– U poslednjoj deceniji Srbija se može pohvaliti dobrim obuhvatom be-se-že vakcinom, od 94 do 98 odsto, koja se daje po rođenju, kao i vakcinama protiv difterije, velikog kašlja, dečje paralize, tetanusa koje se primaju u prvoj godini života – kažu u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
– Veći problem postoji kod MMR vakcine, koju deca dobijaju u drugoj i sedmoj godini: prošle godine primio je 81 procenat dvogodišnjaka – u Vojvodini 89, a u centralnoj Srbiji 78,2 odsto.
Iako je nepoverenje u vakcinu, naročito MMR, koju neki okrivljuju za pojavu autizma, a pobornici vakcinacije tvrde da nijedna od naučnih studija to nije potvrdila, glavni razlog što se veći broj dece nego ranije nije vakcinisao jeste i činjenica da je bilo povremenih problema u snabdevanju vakcinama.
U EVROPSKOJ UNIJI – PREPORUČENO
U Srbiji je obavezna imunizacija dece protiv tuberkuloze, dečje paralize, velikog kašlja, difterije, tetanusa, hepatitisa B, oboljenja izazvanih hemofilusom influence tip B, malih boginja, rubeole i zaušaka. A, po kliničkim indikacijama i protiv oboljenja izazvanih streptokokom pneumonije, meningokokom i virusom gripa. U većini zemalja EU imunizacija nije obavezna već preporučena, što je u suštini isto, budući da nevakcinisana deca ne mogu da se upišu u vrtić, u školu…
Napišite odgovor