Savet koji mnogi roditelji daju deci je štetan – evo zašto nije dobro da ignorišu kada ih neko vređa i maltretira.
Roditelji imaju mnoge dileme u odgajanju dece, što je sasvim normalno jer niko ne zna odgovor na sve, niti kako je najbolje da se postavi u svakoj situaciji. Mnoge mame i tate, iz najbolje namere, savetuju svojoj deci da kada ih neko od vršnjaka vređa ili ponižava, prosto na to ne obraćaju pažnju. „Ne obaziri se na to i prestaće“, rečenica je koju mnogi kažu svojoj deci. Međutim, psiholog Elena Gorinova je za portal parents.ru objasnila zašto je to potpuno pogrešan savet.
Zašto nije dobro ne reagovati
Pristup koji podrazumeva nereagovanje na uvrede ili nasilje je pogrešan. Izostanak reakcije deteta zapravo znači da se potiskuju negativne emocije, da je uloga žrtve upitna (jer se žrtva ne opire) i ne postoji nada za pomoć spolja, kaže psiholog Gorinova.
„Ako vas neko ponižava, tuče, narušava vaš privatni prostor ili vas vređa, neophodno je da reagujete. Osim toga, reakcija je neophodna i kada niste žrtva, već svedočite nekom maltretiranju. Tolerancija na agresiju je ozbiljna posledica maltretiranja, slična je posttraumatskom stresnom sindromu. Dete koje ne reaguje ni na koji način na agresiju (bilo da se vrši nad njim ili nekim drugim) ima smanjeno poverenje u druge i sposobnost da pravilno pristupi situaciji, trpe njegova empatija i samopoštovanje“, upozorila je ona.
Psiholog ističe da onaj ko maltretira dete neće prestati zbog toga što ono ne reaguje, zato nema smisla odlagati reakciju. Drugo, time što mu kažete da ne obraća pažnju na uvrede i probleme koje ima, poništavate njegova osećanja. Treće, navodi psiholog, jake emocije koje se potiskuju stvaraju još stresa, pa čak mogu da dovedu i do nekih bolesti.
Kako artikulisati emocije
Ljutnja, krivica, bes, ogorčenost, bespomoćnost, koji se ne izraze i ne prožive pravilno, mogu da izazovu depresiju i neuroze kod tinejdžera. Zato psiholog Gorinova daje važne savete o tehnikama artikulacije emocija kojima možete da naučite svoje dete. Pokušajte: „Osećam; zbog; i želim“ – evo kako to funkcioniše.
Recite za sebe: „Osećam (nešto) zbog (nečega što mi ne prija) i želim (to i to)“.
Na primer: „Osećam se bespomoćno jer mi se Saša i Katarina smeju zbog naočara, ali želim da normalno razgovaram sa svima u razredu“.
Izražavanje emocija će detetu pomoći da razume šta želi i šta mora da uradi da bi to ostvarilo.
Najbolja reakcija deteta na nasilje i maltretiranje je upravo jaka reakcija neslaganja, suprotstavljena nasilniku, interakcija sa svedocima, koji u velikoj meri određuju ishod nekog sukoba.
Jako je važno da tinejdžer ima priliku da izrazi svoje mišljenje i da utiče na važne odluke. Dom i porodica su sigurna zona gde dete može da vežba svoje veštine kontrole, rešavanja konflikta i samoizražavanje.
Psiholog na kraju ističe da je važno da objasnite detetu da bilo ko može da postane žrtva. To će pomoći da se tinejdžer ne plaši i ne oseća stid da razgovara sa odraslima kojima veruje ukoliko ga neko maltretira.
Sve je to lepo samo što u praksi baš i nije tako.Dete se žali,saslušate ga,u kažete na problem razrednim starešini,na ČOS-u se i tome priča,mali nasilnik nazove vaše dete kukavicom pa sledi nova serija još goreg maltretiranja.Druga mogućnost je kad vaše dete uzvrati udarac pa onda budete pozvani na razgovor i kritikovani što ste rekli detetu da ne sme da udari prvo,ali i da ne treba da dozvoli da ga neko bije.Komplikovanija je to tema od onih nekoliko redaka i saveta .
Dijete se odgaja i osamostaljuje ( u mišljenju i ponašanju) od rođenja !!!
I bez obzira na odgoj veliki značaj ima narav djece, čak prvih srodnika, brat, sestra…
I dobro je čuti stručne savjete.
