i svi znaju da prosvetni radnici nemaju pravo na štrajk pa neka se tuže s kim oće neće dobiti ništa samo će advokati biti u dobitku.
…pa lepo pise „advokati nude BESPLATNU pravnu pomoc!!!
a ti verglas ono sto si cula na Pinku. Boze koliko ћација!!!
лука,лука сада ће ти тај израз остати за цео живот,толко ти се свиђа.
Zar si ti nepismena!? O kakvom štrajku pričaš, ovde je na delu obustava rada zbog ugrožene bezbednosti.
Kako samo obmanjuju pre svega prosvetne radnike, a posle toga i sve nas koji smo pod direktnim udarom obustava…
Da je stvarno ugrožena bezbednost prosvetnih radnika, oni ne bi ni bili u školama, bili bi ili ispred škola ili ispred institucija koje trebaju da obezbede njihovu bezbednost.
Da li se prosvetni radnici u obustavi osećaju nebezbedno zbog naše dece? Postavlja se pitanje čemu poruke razrednih starešina po Viber grupama gde uveravaju roditelje da je obustava zbog podrške studentima ?! Šta više, u tim istim porukama sami prosvetni radnici kažu da su u nezakonskom štrajku?
Međutim, zahvalio bih na advokatu na veoma dobrom savetu. Sačekaću 20. mart i tužiti najpre direktora, pa razrednog, a zatim i svakog nastavnika za kog saznam da je agitovao za obustavu. Sve Viber poruke su sačuvane i biće dostavljene nadležnim organima, a u cilju opovrgavanja tvrdnje koju je dotični advokat izneo. Da se kolektiv škole nije izleteo možda bi im i ptošla ova laž o bezbednosti.
Ministarstvo prosvete je prekinulo prvo polugodište upravo zbog narušene bezbednosti u školama i nikada posle toga nisu objavili saopštenje da je bezbednost normalizivana, tako da, oni su otvorili primenu tog zakona kao razlog za obustavi nastave i možete njima da se žalite.
Profesore, procitajte ponovo dopis od 20.12.2024, sramota je da ovde sirite svoje neznanje! Proverite da niste mozda vi profesori doveli do toga da skole ne budu bezbedno mesto za decu? Procitajte i zakon da vidite ko ima prava da prekine polugodiste, profesori ili Ministar?
Možda se osećaju nebezbedno zbog vas agresivnih. Čitajući Vaš komentar, pomišljam da bi me bilo strah da ste roditelj u našoj školi.
U pravu ste, neće im biti prijatno kad ponovo otvore vrata škole. Narodski rečeno, pukao nam je film.
Do sada, u proteklih 7 godina, nismo ni jednom otišli na otvorena vrata, niti smo se bunili zbog bilo koje ocene, uvek smo se okretali detetu i zajedno prevazišli sve probleme. Međutim, došlo je vreme da se okrene list, i eto, imaćemo još godinu dana da ispratimo svaka otvorena vrata, i tražimo obrazloženje za svaku moguću ocenu, pa makar to bila i petica. Možemo reći da nam je proradio inat i želim svu sreću prosvetnim radnicima naše škole.
U toku je šesta nedelja nerada, i očekuju da poverujemo da će sve biti u redu i da je obustava u interesu dece… onda je dabar umotao čokoladu…
Bravo! Vreme je da mi roditelji preduzmemo nesto. Pricao sam do sad lepo, ali izgleda da ne pomaze. Predlozio sam direktoru da se pismeno izjasne i roditelji i profesori koji zele da ova obustava traje, pa da formira nova odeljenja gde ce ici deca koja nisu u obustavi. Ima dovoljno profesora koji nisu u obustavi koji mogu da predaju, ako nedostaje za neki predmet, neka nadje zamenu iz druge skole. Ne moze vise ovako!
Sve mi se čini da će sada prosvetni radnici proći kao nenastavno osoblje koje je tu ilo za regres i topli obrok. Ni jedan advokat koji je tvrdio da se dobija nije dobio postupak. Samo je vannastavne osoblje platilo veštačenje i sudske troškove. To je u trenutku bilo okvirno 3 plate van nastavnog osoblja
KO NETADU NEMA PRAVO NA PLATU, PA NI SOCIJALNI PROGRAM. ZA ARLAUKANJE, ZAVIJANJE I NASILNO BLOKIRANJE PUTEVA OD „NASILNIH PROSVEZARA“ NEŽELIM DA MOJ IJEDAN DINAR UĐE U NJIHOVE GOVNJIVE RUKE, TE PARE SU DRŽAVNE IZ BUDŽETA I ZATO PROSVETNI RADNICI DALJE TE PRLJAVE RUKE OD NARKDNIH PARA.
Замолио бих просветне раднике да не наседају на злонамерне савете. Шта више, погледајте сами законе и чланове које је колега навео, нису у сагласности с наведеним тврдњама. Примера ради, по члану 39. Закона о безбедности и здрављу на раду је тачно специфицирано под којим је условима обустава дозвољена, при чему ни једним од ставова тог члана не може да се правда обустава рада која је на снази у школама.
Да закључим, проверите све „добронамерне“ савете пре него се одлучите. Верујте само својим очима.
