Obustava nastave traje u nekim školama od kraja prvog polugodišta. Kako su najavljivali iz vrha vlasti, februarske plate neće biti isplaćene onima koji su rad obustavili. Međutim, to obećanje ispunjeno je delimično. Neki nastavnici u obustavi su dobili 100 odsto prvog dela februarske plate, drugi 70, treći 30 odsto, a ima i onih kojima je isplaćeno nula dinara. Advokat Danijel Dinčić kaže da za umanjenje nije bilo pravnog osnova, ali napominje da sa krivičnim prijavama protiv direktora škola koji su doneli takve odluke treba sačekati do 20. marta, kada se isplaćuje i drugi deo plate.
On kaže da su zaposleni u obustavi nastave saglasno Članu 39 Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, Članu 12 Zakona o radu i Članu 60 Ustava Republike Srbije, te da niko kome je ugrožena bezbednost ne mora da radi, odnosno ako mu je ugrožena bezbednost može da odbije da radi.
”Taj isti član 39 Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, kaže u stavu 4 da je poslodavac dužan, onog trenutka kad se zaposleni pozove na ugroženu bezbednost, ukoliko smatra da to nije osnovano, da pozove inspekciju rada. Dakle, direktori škola morali su pozvati inspekciju rada, kao nadležnu inspekciju, oni je trebalo da izađu i utvrde da li je bezbednost ugrožena ili nije i tek onda bismo mogli govoriti o nekom zakonskom osnovu da se njima umanji ili ne umanji zarada. U ovom trenutku taj osnov ne postoji.” – kazao je advokat Danijel Dinčić.
Pojašnjava da direktor ne može da utvrđuje da li je ili nije ugrožena bezbednost zaposlenih, već da to mora upravo inspekcija rada. Na pitanje u koliko je škola ona izašla na teren, kaže – ni u jednoj.
”U jednoj, koliko je meni poznato, direktor je pozvao insprkciju rada, ali nisu došli. Pošto ne postoji ni osnov ni procedura za umanjenje plata, ne može se voditi disciplinski postupak bez zakonskog osnova za to. Ovde taj zakonski osnov ne postoji. Nemaju povredu na koju bi se pozvali i upravo zato imamo veliko šarenilo u postupanju škola.” – objašnjava Dinčić.
Kaže da su neke škole donosile odluke da se zaposlenima umanje plate bez prava na žalbu, što je samo po sebi nezakonito.
”Neke škole su bile malo pametnije pa su donele odluku da se zaposlenima umanji zarada, uz mogućnost prava na žalbu, ali dok je još trajao rok od 15 dana na žalbu, oni su te zarade umanjili što je takođe nezakonito. I imamo treći slučaj, gde je samo umanjena zarada bez ikakve odluke.” – objasnio je advokat.
On potvrđuje stav Udruženja sekretara škola da dopis ministra ne može biti pravni osnov za umanjenje zarade škola, a da to mora biti ustav, zakon ili neki podzakonski akt.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije saopštio je danas da su krivične prijave podnete, tim povodom, protiv Slavice Đukić Dejanović i finansijskih savetnika u školskim upravama.
”Čeka se 20. mart da se vidi da li će krivične prijave biti podnete i protiv direktora koji su umanjili zarade. Jer, ako sekretari direktori kažu da ne postoji zakonski osnov za umanjenje zarade, a oni to ipak urade, oni svesno krše zakone ove zemlje.” – objasnio je advokat.
Kaže da bi on, da je direktor, uvek postupio po zakonu.
”Meni nijedan direktor ne mora verovati, ne mora verovati ni sekretarima, dovoljno je da uzme Član 128 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i da u stavu 8 pogleda kakve će posledice biti ako umanji zaradu. Može da uzme i Krivični zakon, da pogleda krivičnu odgovornost direktora, u Članu 359. Dakle direktori koji postupe protivno Zakonu, oni će snositi odgovornost, a ministarka kao podstrekač će takoće snositi krivičnu odgovornost zajedno s njima.” – kazao je Dinčić.
On upozorava da je različito pravno postupanje u istim situacijama samo po sebi protivzakonito, što je dodatni problem u ovoj situaciji.
”Imamo situaciju da je u nekim školama zaposlenima koji su bili u obustavi isplaćeno 100%, negde je isplaćeno 70%, negde 50%, negde 30%, negde nije isplaćeno ništa. I opet dolazimo do toga da ne postoji zakonski osnov, a kad on ne postoji, onda i ne znate koliko da umanjite zaradu zaposlenima. Odatle imamo i te različite situacije, što je takođe nezakonito jer ne možete u istim parvnim situacijama da postupate različito prema nastavnicima.” – istakao je advokat.
