Godišnjica masovnog ubistva u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, obeležava se danas komemorativnim programom „Buđenje“. Mediji u Srbiji u 8.41 časova prekinuli su emitovanje programa na minut u znak sećanja na devetoro učenika i čuvara te škole koje je 13-godišnji K.K. ubio 3. maja prošle godine hicima iz pištolja.
Celodnevna komemorativna manifestacija pod nazivom “Buđenje” je osmišljena u sklopu saradnje Multidisciplinarnog tima za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva i porodice žrtava, i posvećena je nastradalima: Bojani Asović (11), Ani Božović (11), Katarini Martinović (12), Mari Anđelković (13), Emi Kobiljski (13), Sofiji Negić (13), Andriji Čikić (14), Adriani Dukić (14), Angelini Aćimović (14) i Draganu Vlahoviću (53).
Podršku su pružili predstavnik Vlade Republike Srbije i Grada Beograda.
Program je počeo u 8.40 u Prostoru tišine u Ulici kralja Milutina 10 okupljanjem porodica, rođaka i prijatelja ubijenih, nastavnika, đaka i bivših đaka ove škole, njihovih roditelja i drugih građana koji su došli da ostave cveće, zapale sveće i iskažu empatiju i poštovanje prema stradaloj deci i radnika obezbeđenja koji je bio blizak sa generacijama Ribnikaraca.
Građani imaju mogućnost da se upišu u knjigu sećanja tokom celog dana. Na ulaz u “Ribnikar” je postavljena prostorno-likovna instalacija koja će ostati u javnom prostoru kao simbol kolektivnog sećanja na tragediju do izgradnje Memorijalnog centra.
Za roditelje nastradale dece, život je stao pre godinu dana. Umesto očekivanog saosećanja, državne institucije su ih napustile i ključne odluke prepustile Savetu roditelja škole, što je izazvalo razdor između njih. Borba za Memorijalni centar je trajala godinu dana.
Bojana Nedeljković, majka učenika osmog razreda ove škole objašnjava da se samo radilo na tome da se roditelji streljane dece umore i ućute. “Dete strelja decu u školi. Škola nastavi da radi posle par dana kao da se baš ništa nije dogodilo. Država osluškuje. Sto savetnika, sto radnih tela. Novine lešinare. Gazi se po hodnicima gde su deca ispustila dušu. Braća i sestre streljane dece ne postoje kao kategorija kojima je društvo potrebno. Nema ni ljudske pomoći, a kamoli psihološke. Struka koja nije stručna. Nema odgovornih. Nema odgovornosti. Nema odgovora. Nema ničega.”
Osvrćući se na prošlu godinu, čini se da je najgora tragedija koja je zadesila Srbiju podelila ljude umesto da ih ujedini. “Godinu dana kasnije, svi ljudi koje sretnem me pitaju dokle smo stigli, kako ide, gde smo, a meni se mota po glavi pitanje ko smo? Takav stravičan zločin je morao da nas dotakne. Da zanemimo. Da iz stanja šoka pređemo u stanje bola. Iz bola u saosećanje i solidarnost, a nakon toga u zajedničko delanje da nam se nikad ništa slično ne ponovi,” kaže Nedeljković. “ Tako je trebalo da izgleda godina. Spoznaja. Podrška. Pomoć. Poverenje. Sve je izostalo. Sramila sam se u tuđa imena pred roditeljima streljane dece i Draganovom porodicom čemu su sve bili izloženi nakon čina u kome su izgubili svoje voljene. To nije smelo da se desi. Nije normalno da se pravdate zašto stojite uz roditelje streljane dece i držite ih za ruku.”
Drugi deo celodnevnog programa, od 9.00 do 19.00, se razvijao kod spomenika Desanki Maksimović na Tašmajdanu gde je bio organizovan Forum u okviru kojeg su zainteresovani imali priliku da razgovaraju sa predstavnicima Multidisciplinarnog tima o uzrocima i posledicama masovnih ubistava 3. i 4. maja 2023. godine. Građani su takođe mogli da prilože svoje predloge za Memorijalni centar u sanduče za poruke. Prema rečima Ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović, glavnu reč o izgradnji Memorijalnog centra imaće roditelji ubijene dece. Istovremeno se na ekranu emitovao video kolaž sećanja na žrtve.
“Ja sam odrasla u ovoj školi sa ovim nastavnicima, i došla sam danas da podržim roditelje dece koja su stradala i sve moje nastavnike. Nisam poznavala tu decu lično, ali smo svi mnogo voleli Dragana i nastavnicu istorije Tatjanu, koja je teško ranjena. Mi i dalje ne možemo da verujemo da se ovo desilo u našoj školi,” kaže Larisa, učenica Treće beogradske gimnazije.
Od 20.00 će početi završni muzičko-scenski program uz direktan televizijske prenos na RTS-u. Građani će moći da prate događaj na posebno postavljenom ekranu na Tašmajdanu.
Povodom godišnjice masovnog ubistva, poznati muzički sastav Beogradski sindikat je objavio pesmu pod nazivom “Anđeli žive doveka.” Prema rečima ovog benda, “pesma je nastala u znak sećanja i poštovanja prema malim anđelima (i jednom velikom) tragično nastradalim u OŠ Vladislav Ribnikar, dana 03.05.2023. Spot za pesmu je snimljen povodom godišnjice stradanja, uz saglasnost i podršku roditelja i porodica žrtava. sav prihod od pregleda i striminga će biti uplaćen u humanitarne svrhe.”
“Godina je prošla u nasušnoj borbi za dostojanstvom, iskonskoj borbi da se objasni da mrtvi nisu krivi što su mrtvi. Slavili su im nebeske rođendane, sadili drveće, pokušavali da nikne bilo šta dobro i zdravo, razgovarali sa svima o svemu, tešili jedni druge. Sudilo im se dok su pred sudom u jecajima govorili šta su izgubili. Dužni smo im. Mnogo smo im dužni. Ništa što svako od nas ne može: jedan zagrljaj i mrvicu mira. Svaki trenutak obeležavanja godišnjice masakra nas vodi ka spoznaji i priznanju da se zločin dogodio. Donosi nam kroz sliku i ton detalje života nastradale dece i Dragana. Uči nas da ne zaboravljamo i pruža nam mogućnost da postanemo bolji. Iskreno se nadam da hoćemo,” zaključuje Nedeljković.
Dan kasnije, tada 21-godišnji Uroš Blažić ubio je iz automatskog oružja devet osoba u selima Dubona i Malo Orašje u blizini Mladenovca.
Vučić položio cveće u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar’
„Pre tačno godinu dana svanulo je poslednje školsko jutro za naših devet anđela i čoveka koji ih je čuvao i o njima očinski brinuo. Prošla je godina od nezapamćene tragedije koja je ostavila neizbrisiv ožiljak na duši cele zemlje, ali nisu prošli bol, neverica i neizmerna tuga“, napisao je Vučić na svom Instagram nalogu.
„Učinićemo sve da se kao zemlja uzdignemo posle ovog užasa koji nas je zadesio“, napisao je Vučić i izrazio najdublje saučešće porodicama ubijenih.
Izvor: N1/Novi Magazin
Napišite odgovor