Od malena uciti decu da ne daju na sebe bez obzira na posledice. Mislim naravno na manje konnflikte, verbalne , pa i cuskanke, ne na nesto krupno. Ali da se dete uci da se okrene u momentu i odreaguje bez razlike ko je u pitanju… Takodje da reaguje ako vidi da drugog maltretiraju, koga god, starca, dete, zenu… Dostojanstvo nema cenu, a zivot je jedan i treba izgradjivati dostojannsvene, pristojne, postene i hrabre ljude.
Bilo bi lepo da ovaj tekst prosledite Osnovnim školama u Paraćinu, jer u njima baš vlada psihičko vršnjačko nasilje nad decom( vredjanje čak i članova porodice, psovanje, polevanje vodom, gadjanje papirima i raznim drugim stvarima, sakrivanje stvari… ) a rezredni starešina i ostali nastavnici uporno savetuju deci i roditeljima da ,, ignorišu,, nasilnu decu. Čak deca koja se verbalno suprostave nasilnoj deci, dobijaju opomene i smanjeno vladanje.
Tacno Jasminka, morao sam da naucim cerku da odgovara istom merom i da udari kad se za to ukaze potreba jer je to jezik koji ti mali nasilnici razumeju. Bilo je poziva iz skole, ali sam im na nimalo prijatan nacin objasnio da sam preuzeo vaspitavanje svog deteta jer od njih, takozvanih pedagoga nema vajde.
Sve je u redu- kažete detetu da uzvrati i ono to uradi ali je problem što dete ne razlikuje kad i koliko uzvratiti.. I nasilnike to roditelji uče pa nastanu opasne situacije te nasilnici „postanu žrtve“ roditelji smatraju da su stigmatizovani, izazvani…mnogo je teško.
Tako je 100 posto.
Dete ne sme da se brani, a ukoliko reši da se brani, stave ga u isti koš sa nasilnikom. Treba da ćuti, trpi i samo tako je žrtva. I tu se priča završava..
Ništa ne rešavaju, samo su im puna usta o nasilju.
Tanja, u pravu ste. Moja ćerka je bila maltretirana u srednjoj školi, nazivana pogrdnim imenima, vređana verbalno, a kada se pokušala odbraniti , bila je stavljena u isti koš kao i dečko koji je vršio mesecima mobing nad njom, a razredni starešina medicinske škole je mojoj ćerki smanjila ocenu iz vladanja kao i njemu. Niko nije hteo da sasluša, rekli su da su njih dvoje isti, on, koji je maltretirao i ona, koja se branila. Ali, razredna se najela mnogo kobasica, kulena i ostalih prerađevina mesnih od njegovih roditelja, koji su imali tada mesnicu. Toliko o pravdi u ovoj državi.
ja na prozivke i nasikje idgovaram smehom i onda kazem kako je to naravno tacno jer me kritikuju i unizavaju savrsena bica bigon dana i da ja nemam sta tu da dodam. i to opet sve sa osmehom. pa im glupo sto ispali glupi u drustvu.
Ne smeju da vrate samo da tuze jer u suprotnom vas tretiraju isto kao roditelje nasilnika. Tako se stvaraju poslusnici, koji nista ne znaju sami da rese sem da se obrate velikom bratu pa da ih on zastiti.
u vreme mog detinjstva svet nas dece je bio uglavnom naš i nismo mešali roditelje u naše sukobe. Umeli smo dobro da se ispesničamo i već posle kratkog vremena ponovo da se družimo kao da ništa nije bilo. Umeli smo da budemo i solidarni i da štitimo slabije od onih jačih koji su bili skloni nasilju. Jednostavno za većinu nas je bilo neprirodno da velike mešamo unaše stvari.
U školama rade psiholozi i pedagozi koji ne mogu ni sebi da pomognu, a kamoli ugnjetavanom detetu. Nadležnost prebaciti na policiju i ostro kaznjavanje nasilnika i njegovih roditelja
onaj ko savetuje nekoga da ne reaguje, zapravo želi da problem otkloni od sebe, da se ne bi zamarao sa tim. a ako se ugnjetavani žali, onda kazniti obe strane, bez ispitivanja ko je kriv. tako je najjednostavnije. šta nekog briga za traume koje mu ostaju, iako ima vlast da to spreči. osetio na svojoj koži.