За школску 2016/17. годину Министарство просвете, науке и технолошког развоја припремило је јединствени анкетни лист у поступку одабира изборних предмета, као и јединствену методологију на основу које се формира листа понуђених предмета за сваки разред и сваку школу.
У складу са прописима којима се уређују наставни план и програм за основну школу, ученици ће на основу писаног изјашњавања родитеља, а у складу са прописима којима школа располаже и одлуком школе, поред обавезног изборног предмета (верска настава и грађанско васпитање) изабрати још један од предвиђених изборних предмета.
Предмети су разврстани у две табеле. Прву табелу (табела А) чине предмети које школе могу да понуде на основу својих могућности, односно расположивости наставног кадра. Школа ће донети одлуку које од предмета из табеле А ће бити понуђени за сваки разред.
Другу табелу (табела Б) чине предмети чија реализација ће бити могућа и на нивоу више школа како би се омогућила доступност језика националне мањине са елементима националне културе свим ученицима у срединама где живе припадници појединих мањина. Избор који предмети из табеле Б ће бити понуђени доноси руководилац школске управе у договору са Министарством просвете, науке и технолошког развоја за сваку основну школу која се налази на територији школске управе (линк на Прилог).
АНКЕТИРАЊЕ О ЗАИНТЕРЕСОВАНОСТИ УЧЕНИКА ЗА УЧЕЊЕ КРОЗ ФАКУЛТАТИВНУ НАСТАВУ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ (Прилог)
Такође, у току школске 2016-17. године, Министарство просвете, науке и технолошког развоја ће обезбедити да заинтересовани ученици у Републици Србији имају могућност да уче језике и културу националних мањина, кроз различите облике ваннаставних активности, односно факултативну наставу, зимске и летње школе, радионице или друге облике рада.
Више информација на МПН
Anketa za izbornu nastavu došla je tri dana pred kraj školske godine.
Da li neko tamo zna koliko vremena treba školama da prikupe ankete nazad. I da li nekog tamo zanima TO što se MI brukamo pred roditeljima? Što dva puta dajemo anketu za izbornu nastavu. Što trošimo i vreme i papir za štampanje, i ono malo snage što nam je ostalo. Važno je da će neko tamo isterati svoju viziju uvažavanja nacionalnih manjina. Zar to nije moglo bolje da se isplanira?
Гледам нешто овај прилог бр. 3. Наведен је, примера ради, Сомбор. Нуди се мађарски језик са елементима националне културе, и хрватски са елементима националне културе. Али, за мађарски се гарантује извођење наставе у школи, а за хрватски је остављена могућност да се настава реализује у једној школи за децу из више школе (ако сам добро разумео). Зашто се фаворизује један језик, и то мађарски, у граду у коме по попису има 6,01 % Хрвата, а 5,98 % Мађара? Осим тога, молим надлежне да не бламирају Министарство него да исправе правописне грешке у упитнику, да ам се не смеју родитељи. Дакле, није елемнтима него елементима, није заокужите него заокружите, није разредни старешина него одељењски старешина, није планови и програму, него планови и програми, иза године иде тачка.
A broj lične karte sa šalju direktno Šabiću jer nema zakonskih osnova za prikupljanje istog od strane škole.
U prilogu broj 4 dva puta pišu rumunski jezik, ali pošto su rekli da ne smemo da ispravljamo, nismo ispravljali. 🙂
Изборни предмети се бирају а уџбеници су већ изабрани.