Aktiv psihologa i pedagoga zaposlenih u školama: “Ako se sporni član 5 novog Pravilnika ne povuče, obratićemo se Ustavnom sudu kako bi se procenila zakonitost Pravilnika”

“Analizirajući momenat za donošenje novog Pravilnika o ocenjivanju učenika u osnovnom obrazovanju od 6. februara 2024. godine ne možemo se oteti utisku da je zakonodavac (Ministarstvo u tehničkom mandatu) hteo jednim potezom da ishitreno uredi mnoge stvari koje u našem obrazovanju treba da se unaprede i urede, navodi se u dopisu koji je juče ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović uputio Aktiva pedagoga i psihologa zaposlenih u školama.

 

Oni smatraju da je trebalo zadržati pravilo vezivanja broja izostanaka sa ocenom iz vladanja, što je dugo godina bilo na snazi u prethodnim pravilnicima.

“Jedan od pređašnjih ministara prosvete se ”posipao pepelom” priznajući da je Ministarstvo za njegovog mandata „grubim makazama uređivalo sistem“ što je za posledicu imalo da su mnoge stvari u prosveti nepovratno unazađene, umesto da se unaprede. Izražavamo strahovanje da ista sudbina može zadesiti i Ministarstvo u tehničkom mandatu koje neodmerenim potezima u poslednjim momentima ”produžetaka utakmice” nastoji da popravi utisak dugogodišnjeg nebavljenja suštinskim problemima u prosveti.” – stoji u dopisu u koji je naša redakcija imala uvid.

“Ukoliko je u pitanju pokušaj Ministarstva prosvete da na „mala vrata“ uvede stručne saradnike u preispitivanje ispravnosti ocenjivanja nastavnika, treba napomenuti i da smo i do sada u skladu sa Zakonom bili obavezni članovi komisija za prigovore na ocenu, ali da je konačnu odluku o tome donosio direktor škole. U vezi sa navedenim Pravilnikom nije jasno na koje se zadatke stručnih saradnika mislilo (a da imaju veze sa ocenjivanjem), a da pri tome svaki roditelj ima direktan uvid u naš rad?” – pitaju se članovi Aktiva pedagoga i psihologa.

Oni podsećaju da pedagozi i psiholozi posećuju časove, pregledaju ES – dnevnik, daju predloge stručnim većima za unapređenje ocenjivanja, a kao članovi Pedagoškog kolegijuma i Nastavničkog veća daju predloge unapređenja obrazovno-vaspitnog rada u celini.

“Ukoliko je na delu preispitivanje našeg celokupnog rada od strane roditelja, naše članstvo je s razlogom uznemireno i zapitano – da li je ovo finalni udarac našoj službi? Smatrali smo da smo otvorili vrata konstruktivnog dijaloga i saradnje sa nadležnima, nastojeći da se naša pozicija, odgovornosti i materijalni položaj urede na jedan transparentniji i pravedniji način. Prihvatili smo da prva faza bude bavljenje kompetencijama rada koje za našu profesiju nisu postojale.” – podsećaju članovi Aktiva.

U spornom Pravilniku navodi se rečenica da „u slučaju da roditelji više od polovine učenika iz istog odeljenja smatraju da stručni saradnik ne ostvaruje zadatke propisane Zakonom, obraćaju se odeljenjskom starešini preko predstavnika roditelja u savetu roditelja dopisom koji je prethodno zaveden“.

“Roditelje, kao naše saradnike u radu, uvažavamo i imamo svakodnevnu saradnju sa njima, ali nije jasno od kada su postali nadležni i stručni da se bave našim kompetencijama i sveukupnim radom? Posebno je sporan „princip većine“ kome uopšteno uzevši, prvi put svedočimo u našem prosvetnom sistemu, a po kome se stručni saradnik i nastavnik stavlja na stub srama celog odeljenja, a potencijalno i Saveta roditelja.” – navodi se u dopisu.

Ministarstvo bi, kažu iz Aktiva pedagoga i psihologa, trebalo da raspolaže podacima koliko su naše službe po školama opterećene, odnosno koliko malo pedagoga i psihologa radi u školama.

“Podsećamo Vas da su stručne službe i dalje krnje i da svaka škola u Srbiji nema zaposlenog po jednog psihologa i jednog pedagoga pa samim tim neke navedene mere nisu ostvarive u svim osnovnim školama. Umesto da se ozbiljno razmotri APEL sveukupne javnosti – stručne i laičke, da se ovaj broj HITNO uveća, izloženi smo dodatnom poniženju i stavljanju pred nemoguću misiju – udovoljiti po svaku cenu zahtevima roditelja, koji na osnovu nejasnih i proizvoljnih kriterijuma, mogu da ospore naš rad i stručnost ili da nam spočitavaju apsolutnu preopterećenost naše službe za rešavanje svih i svakojakih školskih problema.” – navodi se u dopisu upućenom ministarki.

Stručni saradnici u školama podsećaju i da poseban problem predstavlja mučan utisak da je ovo odličan mehanizam da se ”oružje za disciplinovanje” i ”odstranjivanje nepodobnih” između redova prepusti u ruke roditelja.

“Naš rad je, kada su u pitanju učenici i nastavnici, puno složeniji od pukog individualnog rada sa đacima, a taj rad često ne donosi rezultate, ako se učenicima bavimo samo mi. Da bismo postigli bilo kakav efekat neophodna je saradnja svih aktera u školi, pa je ovako sročen član dodatni pritisak na stručnu službu, a otvara vrata i za mobing.” – tvrde pedagozi i psiholozi i kažu da se posebno problematičan deo odnosi se na sekretare škole.

“Kojim zadatkom je Zakonom propisano i omogućeno, o kompetencijama da i ne govorimo, da se sekretari bave našim radom? Mi polažemo zakonski deo za licencu, pa sebe ne smatramo kompetentnim da sudimo o radu sekretara škole. Takođe, tužno, ali istinito, što potvrđuje i ovaj Pravilnik, jeste neprepoznavanje uloge stručnih saradnika u Strategiji obrazovanja. Mnogobrojni natpisi u medijima i ovakvi stavovi Ministarstva pokazuju da smo od vodeće uloge došli do toga da naše (nepostojeće) kompetencije preispituju roditelji?!

Poštovani predstavnici Ministarstva prosvete, upisati i završiti psihologiju i pedagogiju nije nikada bilo ni lako, niti jednostavno. Školovali smo se zato što smo želeli da se bavimo decom i njihovim obrazovanjem i NISMO zalutali u prosvetni sistem, kao mnogi koji su danas u njemu. Treba da budete i svesni, da ovakvim postupcima i rešenjima, nepovratno zatvarate vrata prosvete, nekim budućim generacijama mladih entuzijasta. SAMO zahvaljujući tom i takvom entijazmu i sada, ceo sistem obrazovanja po/stoji, a ne zahvaljujući nakaradnim formalnim dokumentima, pisanim grubom rukom nekog činovnika.

Smatramo da je nedopustiv način na koji nas Ministarstvo ovim Pravilnikom degradira u našim očima, ali i očima svih ostalih aktera obrazovnog sistema. Ukoliko se sporni član 5 ovog Pravilnika ne povuče, obratićemo se Ustavnom sudu kako bi se procenila zakonitost ovog Pravilnika.” – zaključuju iz Aktiva pedagoga i psihologa zaposlenih u školama.