Београдски универзитет ове године школоваће (можда) ЈЕДНОГ наставника хемије

На већини факултета Универзитета у Београду ових дана у току је полагање пријемног испита, а како се чини, ситуација од прошле године се понавља – док је највеће интересовање будућих студената, судећи по броју пријављених, на ФОН-у, ЕТФ-у, психологији, Машинцу и Грађевини, наставнички факултети остали су празни.
Ове године се за смер који школује наставнике хемије пријавио свега један кандидат, а слабо интересовање матураната је и за физику, српски језик, математику, Рударски факултет, Технолошки…

Док свршени средњошколци „копају и рукама и ногама“ да се домогну места на популарном Факултету организационих наука, Електротехничком, Грађевинском и Филозофском односно на психологији, на факултетима који школују наставнике физике, хемије, математике и српског језика нема довољно заинтересованих, пише Нова.

Места на њима најчешће остану празна, као што је то случај са Хемијским факултетом и смером који образује наставнике хемије – само се један кандидат пријавио.

Декан овог факултета професор Горан Роглић каже за Нову да је пријемни испит за будуће хемичаре завршен, али да ће се тек у уписном року који предстоји видети права слика о броју уписаних студената.

„На нашем факултету на два смера имамо већи број пријављених него што имамо места. То су смерови хемија и биохемија. С друге стране, на друга два смера имамо мање пријављених кандидата. То су хемија животне средине на коју се пријавило свега седам ђака од укупног броја 25, колико има места. Још критичнији смер је настава хемије на ком имамо тек једног пријављеног. То је заиста тужно“, каже декан.

Додаје да још увек није сигурно да ће и тај један кандидат остати на наставничком смеру.

„Он се још није уписао, тек је обавио полагање пријемног испита. У току су рокови за жалбе, а упис почиње од следеће недеље, тако да ћемо тада знати на чему смо. Кандидат је, без обзира што се једини пријавио, полагао пријемни испит јер мора испунити услов да би ушао на буџет односно да има више од 50 поена. Конкретно, он је стекао довољан број поена и ушао на буџет“, истиче он.

Нада се да ће бити више заинтересованих у другом уписном кругу, што се, иначе, показало као пракса претходних година.

„То су студенти који су отпали на медицини, стоматологији и фармацији. Они се уписују код нас на слободна места јер су полагали хемију на тим факултетима, тако да ћемо тек после другог уписног круга имати реалнију слику“, додаје.

Прошле године је, подсећа декан, Хемијски факултет уписао само три студента на наставнички смер. То је било веома лоше, али ове године је ситуација још гора и поражавајућа.

„Нажалост, не очекујем да ћемо ове године уписати већи број студената. Држава није одреаговала на све апеле које смо ми упућивали, никакве активности нису предузети по том питању и заиста се плашим. Пад заинтересованих студената је и на другим наставничким смеровима, и што је најгоре, тај број ће сваке године све више и више опадати. На крају ћемо доћи до тога да немамо ниједног студента на смеру настава хемије“, сматра професор Роглић.

Наглашава да су декани факултета који су најмање популарни међу средњошколцима и који су осмислили платформу за спас српског школства, имали само један састанак са министарком просвете Славицом Ђукић Дејановић.

„Један једини састанак са министарком био је у децембру. Од тада ни трага ни гласа за нас и овај глобални проблем. И даље су популарни ФОН, ЕТФ, архитектура, али не могу нам сва деца бити ајтијевци. Ко ће нам радити анализу да ли је нека намирница исправна, да ли је вода исправна, неко треба да уради анализу земљишта…“, наглашава декан.

Према његовим речима, ове године је осетан пад кандидата и на Шумарском и на Рударском факултету.

Физика мало боља

Сви се сећамо прошлогодишње „уписне грознице“ на Физичком факултету у Београду, када се на наставнички смер пријавио свега један кандидат. Нажалост, он је одустао до почетка академске године, али су се у другом уписном року уписали њих седморо студената.

Ове године ситуације је нешто другачија – на смер општа физика која образује наставнике физике пријавило се пет кандидата, каже декан овог факултета Иван Белча.

„Очекујемо око 70 бруцоша ове године, укључујући други уписни рок. Тренутно је 57 пријављених кандидата у првом уписном кругу, од тога се њих пет пријавило за наставни смер односно на општу физику. Тако да у том смислу јесте боље него прошле године, али видећемо укупан скор на крају другог круга. Свакако, ти кандидати морају да полажу пријемни испит без обзира што их је мало. Морамо имати неку селекцију. Ми бисмо волели да имамо најбоље студенте на том смеру јер само такви могу најбоље да науче ђаке“, сматра декан Физичког факултета.

Цео текст: Нова