Nakon što su reprezentativni sindikati u prosveti sklopili dogovor s Vladom Republike Srbije, u jeku studentskih protesta i ujedno prihvativši da odustanu od insistiranja na tome da Vlada ispuni ono na šta se Protokolom iz 2023. obavezala, veliki broj nastavnika je izrazio nezadovoljstvo kroz zakonski štrajk ili kroz potpunu obustavu nastave.
Jedan od razloga nezadovoljstva bilo je i naglo završeno prvo polugodište, što nastavnicima nije ostavilo dovoljno vremena da ocene zaključe, ali ni učenicima da ih poprave.
Međutim, s obzirom na to da nisu mogli da računaju na podršku sindikata, oni nastavnici koji su se opredelili za neki vid obustave morali su da traže drugi način udruživanja. Tako je nastala i Asocijacija škola u štrajku.
Jedan od osnivača, Aleksandar Vinić, nastavnik je tehnike i informatike u Osnovnoj školi „Branislav Petrović“ u Slatini kod Čačka već 25 godina.
Za naš portal kaže da je Asocijacija škola u štrajku nastala kao posledica činjenice da je protest prosvetnih radnika prethodnih nedelja prerastao okvire sindikata i potrebe da se nastavnici koji su u štrajku na neki način udruže.
„U mnogim školama u Čačku, kao i u drugim gradovima, organizovali su se kolektivi škola i doneli odluke o obustavi nastave, nezadovoljni onim što su predstavnici reprezentativnih sindikata potpisali sa Vladom Republike Srbije, kao i iz želje da se podrže studentski protesti.“ – kazao je Vinić.
U utorak, 21. januara, drugog dana potpune obustave, organizovan je sastanak u Čačanskoj gimnaziji kome su prisustvovali predstavnici više gradova iz Zapadne Srbije, u kojima je nastava u tom trenutku bila obustavljena.
„Postignut je dogovor da se u što kraćem roku formira neka vrsta udruženja koja bi okupila sve škole u Srbiji koje su u štrajku, nevezano za to da li su sindikalno organizovane ili ne. Narednog utorka, 28. januara, takođe u Čačku, zvanično je i formirana Asocijacija škola u štrajku.“ – objasnio je Aleksandar Vinić kako je zapravo Asocijacija nastala.
Kako kaže, odmah su definisani zahtevi koji su prosleđeni Vladi Republike Srbije, a upućen je i poziv drugim školama i udruženjima škola da se pridruže Asocijaciji.
„Činjenica je da u poslednjih nekoliko meseci rukovodstva reprezentativnih sindikata donose odluke i prave korake kojima članovi sindikata u velikoj meri nisu zadovoljni. Svakako da je i to uticalo da nastavnici svoje nezadovoljstvo pokažu samoorganizovanjem. Ukazala se potreba da se ta energija kanališe i usmeri ka zajedničkom cilju. U trenutku formiranja Asocijacije u njenom okviru je bilo oko 100 škola sa preko 5000 zaposlenih u štrajku. Taj broj se svakog dana povećava, tako da podaci Ministarstva prosvete ne odgovaraju situaciji na terenu.“ – tvrdi Vinić.
Cilj formiranja Asocijacije je, kaže naš sagovornik, da ujedini škole širom Srbije u kojima je trenutno aktuelan neki vid štrajka, da se masovnošću utiče na one koji donose odluke da prihvate realnost da je broj škola i prosvetnih radnika koji su nezadovoljni onim što je dogovoreno sa reprezentativnim sindikatima neuporedivo veći od onog koji prezentuju. Naravno, krajnji cilj je prihvatanje zahteva.
Zahtevi koje smo postavili pred Vladu Republike Srbije su se iskristalisali tokom formiranja Asocijacije. Prvi zahtev se odnosi na ispunjavanje svih zahteva koji će dovesti do zaustavljanja studentskih protesta. To pre svega podrazumeva funkcionisanje svih institucija u skladu sa zakonima. Drugi zahtev je garantovanje bezbednosti svim učesnicima u vaspitno-obrazovnom procesu i to procesuiranjem svih počinilaca napada na učenike, studente i profesore u prethodnom periodu. Treći zahtev je ispunjavanje obaveza koje je Vlada Republike Srbije preuzela
potpisivanjem Protokola u oktobru 2023. godine u pogledu materijalnog položaja zaposlenih
u prosveti, nastavnom i nenastavnom osoblju u istom procentu. Poslednji zahtev se tiče prava prosvetnih radnika na potpunu obustavu rada. Tražimo pokretanje procedure za izmene Zakona u oblasti obrazovanja i Zakona o štrajku kojim bi se ti Zakoni usaglasili sa Ustavom Republike Srbije, a prosvetnim radnicima vratilo pravo na štrajk potpunom obustavom rada.“ – objasnio je Aleksandar Vinić.
On kaže da, kada navedeni zahtevi budu ispunjeni prestaće potreba za obustavom nastave i školska godina će se nastaviti, pre svega završavanjem obaveza iz prvog polugodišta, a nakon toga i nadoknadom propuštenog u ovom periodu kako bi učenici bili što manje oštećeni.
„Broj škola u Asocijaciji se konstantno povećava. Prvi presek stanja imaćemo tokom naredne nedelje, ali u ovom trenutku je svakako veći od 300. Asocijacija je neformalno udruženje u kome su svi jednaki. Ujedinjuje nas zajednički cilj, ispunjavanje zahteva koje smo postavili. Za pridruživanje Asocijaciji dovoljno je da se predstavnici škola, foruma ili nekog drugog oblika udruženih škola jave mejlom ili porukom sa odlukom da nam se pridruže. Asocijacija okuplja sve prosvetne radnike koji su štrajku, bilo da su u potpunoj obustavi ili zakonskom štrajku. U Asocijaciji su škole u kojima je rad potpuno obustavljen, delimično obustavljen ili su u zakonskom štrajku.“ – istakao je Vinić.
Sad kad uzmete deci svaku subotu!
Kad budu pravili plan nadoknade, da vrate svoje plate, bice to svaka subota. Moje dete subotom nece ici.
Bravo samo napred.Razbijte ove hostaplere u sindikatima