Министарство просвете објавило је јуче план наставе за наредну школску недељу. Према том плану, број школа које ће наставу похађати онлајн или по комбинованом моделу, знатно је смањен у односу на претходну недељу.
Према писању Данаса, и Министарству просвете кажу да је „уочена позитивна промена епидемилошке ситуације, превасходно у школама“.
– Тим за школе је, као и сваке недеље, анализирао интензитет трансмисије вируса у свакој локалној самоуправи, проценат инфицираних ученика и наставника на нивоу локалне самоуправе, проценат одељења у свакој локалној самоуправи која су прешла на трећи модел наставе услед оболевања ученика, могућности примене мера превенције и сузбијања инфекције у школама, обухват имунизацијом у општој популацији и код радника у образовању, као и важност редовног школовања за ученике, породице и друштво у целини. На основу свих ових показатеља уочена је позитивна промена епидемиолошке ситуације, како на нивоу опште популације, тако и у школама – истичу у Министарству.
У претходној недељи комбиновану наставу пратили су ђаци седмих и осмих разреда у 9 локалних самоуправа, а сада је то смањено на четири и то:
- Ивањица
- Лајковац
- Ваљево
- Крагујевац
Уместо у 45 локалних самоуправа, колико је прошле недеље било на комбинованој настави, тај модел примењиваће се у средњим школама на територији 18 локалних самоуправа:
- Београд
- Ваљево
- Врање
- Лесковац
- Лајковац
- Лебане
- Прокупље
- Уб
- Чачак
- Бајина Башта
- Велика Плана
- Владичин Хан
- Љиг
- Крагујевац
- Сјеница
- Шабац
- Ниш и
- Сремска Митровица
Онлајн настава (тзв. трећи модел) до ове недеље одвијала се у осам општина, а од понедељка ће се примењивати у средњим школама на територији три локалне самоуправе.
- Ивањица
- Нови Пазар
- Ужице
У свим осталим основним и средњим школама у Србији се примењује први модел организације образовно-васпитног рада који подразумева непосредну наставу у школама.
Имајући у виду специфичност организације образовно-васпитног рада у школама за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом Тим за школе донео је одлуку да уколико се у одељењу код два ученика потврди инфекција SARS-CoV-2 вирусом, предлаже се прелазак на наставу на даљину у трајању од 10 календарских дана уз претходне обавезне консултације са родитељима ученика тог одељења.
Уколико су у појединим школама школска управа, као и стручни органи, уз консултације са Саветом родитеља и институтима/заводима за јавно здравље, проценили да епидемиолошка ситуација у школи дозвољава наставак непосредног образовно-васпитног рада, те школе могу уз појачану примену свих епидемиолошких мера, организовати непосредни рад као најбоље решење за ученике.
Први пут од почетка школске године ученици са Косова и Метохије кренуће нормално на наставу, док су до сада и основне и средње школе биле у онлајн режиму.
Што се тиче података о броју заражених ученика и наставника, они се, као ни информације о броју вакцинисаних у школама, не објављују редовно.
Напишите одговор