Njegov je savet da se sačeka 20. mart, kako bi se proverilo da li će tad zarada biti isplaćena u celosti.
”Moramo sačekati taj 20. mart. Ako tada zarada bude umanjena, idu tužbe protiv poslodavca i krivične prijave protiv direktora koji su, kao odgovorna lica u školama. to sproveli.” – objasnio je Dičnić.
Dodatno je pojasnio da se tužba podiže protiv škole, a krivična prijava protiv direktora. Kada se postupci završe, škola će imati zakonski osnov da direktora koji je to sproveo tuži i da taj iznos potražuje.
”Direktor, dakle, treba da se pridržava zakona i da te obračune koji su se vratili kažu ’ne, tako je zakonski, tako su rekli i sekretari, mi kod toga stojimo’. Ti direktori su zaštićeni” – rekao je Dinčić.
Upozorava, upak, da su rokovi tu prilično dugački. I kod krivičnih prijava i kod tužbi.
”Ako direktori ili ministarka, ili bilo ko drugi, očekuju da će možda imati podršku vlasti koja će vršiti nezakonit pritisak na sudove, trebalo bi dobro da razmisle. Jer ko može da im garantuje da će za dve ili tri ili pet godina, kad se ta pitanja budu rešavala, biti ista vlast.” – kazao je advokat.
On je potvrdio da nastavnici i dalje mogu računati na besplatnu pravnu pomoć, a spisak tih advokata može se naći na sajtu Advokatske komore.
Upozorio je da se ne koriste primeri tužbi koje sad kruže internetom jer su one, objašnjava, jako loše napisane.
”Neki primeri tužbi koji kruže su potpuno promašili temu i po mom mišljenju su napisane tako da se ti zahtevi odbiju. Nemojte koristiti nikakve mustre, potražite stručnu pomoć koja je u ovim slučajevima besplatna. Situacije u školama su različite i tužbe moraju biti prilagođene tim različitim situacijama. Nema jedinstvene forme tužbe za ovu situaciju.”
U koliko skola je bila Inspekcija rada da utvrdi bezbednost kad je prekinuto prvo polugodiste?
Poštovane kolege budimo ljudi. učimo decu i znanju i dobroti. Odakle ste koleginice?Ja sam Spomenka iz Pećinaca i nisam znala da postoji još jedna u prosveti.
kome mi da podnesimo prijavu protiv nezakonitog štrajk i obustave nastave?Nisu radili nema plate… Advokat samo misli da imaju pravo,ali sud je taj koji donosi odluku uzimajući u obzir i obustavu rada. Sve ostalo je samo manipulacije….Postoji još zakon o radu, postoji zakon o pravu deteta na osnovno obrazovanje…
Sta je sa zaposlenima koji su radili bez ijednog dana obustave, a nisu dobili platu? Ima nas dosta takvih.
Vama neka isplati zemo direktno pošto podržavate i pregovore sindikata bez članstva i neispunjavanje potpisanog sporazuma iz 23.
Vama jedino i ne treba da se da plata. Niste vi za vaspitni rad??
Advokati nemaju pojma sa obračunima plate, svi oni smo da bi uzeli pare obmanjuju svoje klijente, zna se kako se lični dohodak obračunava, po radnim nalozima, pa ko je kolko radio i svi znaju da prosvetni radnici nemaju pravo na štrajk pa neka se tuže s kim oće neće dobiti ništa samo će advokati biti u dobitku.
…pa lepo pise „advokati nude BESPLATNU pravnu pomoc!!!
a ti verglas ono sto si cula na Pinku. Boze koliko ćacija!!!
luka,luka sada će ti taj izraz ostati za ceo život,tolko ti se sviđa.
Zar si ti nepismena!? O kakvom štrajku pričaš, ovde je na delu obustava rada zbog ugrožene bezbednosti.
Kako samo obmanjuju pre svega prosvetne radnike, a posle toga i sve nas koji smo pod direktnim udarom obustava…
Da je stvarno ugrožena bezbednost prosvetnih radnika, oni ne bi ni bili u školama, bili bi ili ispred škola ili ispred institucija koje trebaju da obezbede njihovu bezbednost.
Da li se prosvetni radnici u obustavi osećaju nebezbedno zbog naše dece? Postavlja se pitanje čemu poruke razrednih starešina po Viber grupama gde uveravaju roditelje da je obustava zbog podrške studentima ?! Šta više, u tim istim porukama sami prosvetni radnici kažu da su u nezakonskom štrajku?