Totalno ste u pravu!
Primena mera bezbednosti i zdravlja na radu se ne odnosi na ovaj vid obustava rada, jer uopšte nije rec o istoj vrsti bezbednosti, jer se ovaj vid ugrozavanja odnosi pre na „bezbednost“ koja je u nadleznosti Ministarstva unutrasnjih poslova, a ne o merama po odredbama Zakona o BZR…
Ko razume, shvatice!
Bravo Roditelj
Dinar im ne bi dao pa neka štrajkuju do mile volje…
Banda jedna.
Jao, jao, jao! Nije lepo ni na ovaj način, kao što je to učinjeno u ovom tekstu, tvrditi nešto što nije baš pravo utemeljeno. Naime, zaposleni ima pravo da odbije da radi ako mu pteti NEPOSREDNA opasnost po život i zdravlje, zato što nisu sprovedene propisane mere BZNR. Advokati dobro znaju šta znači neposredna opasnost. Postoji „gomila“ sudske prakse o tome. „Pretnja“ direktorima da mogu odgovarati za štetu ((u smislu člana 128. st. 8. ZoOSOV), je takođe neosnovana, s obzirom na to da je odgovornost uslovljena namerom ili krajnjom nepažnjom. Advokati valjda dobro znaju šta to znači. Ima „gomila“ sudske prakse i o tome. I teorije (uči se na Pravnom fakultetu). Ovde o tome ne može biti ni govora iz mnogo razloga. Dalje, i Zakon o platama u javnim službama i Zakon o radu definišu da se zarada (iz čl. 2. Zakona o platama…) isplaćuje za rad u punom radnom vremenu, odnosno (po Zakonu o radu), zarada se sastoji od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu… I to je to! Zaposleni, s druge strane, nesporno imaju pravo da zakonitost obračuna (koji im poslodavac mora dati, bilo sa nulom ili određenim procentom) osporavaju pred nadležnim sudom. E, tu zaista, postoji mogućnost da u nekim situacijama zaposleni dokaže da mu radni (i neradni) sati nisu dobro evidentirani i obračunati i da delimično ili potpuno uspe u sporu. Ali to je će biti iscrpljujuće parničenje i dokazivanje, pa pretpostavljam da pojedini advokati tu vide svoju priliku. U svakom slučaju, mislim da su navodi o posledicama neisplačivanja zarada prosvetarima, iznete u ovom tekstu (sa krivičnim postupcima i sličnim dramatičnim ishodima) baš, baš neutemeljeni i neosnovani.
Tuži prvo ministarku što je poslala decu na raspust ranije iz bezbednosni razloga, koji očigledno još traju.
A sta cemo sa onim skolama koje nisu dozvolile inspekciji rada ni da udje i sve ,naravno ,stoji u zapisnicima inspektora.Zaigrali ste se pravnici,dragi.Pravite od prava i zakona filozofiju.
Zaposleni moraju konkretno da se izjasne od cega im preti ugrozenost po zivot na osnovu zakona o BZR-u da bi moglo da se uopste reaguje na zahtev. Zaposleni može da se pisanim zahtevom obrati poslodavcu radi preduzimanja mera koje, po mišljenju zaposlenog, nisu sprovedene Kada se takav zahtev dostavi direktoru ukljucuje se lice za bezbednost i zdravlje na radu radi pojasnjenja( svakako ima vise informacija) ako zaposleni i dalje smatra da mu je ugrozena brznednost ZAPOSLENI JE DUZAN DA OBAVESTI INSPEKCIJU RADA to vam je redosled koraka. Na zalost u svim slucajevima koje sam video samo je naveden clan zakona 39 i stav 1 sto je nedovoljno da bi se odreagovalo jer zaposleni nisu dalje dostavili sta je to u pitanju sto im ugorzava zivot. Tako da ova prica o odbijanju da se radi je na vrlo klimavim nogama
Potpisujem sve sto ste rekli! Pitam se ko su ovi pravnici koji ovako pogresno savetuju prosvetare??? Sad ih jos savetuju da uzmu novac koji ce im pokriti deo plate koji im nije isplacen ali u svrhu nastavka obustave. KRIVICNO DELO!!! Da li su ljudi toliko ograniceni da ne shvataju da ih neko placa da nastave sa nezakonitom obustavom zarad politickih ciljeva? Prosvetari sve dublje tonu!
Не рече ти нама госн’ адвокат ко је икада од професора казао да му је угрожена безбедност и да због тога одбија да ради? Ако професор то није казао директор није ни могао звати никакву инспекцију нити је био дужан да то уради!
Nastavnici svo vreme se izjašnjavaju da podržavaju studentske proteste sad kad im oduzeše platu setiše se da im je ugrožena bezbednost na radu, ajde tu laž i da progutamo al zar se oni ne zalažu zajedno sa studentima za pravednije i moralnije društvo. Pa gospodo nastavnici, da li je moralno ne dolaziti na posao a tražiti punu platu dok u isto vreme vaše kolege rade puno radno vreme. Da li je moralno, da ja radim i od moje zarade odvaja se za vašu platu a vi ne radite da li je to uopšte normalno.