Međutim, zahvalio bih na advokatu na veoma dobrom savetu. Sačekaću 20. mart i tužiti najpre direktora, pa razrednog, a zatim i svakog nastavnika za kog saznam da je agitovao za obustavu. Sve Viber poruke su sačuvane i biće dostavljene nadležnim organima, a u cilju opovrgavanja tvrdnje koju je dotični advokat izneo. Da se kolektiv škole nije izleteo možda bi im i ptošla ova laž o bezbednosti.
Ministarstvo prosvete je prekinulo prvo polugodište upravo zbog narušene bezbednosti u školama i nikada posle toga nisu objavili saopštenje da je bezbednost normalizivana, tako da, oni su otvorili primenu tog zakona kao razlog za obustavi nastave i možete njima da se žalite.
Profesore, procitajte ponovo dopis od 20.12.2024, sramota je da ovde sirite svoje neznanje! Proverite da niste mozda vi profesori doveli do toga da skole ne budu bezbedno mesto za decu? Procitajte i zakon da vidite ko ima prava da prekine polugodiste, profesori ili Ministar?
Možda se osećaju nebezbedno zbog vas agresivnih. Čitajući Vaš komentar, pomišljam da bi me bilo strah da ste roditelj u našoj školi.
U pravu ste, neće im biti prijatno kad ponovo otvore vrata škole. Narodski rečeno, pukao nam je film.
Do sada, u proteklih 7 godina, nismo ni jednom otišli na otvorena vrata, niti smo se bunili zbog bilo koje ocene, uvek smo se okretali detetu i zajedno prevazišli sve probleme. Međutim, došlo je vreme da se okrene list, i eto, imaćemo još godinu dana da ispratimo svaka otvorena vrata, i tražimo obrazloženje za svaku moguću ocenu, pa makar to bila i petica. Možemo reći da nam je proradio inat i želim svu sreću prosvetnim radnicima naše škole.
U toku je šesta nedelja nerada, i očekuju da poverujemo da će sve biti u redu i da je obustava u interesu dece… onda je dabar umotao čokoladu…
Bravo! Vreme je da mi roditelji preduzmemo nesto. Pricao sam do sad lepo, ali izgleda da ne pomaze. Predlozio sam direktoru da se pismeno izjasne i roditelji i profesori koji zele da ova obustava traje, pa da formira nova odeljenja gde ce ici deca koja nisu u obustavi. Ima dovoljno profesora koji nisu u obustavi koji mogu da predaju, ako nedostaje za neki predmet, neka nadje zamenu iz druge skole. Ne moze vise ovako!
Sve mi se čini da će sada prosvetni radnici proći kao nenastavno osoblje koje je tu ilo za regres i topli obrok. Ni jedan advokat koji je tvrdio da se dobija nije dobio postupak. Samo je vannastavne osoblje platilo veštačenje i sudske troškove. To je u trenutku bilo okvirno 3 plate van nastavnog osoblja
KO NETADU NEMA PRAVO NA PLATU, PA NI SOCIJALNI PROGRAM. ZA ARLAUKANJE, ZAVIJANJE I NASILNO BLOKIRANJE PUTEVA OD „NASILNIH PROSVEZARA“ NEŽELIM DA MOJ IJEDAN DINAR UĐE U NJIHOVE GOVNJIVE RUKE, TE PARE SU DRŽAVNE IZ BUDŽETA I ZATO PROSVETNI RADNICI DALJE TE PRLJAVE RUKE OD NARKDNIH PARA.
Zamolio bih prosvetne radnike da ne nasedaju na zlonamerne savete. Šta više, pogledajte sami zakone i članove koje je kolega naveo, nisu u saglasnosti s navedenim tvrdnjama. Primera radi, po članu 39. Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu je tačno specificirano pod kojim je uslovima obustava dozvoljena, pri čemu ni jednim od stavova tog člana ne može da se pravda obustava rada koja je na snazi u školama.
Da zaključim, proverite sve „dobronamerne“ savete pre nego se odlučite. Verujte samo svojim očima.
Totalno ste u pravu!
Primena mera bezbednosti i zdravlja na radu se ne odnosi na ovaj vid obustava rada, jer uopšte nije rec o istoj vrsti bezbednosti, jer se ovaj vid ugrozavanja odnosi pre na „bezbednost“ koja je u nadleznosti Ministarstva unutrasnjih poslova, a ne o merama po odredbama Zakona o BZR…
Ko razume, shvatice!
Bravo Roditelj
Dinar im ne bi dao pa neka štrajkuju do mile volje…
Banda jedna.
Jao, jao, jao! Nije lepo ni na ovaj način, kao što je to učinjeno u ovom tekstu, tvrditi nešto što nije baš pravo utemeljeno. Naime, zaposleni ima pravo da odbije da radi ako mu pteti NEPOSREDNA opasnost po život i zdravlje, zato što nisu sprovedene propisane mere BZNR. Advokati dobro znaju šta znači neposredna opasnost. Postoji „gomila“ sudske prakse o tome. „Pretnja“ direktorima da mogu odgovarati za štetu ((u smislu člana 128. st. 8. ZoOSOV), je takođe neosnovana, s obzirom na to da je odgovornost uslovljena namerom ili krajnjom nepažnjom. Advokati valjda dobro znaju šta to znači. Ima „gomila“ sudske prakse i o tome. I teorije (uči se na Pravnom fakultetu). Ovde o tome ne može biti ni govora iz mnogo razloga. Dalje, i Zakon o platama u javnim službama i Zakon o radu definišu da se zarada (iz čl. 2. Zakona o platama…) isplaćuje za rad u punom radnom vremenu, odnosno (po Zakonu o radu), zarada se sastoji od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu… I to je to! Zaposleni, s druge strane, nesporno imaju pravo da zakonitost obračuna (koji im poslodavac mora dati, bilo sa nulom ili određenim procentom) osporavaju pred nadležnim sudom. E, tu zaista, postoji mogućnost da u nekim situacijama zaposleni dokaže da mu radni (i neradni) sati nisu dobro evidentirani i obračunati i da delimično ili potpuno uspe u sporu. Ali to je će biti iscrpljujuće parničenje i dokazivanje, pa pretpostavljam da pojedini advokati tu vide svoju priliku. U svakom slučaju, mislim da su navodi o posledicama neisplačivanja zarada prosvetarima, iznete u ovom tekstu (sa krivičnim postupcima i sličnim dramatičnim ishodima) baš, baš neutemeljeni i neosnovani.
Tuži prvo ministarku što je poslala decu na raspust ranije iz bezbednosni razloga, koji očigledno još traju.
A sta cemo sa onim skolama koje nisu dozvolile inspekciji rada ni da udje i sve ,naravno ,stoji u zapisnicima inspektora.Zaigrali ste se pravnici,dragi.Pravite od prava i zakona filozofiju.
Zaposleni moraju konkretno da se izjasne od cega im preti ugrozenost po zivot na osnovu zakona o BZR-u da bi moglo da se uopste reaguje na zahtev. Zaposleni može da se pisanim zahtevom obrati poslodavcu radi preduzimanja mera koje, po mišljenju zaposlenog, nisu sprovedene Kada se takav zahtev dostavi direktoru ukljucuje se lice za bezbednost i zdravlje na radu radi pojasnjenja( svakako ima vise informacija) ako zaposleni i dalje smatra da mu je ugrozena brznednost ZAPOSLENI JE DUZAN DA OBAVESTI INSPEKCIJU RADA to vam je redosled koraka. Na zalost u svim slucajevima koje sam video samo je naveden clan zakona 39 i stav 1 sto je nedovoljno da bi se odreagovalo jer zaposleni nisu dalje dostavili sta je to u pitanju sto im ugorzava zivot. Tako da ova prica o odbijanju da se radi je na vrlo klimavim nogama
Potpisujem sve sto ste rekli! Pitam se ko su ovi pravnici koji ovako pogresno savetuju prosvetare??? Sad ih jos savetuju da uzmu novac koji ce im pokriti deo plate koji im nije isplacen ali u svrhu nastavka obustave. KRIVICNO DELO!!! Da li su ljudi toliko ograniceni da ne shvataju da ih neko placa da nastave sa nezakonitom obustavom zarad politickih ciljeva? Prosvetari sve dublje tonu!
Ne reče ti nama gosn’ advokat ko je ikada od profesora kazao da mu je ugrožena bezbednost i da zbog toga odbija da radi? Ako profesor to nije kazao direktor nije ni mogao zvati nikakvu inspekciju niti je bio dužan da to uradi!
Nastavnici svo vreme se izjašnjavaju da podržavaju studentske proteste sad kad im oduzeše platu setiše se da im je ugrožena bezbednost na radu, ajde tu laž i da progutamo al zar se oni ne zalažu zajedno sa studentima za pravednije i moralnije društvo. Pa gospodo nastavnici, da li je moralno ne dolaziti na posao a tražiti punu platu dok u isto vreme vaše kolege rade puno radno vreme. Da li je moralno, da ja radim i od moje zarade odvaja se za vašu platu a vi ne radite da li je to uopšte normalno.